Slovenija

Zakonodajno-pravna služba DZ: Levica je koalicijska stranka

Ljubljana, 16. 08. 2018 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Glede dileme o statusu poslanske skupine Levica – se pojmuje kot koalicijska ali opozicijska – je zakonodajno-pravna služba zapisala, da spada v koalicijo, saj "ne nasprotuje vladi". Postavlja se tudi vprašanje o veljavnosti glasovanja, če se bo to morda zavleklo čez polnoč, znova pa je aktualna tudi zakonska ureditev 'razkrivanja' glasovnic.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Fotografiranje glasovnic
    02:39
    Iz 24UR: Fotografiranje glasovnic
  • Iz SVETA: Bizarni zapleti
    02:48
    Iz SVETA: Bizarni zapleti

Dan pred glasovanjem o mandatarskem kandidatu Marjanu Šarcu še vedno ostaja nerazrešenih nekaj ustavno-pravnih dilem o jutrišnjem glasovanju in statusu poslanske skupine stranke Levica. 

Po mnenju zakonodajno-pravne službe DZ poslansko skupino Levica ni mogoče šteti za opozicijsko stranko, saj sporazum te stranke z bodočo koalicijo vključuje podporo vladi. To je po pojasnilih službe poseben formalen način sodelovanja z vlado, kar pomeni, da je poslanska skupina Levica formalno koalicijska stranka, je razvidno iz mnenja službe.

'Subjektivna opredelitev Levice ne vpliva na njen pravni status'

Zakonodajno-pravna služba DZ je mnenje podala na zahtevo predsednika DZ Mateja Tonina, ki je že pred dnevi poudaril, da bo Levica imela status koalicijske partnerice zaradi podpisa protokola o sodelovanju z vlado, ki bi jo oblikovala peterica strank LMŠ, SD, SMC, DeSUS in SAB.

Zakonodajno-pravna služba DZ meni, da je Levica formalno koalicijska stranka.
Zakonodajno-pravna služba DZ meni, da je Levica formalno koalicijska stranka. FOTO: Aljoša Kravanja

Tudi po mnenju zakonodajnopravne službe podpisani sporazum o sodelovanju s strankami, ki sestavljajo vlado, in ki vključuje podporo vladi zlasti pri imenovanju predsednika vlade ter nenasprotovanje listi kandidatov za ministre, pomeni poseben način sodelovanja z vlado, zato Levice po njihovi presoji pravno ni mogoče šteti za opozicijsko poslansko skupino. "Subjektivna opredelitev same poslanske skupine za opozicijsko pa ne more vplivati na njen pravni status," je še razvidno iz mnenja.

Zakonodajno-pravna služba: Opozicija ima drugačne poglede kot vlada

Stranke, ki sodelujejo pri oblikovanju vlade, tvorijo parlamentarno večino, ostale politične stranke pa so postavljene v položaj parlamentarne manjšine - opozicije. Zanjo je značilno, da ima drugačne politične poglede kot parlamentarna večina, so pojasnili. Opozicija praviloma nasprotuje tudi predlogom vlade in ne sodeluje pri izvrševanju funkcij vlade, na primer pri pripravi predloga proračuna in drugih predlogov aktov.

Med drugim je zakonodajno-pravna služba v mnenju še zapisala, da sta temeljna naloga in odgovornost opozicije nadzorovanje delovanja vlade z ustavnimi in drugimi instituti, ki so namenjeni demokratičnemu nadzoru parlamentarne manjšine nad delovanjem parlamentarne večine, kot so poslanska vprašanja, interpelacija in nezaupnica. Nadzor opozicije nad vlado se zagotavlja tudi z vodenjem in večino v stalnih nadzornih komisijah parlamenta.

Toplak: Poslanci se morajo sami odločiti, a slediti uveljvljenemu pomenu

Ustavni pravnik Jurij Toplak, sicer tudi predstojnik katedre za ustavno pravno na mariborski pravni fakulteti, pa o dilemi 'opozicija ali koalicija' opozarja, da poslovnik državnega zbora opredelitve posameznih pojmov ne vsebuje, pri razdeljevanju mest in pristojnosti pa večkrat omeni "poslanske skupine vladajoče koalicije" ali "opozicijske poslanske skupine".

To pomeni, da morajo poslanci sami odločiti, katere bodo šteli za koalicijske in opozicijske poslanske skupine, pri tem pa morajo slediti uveljavljenemu pomenu izraza 'opozicija' in sistemu parlamentarne demokracije, ki ga zapoveduje ustava.

