Nekdanji poslanci, ki po izteku mandata prejemajo nadomestilo plače, bodo morali vrniti izplačan regres za letni dopust, so sklenili člani mandatno-volilne komisije.
Čeprav je določba zakona o poslancih, ki ureja to vprašanje, napisana nejasno, pa po mnenju predsednika DZ Pavla Gantarja ne more biti dvoma v interpretacijo člena, saj statusa poslanca po prenehanju mandata ni mogoče enačiti s statusom aktivnega poslanca. Tako kot nekdanji poslanci ne prejemajo povračil za prevoz ali prehrano, tudi dopusta ne morejo imeti, če niso zaposleni, je danes dejal Gantar. Zato je mandatno-volilni komisiji predlagal, naj s sklepom ugotovi, da morajo nekdanji poslanci, ki so regres prejeli, tega vrniti.
Tudi predsednik komisije Dušen Kumer je ugotovil, da so pravice poslancev po prenehanju mandata nejasne in nedorečene, interpretacija, po kateri so nekdanji poslanci upravičeni do regresa, pa je veljala od leta 1992, ko jo je dalo tedanje ministrstvo za zakonodajo, je pojasnil. Kot je dejal, pa ima mandatno-volilna komisija sedaj priložnost, da to napako popravi in naredi "stvari bolj transparentne in jasne". Članom komisije je zato predlagal sklep, naj se preneha s prakso plačevanja regresa, saj je posledica nejasnosti oz. nedorečenosti zakona o poslancih. Vsi nekdanji poslanci, ki so v letošnjem letu prejeli regres, pa so ga dolžni vrniti. Tistim, ki še dobivajo nadomestilo plače, bodo regres odtegnili od nadomestila, drugi poslanci pa ga bodo morali vrniti.
Vsi člani komisije so se strinjali, da nekdanji poslanci nimajo pravice do regresa za letni dopust, razhajali pa so se pri vprašanju, kdaj in na kakšen način to vprašanje urediti. V opoziciji so namreč predlagali, da pred odločanjem pridobijo še pravno mnenje, kaj bi takšen sklep pomenil z vidika retroaktivnosti in dosedanje prakse, da ne bi kasneje "padel" na sodišču. V koalicijskih poslanskih skupinah pa so menili, da gre za nujen ukrep, s katerim bodo prekinili z dosedanjo nesprejemljivo prakso.
Predlagane sklepe je komisija nazadnje podprla, tako da bodo nekdanji poslanci regres za letni dopust dolžni vrniti. Člani komisije so poslanskim skupinam poleg tega predlagali, naj oblikujejo delovno skupino, ki bi pripravila spremembe zakona o poslancih.
Podaljšali so jim prejemanje nadomestila plače do upokojitve
Komisija je prejela tudi zaprosila šestih nekdanjih poslancev za podaljšanje nadomestila plače do upokojitve. Do tega nadomestila so sicer upravičeni leto dni po izteku mandata oz. največ dve leti, če v tem času izpolnijo pogoje za upokojitev. Za podaljšanje so zaprosili Josip Bajc, Stanislav Brenčič in Marjan Drofenik (vsi SLS), Rudi Veršnik in Bojan Starman (oba SDS) ter Ciril Testen (NSi).
Člani komisije so ugotovili, da Starman ne izpolnjuje pogojev za podaljšanje nadomestila, saj bosta dve leti po prenehanju mandata pretekli prej, kot bo izpolnil pogoje za upokojitev. Njegovo prošnjo so tako zavrnili, ostalim petim pa odobrili podaljšanje prejemanja nadomestila.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.