
Odbor za notranjo politiko je končal razpravo o domnevnih političnih pritiskih na državno tožilstvo, ki jo je zahtevala SDS. Na koncu so člani od sedmih predlaganih sklepov sprejeli le tri, katerih vsebina pa je bila precej okleščena glede na sprva predlagane.
Člani odbora iz vrst SDS so namreč v zahtevi za sklic seje predlagali, naj se odbor seznani s postopki uvedbe pravosodnega nadzora na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani, ob tem pa ugotovi, da je pravosodni minister Aleš Zalar z nadzorom neupravičeno posegel v neodvisnost tožilstva in ga pozove k odstopu. Če Zalar ne bi odstopil, pa naj bi njegovo zamenjavo predlagal predsednik vlade Borut Pahor.
Na drugi strani so koalicijski člani odbora, poleg osnovnega sklepa o seznanitvi z uvedbo nadzora na omenjenem tožilstvu predlagali sklep, da se odbor seznani s poseganjem generalne državne tožilke Barbare Brezigar v delo specializiranega oddelka tožilstva, ter sklep, da zato odbor vlado poziva, naj v DZ posreduje takšne rešitve, ki bodo omogočale samostojnost dela tožilcev.

Na koncu so člani odbora, v katerem ima večino koalicija, sprejeli le vsebinsko podobna sklepa, da se je odbor seznanil s pravosodnim nadzorom na omenjenem tožilstvu, in sklep, s katerim odbor vlado poziva k predložitvi rešitev za zagotovitev samostojnega dela tožilcev, za katerega pa je predsednik odbora Vinko Gorenak opozoril, da ni smiseln.
Že iz razprave je bilo razbrati, da poslanci različno razumejo temo, ki naj bi jo obravnaval odbor. Tako so poslanci opozicije poudarjali predvsem domnevne politične pritiske, ki naj bi jih na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar izvajala politika, predvsem LDS in Zares. Na drugi strani pa so v koaliciji izpostavljali domnevno nestrokovno in politično poseganje Brezigarjeve v delo tožilcev, predvsem policista specializiranega oddelka znotraj tožilstva.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.