Stanje, ki lahko vodi v navidezno parlamentarno demokracijo

Ker poslovnik ne vsebuje definicije opozicije, se lahko, tako Toplak, opremo na razumevanje opozicije v strokovni literaturi. Izraz "oppose" pomeni nasprotovati, opozicija so tisti poslanci, ki nasprotujejo vladi in ne podpirajo vlade. Ne glede na sporazume, dogovore ali pogodbe je bistveno predvsem ravnanje poslancev. Če poslanska skupina glasuje za predsednika vlade in ministre ter podpira predloge vlade, ta poslanska skupina ni opozicija, saj ne nasprotuje.

Poslanci, ki so partnerji vlade, niso opozicija, opozarja ustavni pravnik Jurij Toplak.
Poslanci, ki so partnerji vlade, niso opozicija, opozarja ustavni pravnik Jurij Toplak. FOTO: POP TV

b tem Toplak poudarja, da za parlamentarno demokracijo ni dovolj, da ima volitve in parlament, ampak ima v njej tudi opozicija del moči in pristojnosti v parlamentu. Skladno s tem tudi poslovnik daje nekaj moči in pristojnosti opozicijskim poslancem in poslanskim skupinam. Če bi poslanci dodelili mesta, namenjena opoziciji, stranki, ki glasuje za predsednika vlade, za ministre in ostale predloge vladajoče stranke ter v pretežnem delu podpira vladne predloge, to po mnenju Toplaka vodi v navidezno in simulirano parlamentarno demokracijo. 

Poslanci, ki so 'de facto' partnerji vlade, niso opozicija. Če pride zaradi imenovanja takšnih poslancev na mesta, namenjena opoziciji, težko govorimo o parlamentarni demokraciji in takšno imenovanje bi tudi lahko bilo neskladno z ustavo. "Za demokratičnost Slovenije in DZ je vsekakor bolje, da se poslanci Levice ne štejejo za opozicijsko stranko," je še pojasnil Toplak. 

Deželan: Levica bo le še bolj zahtevna opozicija

Politolog z ljubljanske fakultete za družbene vede Tomaž Deželan pa je o sestavi parlamentarnih komisij (te so namreč tudi odvisne od razdelitve na koalicijo in opozicijo) ocenil, da je to poslovniški problem, a hkrati meni, da "v tem primeru ne moremo govoriti o pozicijski, temveč o opozicijski stranki". Po njegovem mnenju bo Levica le še bolj zahtevna opozicija, saj bo imela na voljo informacije in tudi vpogled v stvari, ki gotovo ne bodo znane SDS in NSi. 

Tudi glede zastavljanja poslanskih vprašanj predsedniku vlade, ki jih navadno zastavijo tri opozicijske in ena koalicijska poslanska skupina, Deželan meni, da bo brez dileme tukaj Levica opozicija in bo lahko samo še bolj argumentirana. Hkrati je ne bo mogoče odpraviti s pavšalnimi odgovori. 

Deželan: nova vlada bo zagotovo manjšinska

Glede vprašanja manjšinske ali večinske vlade politolog z ljubljanske fakultete za družbene vede Tomaž Deželan opozarja, da je ključno vprašanje, ali ima mandatar ves čas na voljo za svojo mizo, na sejah vlade, večino glasov v DZ. "Tega nima, zato bo odločitev o ključnih stvareh vedno potekala poleg znotraj tega foruma še nekje drugje. In to je kakovostno drugačna okoliščina, ki lahko opredeljuje to vlado kot manjšinsko," je ocenil.

Kot je dodal, volivci nimajo "pokrite" relacije med vlado in Levico, ne bo javnosti dostopnih zapisnikov, magnetogramov, torej bo odprt nov forum. "In tovrstna asociacija, čeprav so tudi poprej že obstajale, definira to vlado kot manjšinsko," je še pojasnil. 

Ali bo glasovanje veljavno, če se zavleče čez polnoč?

Glede opozoril nekaterih, da je treba na petkovi seji glasovanje o kandidatu za predsednika vlade izpeljati do polnoči, pa je Toplak pojasnil, da poslovnik DZ določa, da se volitve predsednika vlade opravijo najpozneje sedem dni po preteku roka za vložitev kandidatur. Ta se v Šarčevem primeru izteče v petek. 

Poslovnik prav tako ne razlikuje med volitvami in glasovanjem. "Volitve so daljši proces, ki vključuje več faz, med katerimi poslovnik omenja predstavitev programskih zasnov vlade in vlade," je pojasnil.

Če se postopek volitev predsednika vlade začne znotraj roka in se zavleče čez polnoči v naslednji dan, Toplak pritrjuje stališču, da je takšna izvolitev veljavna in skladna z ustavo.

