Slovenija

Erbežnik ni prepričal poslancev, iskanje ustavnega sodnika se nadaljuje

Ljubljana, 21. 10. 2020 13.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Danijela Levpušček
Komentarji
48

Čeprav so mu - podobno kot junija Andražu Teršku - napovedovali izvolitev, tudi drugi kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik v državnem zboru ni dobil dovolj glasov. Kot primernega ga vidi 44 poslancev, proti jih je bilo 35. Žogica se tako znova vrača k predsedniku republike Borutu Pahorju. Brez zadostne podpore je ostala tudi kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije Arjana Brezigar Masten.

Anže Erbežnik je izredni profesor za kazensko procesno pravo na evropski pravni fakulteti in kot svetovalec dela v odboru za pravosodje in notranje zadeve v Evropskem parlamentu.
Anže Erbežnik je izredni profesor za kazensko procesno pravo na evropski pravni fakulteti in kot svetovalec dela v odboru za pravosodje in notranje zadeve v Evropskem parlamentu. FOTO: Damjan Žibert

Predsednik republike Borut Pahor bo moral spet ponoviti postopek izbire kandidatov za novega ustavnega sodnika. Po Andražu Teršku namreč tudi Anžetu Erbežniku ni uspelo prepričati zadostnega števila poslancev. Na tajnem glasovanju je dobil 44 glasov, do izvolitve sta mu zmanjkala dva. 35 poslancev je glasovalo proti, trije oddani glasovi pa so bili neveljavni. 

Erbežniku so podporo odrekli v opozicijskih LMŠ, Levici in SAB, ostale poslanske skupine svojih stališč na današnji seji niso predstavile. Glede na podporo na matičnem delovnem telesu, kjer je prejel deset glasov, proti pa so bili le trije poslanci, je bilo vseeno pričakovati njegovo izvolitev. A se to ni zgodilo. 

Stališča o danes predstavile le tri poslanske skupine

Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je ocenil, da je predsednik republike Borut Pahor pri predlogu kandidata za ustavnega sodnika dal prednost politični matematiki oz. uspehu predloga, ne pa potrebam in znanju, ki ga ustavno sodišče potrebuje. Erbežnik tudi poslancev SAB ni prepričal. Kot je dejala vodja poslanske skupine Maša Kociper, na mestu ustavnega sodnika pričakujejo najbolj eminentne pravnike z bogatimi kariernimi in življenjskimi izkušnjami in niso naklonjeni jasno politično profiliranim kandidatom. Poslanec Levice Željko Cigler pa je opozoril, da bi na mestu ustavnega sodnika potrebovali močnega kandidata, ki bi ubranil temelje demokratične ureditve in osnovne človekove pravice. Erbežniku lahko po njegovih navedbah priznajo določena pravna znanja, a v njem ne vidijo človeka, ki bi doprinesel k večji kakovosti odločb ustavnega sodišča.

Ko bo izvoljen, bo novi ustavni sodnik nasledil Dunjo Jadek Pensa, ki ji je mandat potekel sredi julija.

Erbežnik: Kot posameznik se proti čemu takšnemu zelo težko obraniš

Erbežnik je po glasovanju spomnil, da je v postopku kandidature "doživel nekaj osebne diskreditacije". Dejal, da mu je žal, da postopki za imenovanje funkcionarjev v Sloveniji postajajo takšni. "Kot posameznik se proti čemu takemu zelo težko obraniš," je še dodal.

O točnih razlogih za ta rezultat lahko le špekulira. Po njegovem mnenju je "diskreditacijska kampanja, ki jo je izvajal eden izmed medijev, pripomogla k temu, da so si nekateri premislili". "V Sloveniji so žal neke zakostenele strukture, bodisi v pravosodju bodisi v gospodarstvu ali kjer koli drugje, ki ne dopuščajo, da bi prišel nekdo, ki razmišlja, ki je relativno neobremenjen, ki prihaja od zunaj," je povedal. Državi in prihodnjim kandidatom za mesto ustavnega sodnika želi vse dobro. "Če se bo sploh še kdo prijavil," je dodal.

