Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je zato v sodelovanju z Inštitutom za varovanje zdravja (IVZ) in zavodom za šolstvo pripravila projekt "Z zdravo in uravnoteženo prehrano in gibanjem za zdravje otrok in mladine". Eden izmed rezultatov je tudi primer didaktične ure za osnovnošolce pri predmetu gospodinjstvo, kjer se učenci s pomočjo didaktičnega pripomočka naučijo prepoznati in ovrednotiti informacije na posameznih prehranskih izdelkih.
Projekt, ki ga je sicer predstavila Marjana Peterman, strokovna sodelavka mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave in svetovalka za hrano ZPS, temelji na dveh raziskavah učencev in dijakov o prehranjevanju vrstnikov, ki so jih izvedli na eni od ljubljanskih osnovnih šol v letu 2004/05 in na Gimnaziji Šentvid v letu 2005/06. Rezultati so pokazali, da dijaki v avtomatih posegajo po bolj primernih živilih, če jih imajo na razpolago.
Povečana telesna teža je eden od glavnih dejavnikov tveganja za razvoj nalezljivih bolezni. Še bolj pomembno pa je po besedah Gabrijelčič Blenkuševe dejstvo, da so ljudje s povečano telesno težo pogosteje slabše sprejeti med vrstniki in sodelavci in da imajo tudi slabše možnosti pri iskanju zaposlitve v primerjavi z normalno težkimi vrstniki. Tudi v Sloveniji je vse več težav zaradi zdravstvenih razlogov in kvalitete življenja.
Podatki za Slovenijo kažejo, da ima povečano telesno težo 17 odstotkov mladostnikov in 15 odstotkov mladostnic, debelih pa je šest odstotkov mladostnikov in štiri odstotke mladostnic, medtem ko imajo odrasli v še pomembnejšem deležu povečano telesno težo in razvito debelost.
Znanstveni ministri 53 držav aktivno proti debelosti
Kako se v to vključuje šolstvo, pa je pojasnila svetovalka zavoda za šolstvo Irena Simčič, ki je spomnila na leta 2005 sprejeto resolucijo o nacionalnem programu prehranske politike 2005-2010, katere namen je predvsem v doseganju dolgoročnih in srednjeročnih ciljev, ki so možni le z vključitvijo vseh ravni družbe.
"Slovenija je namreč ena redkih evropskih držav, ki ima sistemsko organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov, ki je urejen na ravni države in je tudi uzakonjen," je poudarila Irena Simčič in dodala, da je treba kljub temu prehrano izboljševati. Prav zaradi tega na zavodu po besedah Simčičeve z izjemno podporo in posluhom ministrstva za zdravje izvajajo obsežen državni projekt z naslovom "Kakovostni model zagotavljanja in implementacija sodobnih prehranskih smernic z različnih aspektov".
Zavod za šolstvo je na 356 osnovnih šolah opravil temeljit posnetek in analizo stanja organizirane prehrane otrok in mladostnikov ter vključenosti smernic zdravega prehranjevanja. V pripravi pa je po besedah Simčičeve tudi posnetek stanja organizirane prehrane v srednjih šolah.
Sicer pa je naraščajoča epidemija debelosti v Evropski uniji, kot so še opozorili na novinarski konferenci, trenutno eden največjih javno zdravstvenih izzivov. Na to kaže tudi ministrska konferenca WHO za evropsko regijo novembra 2006, ki je bila posvečena problemu debelosti. Zdravstveni ministri 53 držav evropske regije so se na konferenci z listino o preprečevanju debelosti zavezali, da bodo spodbujali aktivnosti za zaustavitev naraščanja debelosti. Listino je podpisala tudi Slovenija.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.