Biometrično osebno izkaznico bo v okviru zdravstvenih storitev možno uporabljati od sobote naprej. To pomeni, da se bodo državljani – če se bodo tako odločili – k zdravniku, optiku, v lekarno ali trgovino z medicinskimi pripomočki namesto s kartico zdravstvenega zavarovanja lahko odpravili z biometrično osebno izkaznico.
Uporaba biometrične izkaznice v zdravstvu bo omogočena s sredstvom elektronske identifikacije nizke ravni zanesljivosti, nameščenim na osebni izkaznici. S tem bodo zavarovane osebe enako kot s kartico zdravstvenega zavarovanja dokazovale urejenost zdravstvenega zavarovanja oziroma uveljavljale pravice iz zdravstvenega zavarovanja.
Pri izvajalcih zdravstvenih storitev, dobaviteljih medicinskih pripomočkov in v lekarnah bo obravnava zavarovanih oseb nespremenjena, zdravstvenemu osebju pa ne bo treba dodatno preverjati istovetnosti zavarovane osebe. Zavarovana oseba se bo sama odločila, ali bo za uveljavljanje pravic iz zdravstvenega zavarovanja uporabljala osebno izkaznico in kartico zdravstvenega zavarovanja ali zgolj biometrično osebno izkaznico.
Na zavodu za zdravstveno zavarovanje upajo, da bodo vsaj do konca aprila to možnost uredili vsi. "Obe kartici vzemite s sabo ob obisku izvajalca. Računamo, da vam bo izvajalec že povedal, da je pri njih mogoča uporaba osebne izkaznice," je pojasnil Branko Rudolf, direktor Področne enote Informacijski center pri ZZZS.
Novost se bo sicer uvajala postopoma, saj je izvajalcev zdravstvenih storitev več kot dva tisoč, zato ZZZS svetuje, da imate v tem prehodnem obdobju veljavno kartico zdravstvenega zavarovanja še vedno pri sebi.
Kljub uveljavljanju biometričnih izkaznic dosedanjih veljavnih osebnih izkaznic ni treba zamenjati. Vse obstoječe osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka njihove veljavnosti. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti.
Nove osebne izkaznice so vizualno spremenjene in varnostno nadgrajene
Nova osebna izkaznica je vizualno drugačna od dosedanjih, ki so izdane na obrazcu, ki ni bil spremenjen od sredine leta 1998, torej je narejena s tehnologijo in zaščitami, ki so stare več kot 23 let.
Biometrična osebna izkaznica vsebuje 34 izpostavljenih zaščitnih elementov. Ti vključujejo tudi čip in fotografijo, ustvarjeno s tremi različnimi tehnikami, ter prozorno okno, v katerem sta poleg fotografije prikazani začetnici imena in priimka posameznika. V zgornjem levem kotu je dodana zastava EU z dvočrkovno oznako za Slovenijo.
Nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva prstna odtisa. Prstna odtisa se odvzameta državljanom po 12. letu starosti.
Nova osebna izkaznica je obenem tudi elektronska osebna izkaznica, saj čip vsebuje tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in dve sredstvi elektronske identifikacije (visoke in nizke ravni zanesljivosti). To velja za osebe od dopolnjenega 12. leta starosti.
Potrdilo visoke ravni zanesljivosti in kvalificirano potrdilo za elektronski podpis sta zaščitena z uporabniškim geslom, ki si ga uporabnik nastavi z začetnim geslom. Začetno geslo imetnik prejme po prejemu osebne izkaznice. Če imetnik uporabniškega gesla ne pozna ali je neuporabno zaradi prevelikega števila neuspešnih poskusov vnosa, lahko pridobi kodo za ponastavitev uporabniškega gesla.
Državljanu omogoča elektronsko identifikacijo in avtentikacijo za dostop do elektronskih storitev in elektronsko podpisovanje.
Osebna izkaznica vsebuje QR-kodo (črtna koda v obliki abstraktnega črno-belega diagrama), ki omogoča preverjanje veljavnosti na portalu e-Uprava in s tem povečuje pravno varnost (veljavnost lahko preverjajo notarji, banke, zavarovalnice in podobno v Sloveniji in tujini).
Na novi osebni izkaznici naslov prebivališča posameznika vsebuje tudi pošto in poštno številko, dodan je tudi podatek o državi in kraju rojstva.
Biometrična osebna izkaznica za otroke
Otrokom do dopolnjenega 12. leta starosti se izda biometrično osebno izkaznico, ki ni elektronska, ima pa čip z biometrijo. Po dopolnjenem 12. letu starosti pa čip vsebuje tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in sredstvi elektronske identifikacije visoke in nizke ravni zanesljivosti.
Otrok, ki je starejši od osem let in se že zna podpisati, mora biti ob vložitvi vloge navzoč. Otrokom se prstni odtisi odvzamejo po 12. letu starosti.
Za osebno izkaznico za otroka zaprosi njegov zakoniti zastopnik. V postopku izdaje osebne izkaznice otroku lahko pristojna uradna oseba zahteva soglasje drugega od staršev, če dvomi, da starša izvršujeta roditeljsko pravico sporazumno.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.