Slovenija

Eni prekinili, drugi začeli gladovno stavko

Ljubljana, 24. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupina invalidov, ki se zavzema za pravičnejše financiranje projektov neodvisnega življenja invalidov, je dobila zagotovila o spremembi zakonodaje.

Skupina invalidov je osmi dan začasno prekinila stavko (Foto: D.Čekeliš)
Skupina invalidov je osmi dan začasno prekinila stavko (Foto: D.Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Invalidi iz Društva za teorijo in kulturo hendikepa - YHD so danes prenehali stavkati, medtem ko so začetek gladovne stavke napovedali njihovi nasprotniki v Svetu invalidskih organizacij Slovenije (SIOS).

V YHD so prenehali stavkati, ker so jim na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve ter nekateri poslanci zagotovili spremembe na področju financiranja invalidskih organizacij.

"Od svojih zahtev ne odstopamo in če se ne bodo uresničile, se bo naš protest in javne akcije nadaljevale v začetku aprila"
, sta na novinarski konferenci povedali Klaudija Poropat in Katarina Gorenc iz društva.

Z zahtevami po neodvisnem življenju invalidov se počutijo ogrožene: Funkcionarji Sveta invalidskih organizacij Slovenije (na sliki) so se pred časom proglasili za edino krovno organizacijo vseh invalidov v Slovenije in prejemajo večino loterijskega denarj
Z zahtevami po neodvisnem življenju invalidov se počutijo ogrožene: Funkcionarji Sveta invalidskih organizacij Slovenije (na sliki) so se pred časom proglasili za edino krovno organizacijo vseh invalidov v Slovenije in prejemajo večino loterijskega denarj FOTO: POP TV

Medtem so začetek gladovne stavke napovedali njihovi nasprotniki v t.i. Nacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije (prejšnji SIOS). Invalidi, vključeni v NSIOS, ki se ne strinjajo s stavko na YHD, med drugim zahtevajo, naj ministrstvo za delo javno pojasni, "na katerih osnovah je podelilo status reprezentativne organizacije" društvu YHD. Zahtevajo pa tudi, da mediji takoj prenehajo z "zlonamernimi in neobjektivnimi medijskimi in drugimi pritiski" na invalide.

V YHD zahtevajo, da se v Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij najdejo sredstva tudi za organizacije, ki so jim že osmo leto zapored dodelili premalo sredstev. Poleg tega pa zahtevajo tudi spremembo zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije.

Predsednica Društva YHD Elena Pečarič (Foto: Dare Čekeliš)
Predsednica Društva YHD Elena Pečarič (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Stavkajoči so včeraj na poslance državnega zbora naslovili vprašanje, ali je Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) v privatni lasti Sveta invalidskih organizacij Slovenije (SIOS). "Če je tako, nas prosim obvestite, da nemudoma prekinemo s stavko, saj v tem primeru ni upanja na spremembe," so zapisali v javnem pozivu.

Po njihovem mnenju FIHO ni fundacija v zakonitem pomenu, saj "ni bila ustanovljena v skladu z zakonom o ustanovah", prav tako direktor FIHO Cveto Uršič in Janko Kušar na sestanku stavkajočih minuli petek "nista znala pojasniti številnih vprašanj", kdo je za delovanje fundacije odgovoren. "Še do danes nismo uspeli izvedeti, po kakšnem ključu se delijo finančna sredstva FIHO, vsi se namreč odgovorom spretno izmikajo," je v sporočilu za javnost zapisala predsednica Društva YHD Elena Pečarič.

Janez Drobnič je predlagal finančnemu ministrstvu, naj preuči možnosti za spremembo zakona o loteriji Slovenije
Janez Drobnič je predlagal finančnemu ministrstvu, naj preuči možnosti za spremembo zakona o loteriji Slovenije FOTO: POP TV

Minister za delo Janez Drobnič meni, da gre pri zapletu za problematiko nevladnih organizacij, v katero pa on kot predstavnik vlade "ne more in ne sme posegati", ministru za finance pa bo predlagal, naj preuči možnosti za spremembo zakona o loteriji Slovenije. Predstavniki Fundacije FIHO naj bi o zahteval stavkajočih govorili šele na svoji redni seji, ki naj bi bila konec marca.

Fundacija FIHO se financira iz sredstev, zbranih od iger na srečo, večino denarja pa se steka v Svet invalidskih organizacij Slovenije, ta pa večinoma združuje tiste interesne skupine, ki se zavzemajo za institucionalno varstvo invalidov v zavodih. SIOS odkrito nasprotuje prizadevanjem YHD in drugim skupinam invalidov, ki se že več let zavzemajo za financiranje programov neodvisnega življenja invalidov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10