Potem ko je v petek hrvaški časnik Večernji list objavil članek o domnevni izgubi potrpljenja neimenovanih zahodnih diplomatov v zvezi s slovenskim pogojevanjem hrvaške pristopne pogodbe z vprašanjem varčevalcev Ljubljanske banke (LB), se je danes na te govorice odzval slovenski zunanji minister Karl Erjavec. Pred jutrišnjim srečanjem s hrvaško kolegico Vesno Pusić je zanikal, da bi Bruselj pritiskal na Slovenijo glede ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU.
Erjavec je ob robu blejskega strateškega foruma dejal, da je prav, da se glede LB najde rešitev, "ki bo ustrezna za obe strani", ter spomnil, da sta vladi imenovali strokovnjaka za to vprašanje, ki sta se že sestala. Povedal je še, da je za Slovenijo zlasti pomembno, da hrvaška stran spoštuje dane zaveze. "Vprašanje LB je tipično vprašanje, ki je nastalo zaradi razpada skupne države, zato je prav, da se rešuje v okviru nasledstva. Zame je nesprejemljivo, da bi se to vprašanje reševalo preko tožb pred hrvaškimi sodišči," je dodal.
Pred hrvaškimi sodišči bi Slovenija tožbo izgubila
Opozoril je, da bi, če bi Slovenija pred hrvaškimi sodišči tožbo izgubila, morali to poplačati iz proračuna. Spomnil je še, da tožb ne bi bilo, če ne bi hrvaško finančno ministrstvo dalo pooblastila. Nerazumljivo je – glede na to, da so bile vse tožbe za Hrvaško na vseh instancah negativne –, zakaj vztrajajo pri tožbah in ne spoštujejo danih zavez, je še dejal vodja slovenske diplomacije Erjavec in dodal, da se mu zdi ključno, da se dialog nadaljuje.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.