Vodja poslanske skupine DeSUS, Franc Žnidaršič, je glede zamenjave državnega sekretarja Dorjana Marušiča na ministrstvu za zdravje povedal, da njegova stranka pričakuje kot nadomestilo "pomembno visoko mesto v upravi kakšnega podjetja v večinski državni lasti".
Žnidaršič je pojasnil, da "niso nikoli bili dovolj upoštevanja vredni koalicijski partner". Zadnji dogodki z zamenjavo Marušiča pa so po njegovih besedah "izbili sodu dno".
Erjavec je že včeraj grozil z izstopom

Predsednik DeSUS-a Karla Erjavca je včeraj sporočil, da ga je presenetila odločitev nove ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič, da državni sekretar na ministrstvu za zdravje ne bo več Dorjan Marušič. V rekonstrukciji vlade, ki mu je bila predstavljena, ni bilo omenjeno, da se bo ta dotaknila tudi državnega sekretarja, ki je med drugim tudi član DeSUS-a.
Erjavec pričakuje pogovor s predsednikom vlade Janezom Janšo. Erjavec tako od premierja pričakuje, da mu bo pojasnil, zakaj je prišlo do zamenjave državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Marušiča. "Res je, da je to stvar ministrice, ampak pričakoval bi, da bi pred sejo vlade povedala, kaj namerava," dodaja predsednik najmanjše koalicijske stranke.

Če bo odločitev ministrice obveljala, bo Erjavec o tem seznanil izvršni odbor DeSUS, ki mu bo predlagal, naj odloči o "nadaljnjem položaju" stranke v koaliciji. Erjavec namreč pričakuje, da bodo "na ta račun dobili neko drugo odgovorno mesto v vladi".
"Če se to ne bo zgodilo, bom sprožil ustrezne postopke, saj nima smisla delovati v koaliciji, če za tako pomembne zadeve izveš iz medijev," je še poudaril Erjavec.
Državnemu sekretarju na ministrstvu za zdravje Dorjanu Marušiču je v skladu z zakonom o vladi v torek, ko je odstavljeni minister za zdravje Andrej Bručan dokončno predal posle novoimenovani ministrici za zdravje Zofiji Mazej Kukovič, prenehal mandat. Funkcija državnega sekretarja je vezana na ministra za zdravje. Na ministrstvu za zdravje so zagotovili, da bo ministrica v najkrajšem možnem času vladi predlagala novega državnega sekretarja, ni pa še znano, kdo bo to.
"Formalnopravno je moja funkcija prenehala z odstopom ministra Bručana in sem od torka zvečer na voljo prejšnjemu delodajalcu Splošni bolnišnici Izola," je povedal Marušič. Dejal je še, da je ob odstopu na kadrovsko komisijo dal vlogo za nadomestilo, ki ga bo prejemal tri mesece, v tem času pa bo pretehtal "zanimive ponudbe", ki jih je prejel v zadnjem času. "Ostal bom znotraj slovenskega zdravstvenega sistema, kjer bom še naprej deloval v dobro slovenskih državljanov in državljank," je še dejal.
Zamenjava Marušiča ni edina težava
Žnidaršič je dejal, da bo DeSUS izstopil iz koalicije, če bo državni zbor sprejel novelo zakona o žrtvah vojnega nasilja, s katero se njegova stranka ne bo strinjala.

Vodja poslanske skupine je tudi poudaril, da je Anton Rous še vedno državni sekretar v kabinetu predsednika, čeprav ga DeSUS že dolgo časa ne podpira več.
Žnidaršič je bil kritičen tudi do delovanja Kapitalske družbe (KAD). Po njegovem mnenju bi ga morali najprej "vrniti v lastništvo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje", nato pa na javnem razpisu "izbrati neodvisne managerje, ki bi ga vodili". Pri tem je takoj zanikal, da njegova stranka želi mesto predsednika uprave KAD.
Vodja poslanske skupine DeSUS je tudi poudaril, da s strani koalicije pričakujejo "realizacijo, ne pa zgolj obljube". V nasprotnem primeru bodo izstopili iz koalicije.
DeSUS je danes vodji poslanske skupine SDS Jožetu Tanku poslal svoj predlog glede spremembe šestega člena zakona o žrtvah vojnega nasilja. V njem stranka predlaga, da status žrtve vojnega nasilja ali pravic po tem zakonu ne more pridobiti oseba, za katero lahko kdorkoli dokaže, da je prostovoljno sodelovala z okupatorji v škodo prebivalstva in pripadnikov osvobodilnega gibanja ali pa je pripadala oboroženim enotam, ki so sodelovale z okupatorji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.