To je bil tudi razlog, da so danes na ministrstvu za šolstvo in šport za skupno mizo sedli slovenski žičničarji, predstavniki zdravilišč, turističnih zvez in občinskih združenj. Ti so zbrali podatke o zadnjih prihodkih posameznih turističnih panog, ki jih bo ministrstvo primerjalo z leti poprej. "Informacije bo Statistični urad RS pripravil do 25. marca, nato bomo opravili podrobno analizo učinka na gospodarstvo. Končni rezultati bodo znani v maju, na osnovi analize pa se bo minister odločil, kaj storiti z zimskimi počitnicami,“ je dejal predsednik delovne skupine Boris Černilec.
Ali bo vlada ujela rok za morebitno spremembo?
"Začetek aprila je zadnji čas, da ministrstvo začne proceduro. Šole moramo namreč o morebitnih ponovnih spremembah termina obvestiti v začetku junija,“ je odgovoril na vprašanje ali bo vlada za vrnitev v prejšnje stanje ujela rok. Če se vlada odloči spremeniti stanje, bo moral predlog za en mesec romati še v javno razpravo, zato bo začetek junija za vlado resnično težko ulovljiv.
'Enotne počitnice so dosegle svoj namen!'
"Člani skupine sicer soglašamo, da so enotne počitnice dosegle svoj učinek ter da se bojazni o gneči na smučiščih niso uresničile. Tako ceste kot smučišča so bila varna. Cilji poenotenja, ki ga je minister sprejel na podlagi pobud s terena, so bili tako z zornega kota šolskega okolja absolutno doseženi,“ pravi Černilec in dodaja, da so po tem s strani gospodarstva prišle pritožbe in opozorila, da je zaslužek manjši, zato je po njegovih besedah minister ustanovil Delovno skupino za evalvacijo enotnih zimskih počitnic.
Gorenjci zaradi krajših počitnic imeli izgubo
Poleg mnogih je združitev zimskih počitnic v enoten termin prizadela tudi rekreacijsko-turistični center Kranjska Gora. Kot je dejala vodja marketinga v RTC Žičnice Kranjska Gora Klavdija Gomboc, je namreč realizacija letos za 25 odstotkov slabša kot v letu 2010. Slabo je bilo tudi v Bohinju, kjer naj bi glede na leto 2010 zaradi združitve počitnic in negativne medijske kampanje z opozorili o pričakovani gneči v slovenskih turističnih središčih ustvarili za 10.000 nočitev manj. Tudi v času počitnic so bile letos nočitvene zmogljivosti relativno slabo zasedene, zasebne sobe med 40- in 60-odstotno, hoteli in apartmaji pa med 45- in 70-odstotno, je pojasnil direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. "Še vedno ostaja naše mnenje, da združitev zimskih počitnic v en teden ni bila dobra in pametna odločitev z vidika poslovno doseženih rezultatov," pravijo turistični delavci, ki upajo, da bodo njihove prošnje po ponovni združitvi uslišane. Vladi predlagajo celo regijsko porazdelitev počitnic na tri tedne.
Na gospodarskem ministrstvu ne verjemejo Černilčevim zaključkom
Po navedbah gospodarskega ministrstva so bili nekateri Černilčevi zaključki "predvsem izraz njegovih stališč oz. stališč ministrstva za šolstvo in šport". Kot so zapisali v sporočilu za javnost, podatki Združenja žičničarjev Slovenije kažejo, da so slovenska smučišča letos v februarju prodala 413.000 smučarskih vozovnic, kar je 130.000 manj kot lani.
Prav tako po njihovih navedbah ne drži trditev, da turistične organizacije ne bodo pripravile analize o izpadu prihodkov na račun uvedbe enotnega termina zimskih počitnic. "Drži pa, da ne ministrstvo za gospodarstvo ne Slovenska turistična organizacija ne bosta naročala analiz pri raznih inštitutih in s tem trošila davkoplačevalskega denarja, saj menimo, da bodo podatki, ki nam jih bosta posredovala Statistični urad RS in slovensko turistično gospodarstvo, zadostni in verodostojni," so zapisali.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.