Ob tem, ko je mrzlo, ko ljudje bentijo nad nerazumno visokimi cenami ogrevanja, vse več jih je na robu preživetja, smo neuradno uspeli izvedeti, kako naj bi pomagala država. Po predlogu ministra Jerneja Vrtovca naj bi bil energetski vavčer vreden 140 evrov, dobilo naj bi ga okoli 150.000 Slovenk in Slovencev iz socialno ranljivih skupin.
Po naših neuradnih informacijah je predvideno tudi nižanje nekaterih prispevkov, ki so na položnicah za električno energijo, torej tistih, na katere lahko vpliva ministrstvo. Katerih natančneje, še ni znano. Položnice za električno energijo naj bi bile tako nižje za približno 14 evrov in to naj bi, po naših informacijah, veljalo za vse Slovence.
A to naj bi bil le predlog ministrstva za infrastrukturo, ki mora še v roke vlade.
Kot smo že poročali, naj bi se vavčerji financirali iz skladov, v katerih se sredstva zbirajo namensko. Že zdaj pa lahko vsi, ki se znajdejo v materialni stiski, zaprosijo za izredno denarno pomoč zaradi nastalih izrednih stroškov, ki so na primer tudi posledica povišanja cen energentov. Po prvih napovedih naj bi bilo do bonov upravičenih 66.000 socialno najbolj ogroženih, toda so očitno razširili krog upravičencev.
Strokovnjaki so že ob začetku kurilne sezone napovedali, da se bo ogrevanje to zimo občutno podražilo, kar se je tudi zgodilo. Minister Vrtovec je novembra napovedal, da bomo po priporočilih Evropske komisije tudi v Sloveniji uvedli ukrep energetskega bona. EK je priporočila izdala že oktobra, opozicija pa je vladi decembra očitala, da ni storila še ničesar. V začetku letošnjega leta pa je Vrtovec sporočil, da je pravna podlaga za energetski vavčer, ki bi služil kot pomoč gospodinjstvom ob rastočih cenah energije in toplote, pripravljena. Toda kratko so vmes potegnili uporabniki, ki so od prvih obljub do realizacije morali plačevati drage položnice, nekateri so se zaradi tega znašli tudi na robu preživetja ali celo najbolj hladne dni preživeli v mrzlem stanovanju.
Medtem pa N1 poroča, da naj bi bili energetski vavčerji vredni med 100 in 150 evrov, dobilo naj bi jih 140.000 ranljivih Slovencev. Poleg tega ministrstvo v predlogu interventnega zakona za blaženje posledic dvigov cen energentov po informacijah N1 predvideva znižanje prispevka za obnovljive vire in omrežnine za obračunsko moč na položnici za elektriko za vsa gospodinjstva. Za povprečno gospodinjstvo naj bi to pomenilo na mesečnem računu okrog 15 evrov prihranka. Kako dolgo bi ukrep veljal, še ni znano.
Na ministrstvu za finance pa so jim glede morebitnega znižanja davka na dodano vrednost za gospodinjstva ali gospodarstvo odgovorili, da se bodo ukrepi glede visokih cen energentov usklajevali v okviru vlade. Visoke cene energentov niso posledica davkov, so navedli na ministrstvu in dodali, da posredne dajatve nimajo neposrednega vpliva na nižanje cen energentov. Po njihovem mnenju je za reševanje socialnih vprašanj najučinkovitejše neposredno kritje stroškov, ki so nastali na podlagi povečanja cen energentov. Če se pomoč za prebivalstvo pripravlja, pa je veliko nejasnosti glede pomoči gospodarstvu. Iz odgovorov ministrstev je zaznati nekaj zmede glede tega, kdo bi predlog pomoči za industrijo sploh moral pripraviti, še poroča N1. Po neuradnih informacijah v predlogu infrastrukturnega ministrstva ni ukrepov za podjetja, neuradno tudi na gospodarskem ministrstvu ne načrtujejo kakšnega ukrepa za podjetja.
V pomoč energetsko intenzivnim panogam, ki trenutne visoke cene najbolj občutijo, pa naj bi bila uredba, ki jo je pripravilo okoljsko ministrstvo. Ta uredba ureja povračilo posrednih stroškov emisij toplogrednih plinov.
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.