"Povezovanje stranke DeSUS z Zorčičevo LIDE ne bo imelo nobenega pozitivnega učinka na volitvah," je za naš portal v prvi izjavi po umiku iz politike povedal nekdanji predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec. Izvršni odbor in svet stranke DeSUS sicer prav danes obravnavata kandidatno listo, s katero se bo stranka podala na državnozborske volitve. Predsednik DeSUS Ljubo Jasnič naj bi člane organov stranke ob tem seznanil tudi s pismom o nameri o oblikovanju skupne kandidatne liste s stranko Igorja Zorčiča LIDE.
Vendar pa skupnemu zavezništvu Erjavec ne napoveduje svetle prihodnosti: "Pri današnjem povezovanju gre za povezovanje tistih, ki prej niso imeli poguma. Vse je zamujeno. Čas za povezovanje je bil lani, ko sem stranko vodil jaz. Če bi se nam Zorčič pridružil takrat, bi bili zdaj v čisto drugačnem položaju." Poudarja namreč, da bi že ob vložitvi konstruktivne nezaupnice Janševi vladi lahko sestavili levo-sredinsko vlado, če bi se stranka upokojencev in Zorčič takrat odločili za to. "Čas je bil torej v času konstruktivne nezaupnice, zdaj si pa tako DeSUS kot Zorčič le rešujeta politično kožo," dodaja.
Tako je prepričan, da LIDE in DeSUS na volitvah ne bosta uspešni ter ob tem izpostavlja nizko javnomnenjsko podporo, ki jo dosegata stranki. Po včeraj objavljeni javnomnenjski raziskavi Mediana bi namreč stranko upokojencev v primeru, da bi se na volitve podale le stranke, ki so kandidirale na preteklih volitvah, volilo le 0,8 odstotka vprašanih. V primeru, da bi sodelovale tudi nove stranke, pa bi prejela 0,9 odstotka glasov, stranka LIDE pa bi prejela 0,8 odstotka glasov.
'DeSUS zame ne obstaja več'
"Vse skupaj je prepozno in neiskreno," je kritičen Erjavec, ki je funkcijo predsednika stranke upokojencev zasedal 15 let. "Če bi bila želja po vladavini prava, po svobodnih medijih in neodvisnem sodstvu realna, bi to podprli že ob konstruktivni nezaupnici, a so se namesto tega odločili ostati v vladi," poudarja in dodaja, da bodo volivci na prihajajočih volitvah to odločitev kaznovali. "Volivci bodo odločali predvsem na podlagi tega, kako je stranka ravnala v trenutnem mandatu, ko so poslanci vedno podprli vlado Janeza Janše. Leta 2018 pa smo na volitve šli z odločitvijo, da ne podpremo Janševe vlade." Ob tem poudarja še, da je DeSUS pretežno levo-sredinska stranka.
Pa bo na volilni parket stopil tudi Erjavec? "Imam določene možnosti, a za zdaj nisem sprejel še nobene odločitve. Mogoče se bom reaktiviral, a zagotovo ne v DeSUS," odgovarja in dodaja, da DeSUS zanj ne obstaja več, saj da ni podprla vrednot, za katere se je zavzemala.
Da se bodo volivci, ki so pred tem podpirali stranko upokojencev, razpršili med druge politične opcije, dodaja. Meni, da se bo večina priključila novonastali stranki Gibanje Svoboda, nato SD in še SAB. "Nekaj jih bo odšlo tudi v katero desno stranko," še dodaja.
Za prihajajoče volitve si želi in pričakuje predvsem spremembe. "Pričakujem vlado, ki bo spoštovala vladavino prava, svobodo medijev in neodvisno sodstvo, ki bo spoštovala socialni dialog in ne bo razprodajala slovenskega gospodarstva," zaključi.
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.