Minister za obrambo Karl Erjavec meni, da je predsednik komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov, Milan M. Cvikl (SD) kršil zakon. S svojim neodgovornim ravnanjem je povzročil situacijo, ki jemlje kredibilnost naši državi, je prepričan. Erjavec upa, da tožbe proti Sloveniji ne bo, če že, bi ta morala biti vložena proti Cviklu. Slednji očitke zavrača. Vladi očita, da je "mirno sprejela dejstvo, da se je po izboru enega od dobaviteljev ponudba za državo bistveno poslabšala".
Kljub konfliktu interesov dobil vpogled v dokumentacijo
Milan M. Cvikl naj bi namreč omogočil vpogled v dokumentacijo človeku, ki je "v izrazitem konfliktu interesov".
Spomnimo. Komisija je naročila izvedensko mnenje pri Ivanu Prebilu, članu upravnega odbora skupine Viator&Vektor. Ta pa je lastnica Sistemske tehnike, torej podjetja, ki izdeluje oklepnik krpan in ki na razpisu ni bilo izbrano. Pri pripravi izvedenskega mnenja se je Prebil seznanil z vsemi tehničnimi rešitvami konkurenčne Patrie, zaradi česar je finsko podjetje Sloveniji zagrozilo s tožbo.
Kot je poudaril Erjavec, bi morali izvedenca izločiti, če mu je bil res omogočen vpogled v tehnične rešitve in posamezne cene. Po njegovih besedah to določa tudi zakon o kazenskem postopku.
Erjavec je prepričan, da torkov sestanek Cvikla s predstavniki Patrie kaže na to, da se predsednik komisije zaveda, da je morebiti kršil omenjeni zakon. "Čudim pa se, da je po tem sestanku dejal, da se niso nič pogovarjali o tem, da bi prišlo do domnevnega razkritja poslovne skrivnosti, medtem ko je drugi član preiskovalne komisije, ki je bil na istem sestanku, trdil drugače," je povedal Erjavec.
Podpredsednik komisije Robert Hrovat iz SDS je namreč dejal, da je predstavnika Patrie zanimalo predvsem to, ali se je član konkurenčnega podjetja seznanil z vsebino, ki jo je Patria označila za poslovno skrivnost: "To so vprašanja, o katerih terjajo odgovore".
Proti predsedniku komisije tudi njen podpredsednik
Sklep, da Ivan Prebil pripravi izvedensko mnenje o nakupu oklepnikov, "je bil napaka", je povedal Hrovat (SDS). Glede na to, da je imel dostop do podatkov konkurenčnega podjetja, bi lahko šlo tudi za industrijsko špijonažo, meni, zato se bodo morali tisti, ki so sprejeli takšen sklep, soočiti s posledicami.
Predsednik komisije Milan M. Cvikl je bil po njegovih besedah ob določitvi Prebila opozorjen na morebitno kolizijo interesov, "vendar tega očitno ni upošteval". "Tako smo se znašli v položaju, da se Republiki Sloveniji očita sum kraje intelektualne lastnine," je dejal.
Cvikl: Prebil je testiral tudi za Mors
Nesporno je bilo, da komisija potrebuje izvedenca tehnične stroke, poleg tega je Prebila kot izvedenca v preteklosti že najel tudi Mors, pravi Cvikl. "On je kot vodja katedre fakultete za strojništvo testiral obe vozili. On je poznavalec tega področja," je pojasnil.
"Ne spuščamo se več v to, katero vozilo je boljše, ampak v to, ali je bila ponudba prevedena v pogodbo. Za to potrebujemo izvedenca, in če je to nekdo, ki ga je Mors uporabil v času testiranja, ni nobenega razloga, da ga ne bi uporabila tudi komisija," je prepričan.
Oklepnike bodo plačali slovenski davkoplačevalci, zato mora biti njihova cena po mnenju Cvikla javna. "Zato neutemeljene očitke tujih dobaviteljev, vlade in Morsa, ob hkratnem zavračanju umika stopnje interno z le enega od elementov pogodbe, razumem kot oviranje dela preiskovalne komisije," je še dejal Cvikl. Ob tem je pojasnil, da komisija ugotavlja negospodarnost, netransparentnost in nesmotrnost delovanja izvršne veje oblasti.
"Gre za škandal, saj je Slovenija sklenila pogodbo in sedaj se prikriva zgolj eno tabelo, ki bo potrdila, da se je po izboru enega od dveh dobaviteljev ponudba za državo bistveno poslabšala in ta vlada je to mirno sprejela, kar je škandal," je dejal Cvikl.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.