Fotografiranje glasovnic – da ali ne?

V zvezi s fotografiranjem glasovnic, nadziranjem glasovanja in pisanja po glasovnicah pri volitvah predsednika vlade ustava predpisuje tajno glasovanje. Te pravice poslancu ne sme kršiti nihče ali nanj vplivati s silo, grožnjo ali podkupovanjem, da razkrije svoj glas. "Lahko pa se vsakdo sam odreče vsaki svoji pravici, tudi pravici do tajnega glasovanja. Vsak poslanec torej lahko razkrije svoj glas, če to želi," je prepričan ustavni pravnik.

Matej Tonin se je na njegove besede odzval na novinarski konferenci: "Vsak poslanec lahko razkrije svoj glas, Toplakove ugotovitve so pravilne. Vsak poslanec lahko javno napove, kako bo glasoval. To počnemo tudi poslanske skupine v skupnih stališčih. Ima pa tajno glasovanje svoj namen, da se lahko vsak poslanec po svoji volji odloči, kako bo glasoval. Kazanje glasovnic ni problematično, problem bi nastal, če bi se znotraj koalciije pojavila trenja in bi eden od poslancev dejal, da je bil prisiljen v to, da glasovnico slika – to lahko v postopku pravnega varstva pomeni razveljavitev volitev."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Principat
17. 08. 2018 11.34
+1
pri levici vsakodnevno izmišljujejo neke pogoje , nedorečene stvari in v resnici se bojijo prevzeti odgovornost o katerih so slovenski narod po domače futrali ,, če bolj pogledaš so v resnici povzeli delovanje Desusa , , celi vesoljni sloveniji je jasno da so koalicijski partner , če obljubljajo glasove ,, a mesec - luna se že enkrat naj streznita kaj kočeta , a bo Levica le koalicijski satelit kot mesec zemlji ali pa iz te družbe ven ,,
PošteniSlovenec
17. 08. 2018 10.05
+2
Zakonodajno-pravna služba DZ: Levica je koalicijska stranka Desnica pa je Janezova in navkljub volilni zmagi poražena stranka.
bojer
16. 08. 2018 20.48
+2
Ne oziraje se kje je ali v poziciji ali opoziji, se lahko odloča po svoji vesti, menda. Od pravnih služb pa imamo že toliko zanimivih razlag, ki nas, mimogrede, precej stanejo, da bo ta skoraj gotovo ena od podobnih.
Recenzor
17. 08. 2018 08.54
+5
Principat
17. 08. 2018 11.39
+1
in ti o levakih , a o desnici nimaš pojma ,, v sloveniji je že toliko politikov , da ta dva pojma kaj je levo in kaj je desno več nima nibene teže , tu še le igra vloga opranost možganov in revanšistično delovanje o zatajitvi poraženosti
brezveze13
16. 08. 2018 20.19
+5
ali je koalicijskaali opozicijska se še niso prav opredelili so bolj kot mlade srajke kje se bo dalo več ukrast
desniG
16. 08. 2018 20.01
+12
Mater ze zdej nimajo zaupanja med sabo,niso zihr da bo tale slamparija sla skoz.šov vsem na očeh se začenja,vprašanje je samo čas koliko časa se bo predvajal😊
brezveze13
16. 08. 2018 18.50
+9
fotografiranje glasovnic obvezno in objava na FB-ju
PošteniSlovenec
16. 08. 2018 16.58
+21
Ena od nerazrešenih dilem: fotografiranje revnih ljudi ki kopajo po kontejnerjih in bogatih pravnomočno obsojenih ljudi za gospodarski kriminal ki vsaj po zdravniških potrdilih spokojno spijo v svoji vili – da ali ne?
metkavrh
16. 08. 2018 14.45
+27
Da bo jasna razlika! Če jaz slikam svojo glasovnico na volitvah in jo objavim , je to nekaj drugega kot če predsednik stranke to zahteva od svojih poslancev kot dokazilo , da so ga potrdili!!!! Človek, ki to zahteva in težnje po diktatorstvu!! In njegovi sodelavci to itak potrjujejo
wolfterier
16. 08. 2018 16.01
+15
Pozicija ali opozicija...kdo je tat,tisti,ki krade ali tisti,ki vrečo drži...
JE-BI-GA
16. 08. 2018 18.06
IvekKu
16. 08. 2018 14.27
-9