Spomnil je predvsem na očitke ob tem, ko je v preteklosti opozarjal na korupcijska tveganja v sodnem svetu. "Zamolčano je bilo, da je Komisija za preprečevanje korupcije s sklepom ugotovila korupcijska tveganja pri sodnem svetu in jim naložila priporočila za prihodnost," je pojasnil.

Arjana Brezigar Masten je direktorica analitsko-raziskovalnega centra v Banki Slovenije.
Arjana Brezigar Masten je direktorica analitsko-raziskovalnega centra v Banki Slovenije. FOTO: Damjan Žibert

Brez zadostne podpore tudi Arjana Brezigar Masten

Poslanci so glasovali tudi o kandidatki za viceguvernerko Banke Slovenije Arjani Brezigar Masten, ki prav tako ni dobila zadostne podpore. Njen rezultat je bil enak Erbežnikovemu: 44 za in 35 proti ob treh neveljavnih glasovnicah. 

Oba kandidata sta za izvolitev potrebovala najmanj 46 glasov oziroma večino glasov vseh poslancev. 

Arjano Brezigar Masten je na seji parlamentarne mandatno-volilne komisije podprlo deset poslancev, proti so bili štirje, zato so ji podobno kot Erbežniku danes napovedovali izvolitev. 

Večina poslanskih skupin pred današnjim glasovanjem ni predstavila mnenja o kandidatki, to so storili le v Levici in NSi. Prvih ni prepričala, drugi so ji napovedali podporo. 

Primož Siter (Levica) je pred glasovanjem ocenil, da Brezigar Mastenova ne ponuja niti kritične refleksije o preteklih spornih bančnih praksah niti idej za njihovo spremembo. Očital ji je, da se ni opredelila niti do nadzora računskega sodišča nad Banko Slovenije. Problematiziral je tudi vlogo njenega moža, ekonomista Igorja Mastena, pri nekaterih poslih, pomembnih za delovanje Banke Slovenije. Jožef Horvat (NSi) pa je ocenil, da Brezigar Mastenova ustreza vsem merilom za delo pri vodenju centralne banke, saj ima potrebno znanje in bogate delovne izkušnje. 

Kandidatka bi v primeru izvolitve v svetu Banke Slovenije zasedla mesto Marka Bošnjaka, ki je uradno iz osebnih razlogov odstopil s položaja, ta korak pa je sledil lanski ugotovitvi protikorupcijske komisije, da je zaradi neplačevanja davkov pri oddajanju stanovanja ravnal v nasprotju s pričakovano integriteto.

Tudi v bodoče se bo Pahor posvetoval z vodji poslanskih sklupin

Iz urada predsednika republike so že sporočili, da bo Pahor najkasneje v osmih dneh objavil nov javni poziv za mesto ustavnega sodnika in najkasneje v 14 dneh za mesto viceguvernerja Banke Slovenije. Ob tem so dodali, da se bo o kandidatih ne glede na izid zadnjih glasovanj še naprej posvetoval z vodji poslanskih skupin. 

"Predsednik Pahor je kandidatke in kandidate v vseh teh primerih predlagal po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin. Ob zahtevani strokovnosti kandidatk in kandidatov je tako skupaj z vodji poslanskih skupin skušal ugotoviti tudi potrebno večino za njihovo izvolitev, čeprav je v primerih, ko je glasovanje tajno, ocenjevanje dejanske podpore poslank in poslancev lahko le približno," so spomnili.  

