Ministrstvo za infrastrukturo je v uradnem listu objavilo pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb, s katerim se ureja vprašanje oglaševanja in nadzora, pa tudi problematike izdelave izkaznic za posamezen del večstanovanjskih stavb. Veljati bo začel v soboto.
Energetske karakteristike stavbe bo tako od 1. januarja treba navajati pri oglaševanju prodaje oz. oddaje v dolgoročni najem, od 24. februarja pa bo treba pri prodaji ali oddaji v dolgoročni najem izkaznico tudi predložiti.
Energetsko izkaznico je treba pridobiti tudi za vse nove stavbe in za vse javne stavbe s površino večjo od 500 kvadratnih metrov - od 9. julija 2015 se bo površina zmanjšala na 250 kvadratnih metrov.
Energetske izkaznice za stanovanje ni mogoče izdati, če je že izdana energetska izkaznica za celotno stavbo
Pravilnik po besedah ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča ponuja tudi tehnično rešitev za pridobitev energetske izkaznice za posamezno enoto večstanovanjske stavbe. Sprva je bilo predvideno, da bi bila izkaznica pri večstanovanjski stavbah izdelana za celotno stavbo, sredstva pa bi se zagotovila iz rezervnega sklada.
V tem primeru bi se lastniki morali dogovoriti za izdelavo izkaznice, skladno z energetskim zakonom bi bilo potrebno 50-odstotno soglasje. Ker pa bi v primerih, ko lastniki soglasja ne bi dosegli, prihajalo do težav, je ministrstvo uvedlo tehnično rešitev, da se izkaznico lahko izdela tudi za posamezno enoto.
Pozneje izdana energetska izkaznica za celotno stavbo razveljavi prej izdano energetsko izkaznico za posamezni del te stavbe. Energetske izkaznice za stanovanje ni mogoče izdati, če je že izdana energetska izkaznica za celotno stavbo.
V primeru neurejene etažne lastnine v večstanovanjskih stavbah energetskih izkaznic za posamezno enoto ni mogoče izdelati, v teh primerih je potrebna izkaznica za stavbo kot celoto.
Pravilnik tudi določa, katere podatke o stanovanju mora lastnik posredovati izdelovalcu energetskih izkaznic. Gre za podatke o površini sten, tal in stropa, o sestavi zunanje stene, o površini in lastnosti oken, o legi stanovanja, o moči kotla ipd., je danes na novinarski konferenci pojasnil Erik Potočar z ministrstva za infrastrukturo.
Izdelovalec energetskih izkaznic ima skladno s pravilnikom diskrecijsko pravico, da sam presodi, ali ima za izdelavo na voljo dovolj podatkov ali pa mora opraviti ogled stanovanja.
Obstajata dve vrsti energetskih izkaznic
Ena je računska, ki se izda za novozgrajene stavbe in novozgrajene dele stavb, obstoječe stanovanjske stavbe in stanovanja. Druga je merjena izkaznica, ki se izda za obstoječe nestanovanjske stavbe ali nestanovanjske dele stavb.
Seznam izdelovalcev energetskih izkaznic je javno objavljen. Minister Gašperšič priporoča, da vsi zainteresirani za izkaznico pridobijo nekaj ponudb in izberejo po njihovem najboljšega ponudnika.
Ker mora infrastrukturno ministrstvo skrbeti za zadostno število neodvisnih strokovnjakov za izdelavo energetskih izkaznic, je izbralo dve instituciji, ki bosta usposabljali, in sicer Zbornico za arhitekturo Slovenije in ZRMK. Pogodbi z omenjenima institucijama bosta v kratkem, še letos, podpisani, je zatrdil Potočar.
Doslej je bilo izdanih več kot 1000 energetskih izkaznic. "Do četrtka je bilo v register vpisanih 1111 energetskih izkaznic," je še dejal Potočar.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.