Predsednik DeSUS Karel Erjavec je za današnjo prilogo časopisa Delo dejal, da so sicer v koaliciji trenja, vendar pa je to po njegovem mnenju normalno. "Če ne bi bila, bi pomenilo, da se dogajajo stvari po ukazu, dirigirano, to pa ni namen nobene koalicije," je še zatrdil Erjavec.
Glede vprašanj prodaje Telekoma in Zavarovalnice Triglav pa bi bilo dobro, da bi se koalicija sestala in se pogovorila, saj: "predsednik vlade premalo opravlja neformalne pogovore s predsedniki strank“, je še dejal.
Privatizacijo Nove kreditne banke Maribor je Erjavec podprl, vendar trdi: "Glede NKBM sem zaupal, da bo zadeva brezhibno izpeljana, in sem bil vesel, da so pri privatizaciji sodelovali tudi državljani. Zato sem na dopisni seji vlade glasoval za. A zdaj nisem pripravljen kar glasovati, saj se moja pričakovanja v zvezi z NKBM niso izpolnila. Ne bi želel, da bi tudi glede Telekoma glasovali na dopisni seji vlade. Zato želimo pogovor v koaliciji. Očitno ga ne bo. In če ga ne bo, bom na vladi glasoval proti sklepu o prodaji Telekoma“, je še poudaril Erjavec za omenjeni časnik.
Glede Telekoma pa Erjavec meni, da bo na zasedanju vlade prišlo do preglasovanja in da bo Telekom prodan. "Če bi imel vpliv, pa ga nimam, bi verjetno sklicali koalicijski sestanek in bi se o tem pogovorili. Z glasovanjem proti bom sebe opral odgovornosti za morebitni slab posel“, je še zatrdil. Omenil je še, da "v tem trenutku ni nujno, da bi država prodajala, saj so finance in razne blagajne stabilne“. Erjavec razen koalicijske pogodbe tako ne vidi nobenega drugega racionalnega razloga za hitenje s prodajo.
Erjavec grozi z izstopom
Erjavec pa je danes v pogovoru za Dnevnikovo prilogo Objektiv dejal, da bo DeSUS uresničil grožnjo o izstopu iz koalicije v primeru sprejema takšnega zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki bi sodelavcem okupatorja omogočil pridobitev tega statusa. Po poročanju omenjenega priloge na naj bi DeSUS izstopil iz koalicije tudi, če ne bi upoštevali predlogov DeSUS glede Zavarovalnice Triglav. "V kolikor tretjinski delež zavarovalnice ne bo šel na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, nas ni več v koaliciji. Kako pa naj jaz to pojasnim svojim volivcem?" je dejal Erjavec.
"Pri Telekomu pa se borimo, da srebrnine ne bi prodali, če pa že, bi rad vedel, kolikšen delež bo šel za zagotovitev dolgoročne stabilnosti pokojninske blagajne. Pri prodaji Telekoma bi si želel, da se mi natančno predstavi, za kakšno ceno, kaj je s kontrolnim deležem države in ali bo Telekom še lahko samostojno opravljal svoje funkcije," je še pojasnil.
Šrot: Koalicija delala dobro
Glede stanja in dogodkov zadnjih tednih pa je predsednik SLS Bojan Šrot dejal, da je "koalicija v dosedanjem mandatu dobro delovala. Ima se s čim pohvaliti, ima rezultate. Mogoče smo to doslej celo premalo poudarjali,“ je za Delo dejal Šrot.
Glede prodaje NKBM pa je bil Šrot jasen: "Naše zaupanje glede prodaje nekaterih gospodarskih družb je bilo omajano zaradi načina prodaje NKBM. Nasprotovali smo mu in še danes menim, da je bilo nepotrebno po razmeroma nizki ceni prodati delnice banke, sanirane prek javnega dolga, tujim pravnim osebam, celo nekaterim v davčnih oazah. Tu je bila narejena škoda, ne samo materialna,“ je zaključil Šrot.
Glede lastninjenja Triglava po mnenju Šrota v vsebinskem smislu niti ni velikih razhajanj in gre bolj za način, kako to izvesti. Vendar pa je vseeno izrazil pomisleke glede privatizacije Triglava in prodaje Telekoma. "Pri tako pomebnih odločitvah ni pametno hiteti,“ je še poudaril. Po Šrotovem mnenju bi bilo dobro premoženje Triglava ohraniti za pokojninsko blagajno. Dejal je še, da "je prav, da se del tega premoženja , ki so ga ustvarjale generacije Slovencev in ki je bilo ob uvedbi lastninjenja tudi namenjeno za varnost pokojninske blagajne, ohrani za ta namen.“
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.