Sicer pa je v osmih letih državnemu zboru predlagal 53 kandidatk in kandidatov za različne javne položaje, 44 so jih poslanci tudi izvolili. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heretik1
22. 10. 2020 14.27
+1
Janšistične konvertite je začela peči vest! Še je upanje za Slovence!
01xxy
22. 10. 2020 13.54
+2
Večina pametnih in poštenih pljune in gre dalje, če jih predlaga Pahor. Za njih je to žalitev!
Nimasmisla
22. 10. 2020 08.07
-2
saj niti ne rabimo teh sodnikov so samo strošek
sinhron
22. 10. 2020 08.04
+6
Klofuta Pahorju , ker posluša samo Janšo in je njegov oproda ! Za čuda se je zgodil manjši upor koalicijskih strank in so glasovali po svoji volji in lastnem premisleku , to pa Janši sigurno ni bilo povšeči .
anatomija
21. 10. 2020 21.54
+6
Janša je že paničen . Pričel se je upor pri njegovih sužnjih
kamu
21. 10. 2020 21.38
+3
Za razliko morbidnega in samo njemu in njegovim podpornikom, ki se pač tudi smejijo na ukaz, smešnega humorja Janše, je danes Luka Mesec pokazal, da ima še kako smisel za humor. "Pravijo, da Erbežnik in Mastenova nista bila izvoljena, ker so poslanci SDS glasovali po svoji vesti." Saj razumete, ne? Kot, da poslanci SDS imajo vest.
LOS - T
21. 10. 2020 19.55
+2
Vsak študent tretjega letnika prava je trenutno bolj kompetenten kot večina trenutnih ustavnih sodnikov. Tale njihova zadnja odločitev o naših človekovih pravicah je razlog, da noben od njih ne bi naredil izpita iz ustavnega prava pri profesorju Gradu!
Nakljucje
21. 10. 2020 19.52
-6
Na koncu bo verjetno ustavni sodnik Ciril Ribičič, očeta Mitje Ribičiča povojnega zločinca.
mr.poper
21. 10. 2020 19.44
+11
Pahor še ni samostojen oz je nedorasel funkciji precednika glede izbire ustavnega sodnika saj to prepušča politični matematiki Tako da politična izbira traja mesece z tem pa dodatno duši državo ki že itak komaj diha Bravo lepotane počasi boš moral spakirat culice ker si do sedaj že naredil več škode kot koristi
Trglav
21. 10. 2020 19.30
+9
Za vse to sr.....e je krivec samo eden - predsednik Borut Pahor. Prvi je začel s političnim uravnoteženjem sodnikov, kar je skregano z vsako logiko. Zaradi mene je lahko sodnik od samega boga ali direktno iz pekla - sodi naj po zakonu, menda imamo zato zakone. S tem, ko je predsednik to javno povedal, je praktično priznal, da bo sodnike imenoval po tem. In ne nepomembno - ne vem, kako lahko uravnotežiš stanje pri devetih sodnikih!?
fNovak
21. 10. 2020 19.06
+11
Hahahhaaha, v sds se morajo naučiti šteti. Ena, dve, tri...... Hahhahahhaaa
dante_
21. 10. 2020 18.49
-6
iproti, SAB LMŠ in levica
Apostol1
21. 10. 2020 18.13
+4
Ni naš , ker misli s svojo glavo in z diktatorjevo.
?ebula
21. 10. 2020 17.43
+18
Kaj pa doktor prava in doktor davčnih utaj Rok Snežič, Jajotov prijatelj? Bi morda bil on primeren? Sam vprašam?
Viejo cabron
21. 10. 2020 17.20
+3
Izobražen človek mora prepričevati te butce v parlamentu? Ojejejej.
Hasan
21. 10. 2020 17.05
+20
Kako lahko Pahor tako konfliktnega človeka sploh predlaga?To res ni premišljena odločitev.Verjetno spet po nalogu njegovega ljubimca s skrajno desne,prostaške in koruptivne sekte.
Geres
21. 10. 2020 16.55
+14
Kdo ej ta tip ne vem. Ne vem pa tudi, zakaj ustavne sodnike potrjuje parlament in ne stroka. Sploh tak parlament, kot ga imamo mi.
Perrun
21. 10. 2020 16.20
+14
Sem mislil da je joke ko so tega tipa predlagali. Vsaj še neki zdravega razuma v poslancih.
SVOBODA 2020
21. 10. 2020 16.08
+22
A.je to zacetek konca? Upam ! PADA VLADA
pekoči paradižnik
21. 10. 2020 16.05
+24
Kljub vsemu, nekaj zdrave pameti je še med poslanci, še je drobec upanja, da ne dobimo janšistično državo.