šef stranke lahko od njih zahteva karkoli, in pri njemu se res ni za čuditi, sum je težka reč
BUONcaffee
16. 08. 2018 14.00
+16
Petorčku se že dolgo mudi a od tega ni nič. V naglici narejene stvari ne prinašajo dobrih rezultatov.
politik70
16. 08. 2018 13.57
-18
Sicer pa kar koli boste že ugotovili ali si en drugemu dokazali. Dejstvo je da bodo morali vsi SDS poslanci slikati svoj volilni listek. Zdej se pa lahko mi tukaj pregovarjamo oziroma lahko Tonin odkriva toplo vodo .... Za spomin bodo rekli poslanci SDSa...
FC Chelsea2
16. 08. 2018 13.47
+20
Ja se že kažejo zopet znaki nepoznavanja zakonov novega morebitnega mandatarja in očitno nezaupanja med seboj, če zahteva fotografiranje je res slab znak za to vlado, če si že na začetku ne zaupajo.
politik70
16. 08. 2018 13.44
-12
@ najvsivedo @ Bravo. Končno si dojel. Ni važno kdo samo da ni Ivan Janez Janša. Bravo. Pa saj ni bilo tako težko- .In kaj boste storili sedaj? Pozvali princa teme maj izpolni obljubo ki jo je dal glede gospodarske rasti??? Ne ne . Saj se ne slepim z tem da boste to res naredili. Večja verjetnost je da bo sava obrnila tok in začela teči proti Gorenjski kot da Ivan Janez janša odstopi,
Diva15
16. 08. 2018 13.57
+19
Politik. Vsak tvoj komentar vsebuje Ivana Janeza Janšo. Da bi se te Janša znebil, bi verjetno moral na operacijo, da te skine...
politik70
16. 08. 2018 14.03
-12
Ja težko meni če se Ivan slučajno odloči upokojiti. O komu bom pol pisal ???? Ja pol bom pa nehal pisat. A ne bo fajn. Ne bo Ivana ne bo mene pa še marsikoga ne....
Diva15
16. 08. 2018 14.12
+14
Politik. O politiki nimaš pojma. To kar ti kracaš, to ni politika ampak izpolnjevanje svojega veselja, da te sploh nekdo komentira.
Diva15
16. 08. 2018 13.42
+9
Je nekdo rekel: Leva vlada bi lahko, izvajala shujševalni turizem, hujšanja željne bi vozila v Venezuelo ( vsak povprečen državljan te države je shujšal prek 10 kg). Čez nekaj časa pa jih tudi v Venezuelo ne bo treba več voziti, bodo hujšali kar doma.
politik70
16. 08. 2018 13.40
-14
No pa razčistimo kdo je začel z slikanjem in podpisovanjem glasovalnih listkov v državnem zboru. Pa smo spet tam. To prakso je uvedel nihče drug kod gospod Ivan Janez Janša. In kaj zdaj? Še posneti so se morali med glasovanjem katero tipko so pritisnili. Ko se enkrat bojiš samega sebe....
INAZ
16. 08. 2018 13.18
+14
FDV-ejevc proti dr, ustavnega prava, ha, ha.
kristofus@email.si
16. 08. 2018 13.05
+23
Glede statusa Levice v parlamentu je enostavno. Glede na dejstvo, da bo podprla predsednika vlade in vlado, sodi v koalicijo. Ker se tej vlogi javno odpoveduje, nima v državnozborskih organih niti koalicijskih, niti opozicijskih funkcij.
fljfo
16. 08. 2018 13.03
+16
Vse kaže, da bomo morali kmalu spet na volišča....
Principat
16. 08. 2018 13.41
+5
volišče in volitve so pretveza ,, ti greš na zbirno mesto , kjer oddaš dovolilnico , da lahko delajo kar hočejo ,,,,,, če je to pravo demokratsko volišče in volitve potem v roku 24 ur se ve zmagovalec in basta ,, ampak tem ki so enkrat pri koritu pašejo druge intrige in tako je po vsem zaj, ebanem svetu
wolfterier
16. 08. 2018 16.05
+9
Ja,Alenko in Korla je narod izločil iz parlamenta,zdaj pa hočeta biti ministra. Sram ju bilo...
BUONcaffee
16. 08. 2018 13.00
+6
Sem mislil, da je Šarec že sestavil vlado, a kot kaže jo še ni. A jo bo sploh?????
Absolutist 1
16. 08. 2018 12.58
+16
Samo še pika na i, to je DRŽAVNI UDAR !
komarec
16. 08. 2018 13.23
-5
Hahahahahahahahahahahaha...................
Principat
16. 08. 2018 13.42
+1
je bil lansko leto na dosego roke , vendar ga vi niste zaznali