Tako ostrega strankarskega spopada, kakršen se bo odvil jutri v Desusu, zlepa ne pomnimo. Karl Erjavec ali Aleksandra Pivec? S tem vprašanjem se ne ukvarjajo samo delegati in člani upokojenske stranke, pač pa tudi koalicijska postava s predsednikom vlade Marjanom Šarcem na čelu.
Da gre za spopad na nož, kaže ne samo to, da Pivčeva in Erjavec že skoraj poldrugi mesec sploh ne govorita, pač pa tudi to, da hoče Pivčeva jutri na tajnem glasovanju celo prisotnost opazovalcev in notarja. Pa to še ni vse - dan pred kongresom so v javnost prišle fotografije Erjavčevega prestižnega poršeja, ki si ga je kupil lani.
Zagotovo je to danes tema tudi v stranki, a glede na to, da se je fotografija Erjavčevega poršeja pojavila dan pred kongresom, Erjavčevi podporniki v Desusu to razumejo kot poskus oslabitve Karla Erjavca.
Avto je bil fotografiran v hrvaški Istri, v Karigadorju, kjer ima Erjavec vikend. Tam je bil zadnja dva dneva, neuradno pa naj bi Erjavec pet let starega prestižnega športnega Porschejevega terenca kupil lani za 47.000 evrov, v račun pa je dal tudi svoj prejšnji avto - Audija A5. Nov Porsche Macan S sicer lahko stane, odvisno od opreme, tudi več kot 120.000 evrov. Je pa Erjavec to spremembo premoženja prijavil KPK-ju, za razliko od protikandidatke Aleksandre Pivec, ki je z dodatnimi projekti zaslužila slabih 36.000 evrov bruto, pa to pozabila prijaviti KPK-ju, a je prepričana, da je to le manjši prekršek.
A vse to bo jutri v presoji Desusovih delegatov na kongresu. In njihova odločitev bo po še zadnjih današnjih napovedih med Erjavcem in Pivčevo tesna.
Zadnje ure pred najbolj nepredvidljivim političnim kongresom zadnjih let sta se glavna rivala za vodenje Desusa sicer umaknila od javnosti.
Kmetijska ministrica je na družbenem omrežju Facebook pisala članom in zavrnila ključne očitke dolgoletnega prvaka stranke. "Nimam nobenega namena te stranke ugrabiti ali jo kamorkoli odpeljati. Jaz sem bila doslej zvesta in pa lojalna članica Desusa," zagotavlja.
Se je pa danes na očitke, da skušajo ugrabiti stranko, odzval predsednik vlade in vladajoče stranke Marjan Šarec. To on bo jutri namreč spremljal spopad med Pivčevo in Erjavcem. "Neposrednega televizijskega prenosa ne bo, ne bo tako kot je bilo na 14. kongresu zveze komunistov leta 1990. Tistega sem gledal v neposrednem prenostu. Pa malo zlato lisico na drugem programu. Tega prenosa ne bo, tako, da želim uspešen kongres," pravi premier.
In kako tudi ne bi spremljal tega kongresa, ko pa je razplet lahko pomeben tudi za njegovo vlado. Ko je Pivčeva kandidaturo napovedala, je Erjavec dejal, da so lahko brez skrbi, saj da bo rezultat precej jasen.
In še danes je po naših informacijah v to prepričan. Usodo Erjavca in Pivčeve ima jutri v rokah 238 delegatov, glasovanje bo tajno, a Erjavčevi podporniki v stranki neuradno napovedujejo, da bo dosedanji predsednik predsednik tudi ostal, le da tesno, z okoli 130 glasovi.
"Kadar gremo v tovrstne spopade na volitvah, vsak pričakuje zmago. Seveda immao tudi mi svojo kalkulacijo," je Pivčeva dejala včeraj.
Do zdaj je Erjavec v svojem 15-letnem vodenju stranke premagal vsakega protikandidata, a tako na nož, kot je tokrat, še ni bilo. Bili so dnevi, ko je prepeval, vendar ljubezni do Pivčeve ni. Še več: da še nič ni naredila za stranko, katere članica je od leta 2017, ji očitajo Erjavčevi podporniki, a Pivčeva vztraja: DeSUS potrebuje novo energijo. Toda za Erjavčev krog je Pivčeva le instrument, prek katerega bodo stranko ugrabili.
"To so neke trditve, ki jih dojemam kot predkongresno vrenje. Mislim, da bi bilo bolj modro, če bi raje že prej poskrbeli, da bi stranka DeSUS dajala pet glasov h ključnim dokumentom," na to odgovarja Šarec.
Če jutri izgubi, se lahko zgodi, da bo Erjavec zapustil tudi svoj ministrski stol. Če zmaga, pa bo gotovo bistveno bolj naporen koalicijski partner, kot je bil doslej. In v tem primeru naj bi odločitev, ali Pivčeva ministrica ostane, prepustil predsedniku vlade. A ga bo gotovo pogosto opominjal tudi na to, da je Pivčeva po odločbi KPK-ja kršila zakon o integriteti.
"Resnično nisem bila seznanjena s tem, da moram to prijaviti. Takoj, ko so me seznanili, sem to storila," trdi Pivčeva.
Nesporno pa je, da se bodo po jutrišnjem kongresu na novo postavljala razmerja v stranki. Ne glede na izid. Glede na zaostrene razmere poznavalci ne izključujejo ničesar, niti tega, da bi se stranka lahko razdelila na dva dela. Popotresne sunke bo čutila tudi koalicja, pri čemer ni vprašanje, ali jih bo, pač pa le, kako močni bodo.
Glede na res visoke napetosti pred jutrišnjim kongresom: kaj se bo zgodilo v stranki na eni strani in kaj v koaliciji in vladi na drugi strani?
Stranki se ne glede na zmagovalca obeta manjši ali večji razkol, tudi čistka. V primeru Erjavčeve zmage se verjetno dokončno poslavljajo Tomaž Gantar, Ivo Vajgl in še kdo, v primeru zmage Pivčeve pa Erjavčevi najtesnejši zavezniki, verjetno tudi on sam v tem primeru ne bi več hotel biti minister.
Na stranki se bodo v ponedeljek zbrali člani izvršnega odbora s starim predsednikom ali novo predsednico in takrat se bo začel razmislek o nadaljnih korakih. Koalicija se bo pa v vsakem primeru morala pogovoriti, kako naprej, napoveduje se srečanje predsednikov koalicijskih strank, morda že prihodnji teden, prav tako sledi Šarčevo srečanje tako z Erjavcem kot Pivčevo. Če bo treba iskati novega ministra ali ministrico, pa bo že to prvi preizkusni kamen za trdnost koalicije in njeno sposobnost zagotavljanja glasov.
"Je tudi do mene mogoče nekoliko nekorektno, če kot predsednik vlade ne morem računati pri ključnem dokumentu na glasove neke stranke," še pravi premier.
Je pa statutarna komisija Desusa, blizu Erjavcu, že pred kongresom - pomenljivo - zavrnila ideje iz kroga Pivčeve, da bi volitve nadziral notar oziroma posebni opazovalci ter, da bi zmagovalec moral dobiti absolutno, več kot 50-odstotno večino.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.