Slovenija

Ena bolnišnica za celotno Gorenjsko?

Ljubljana, 15. 10. 2010 13.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Spremembe v zdravstvenih zavarovanjih so nujne do leta 2014, pravi zdravstveni minister Dorijan Marušič. Takrat bo stopila v veljavo direktiva, ki ureja pravice bolnikov pri čezmejnem zdravljenju, "ki bo prinesla velike spremembe".

Sprememba sistema zdravstvenih zavarovanj, večja avtonomija zdravstvenih zavodov in plačevanje po produktivnosti so med glavnimi prioritetami, ki jih je izpostavil minister za zdravje Dorijan Marušič. Spremembe v zdravstvenih zavarovanjih so nujne do leta 2014, pravi. Takrat bo stopila v veljavo direktiva, ki ureja pravice bolnikov pri čezmejnem zdravljenju, "ki bo za naš zdravstveni sistem prinesla velike spremembe". Čeprav ni prepričan, da se slovenski izvajalci tega že zavedajo.

Obetajo se spremembe zdravstvenega zavarovanja.
Obetajo se spremembe zdravstvenega zavarovanja. FOTO: Reuters
Na vprašanje, ali razmišlja tudi o bolj učinkovitih pristopih k investicijskim projektom, da se ne bi ponovila zgodba desetletne gradnje pediatrične klinike, je Marušič pojasnil, da vizijo ima, vendar dokler ne bo imel zelene luči premierja Boruta Pahorja, o tem še ne želi javno govoriti.

Uveljavitev direktive bo po njegovih besedah priložnost, da slovensko zdravstvo privabi okoli 10 odstotkov tujih bolnikov, ki bodo "plačevali iz svojega žepa", a prinese lahko tudi odliv slovenskih bolnikov v tujino. Da bo slovensko zdravstvo lahko izkoristilo to priložnost, bodo morale naše zdravstvene ustanove pridobiti akreditacije, opozarja. V zvezi z direktivo je še opozoril, da bo leta 2014 "težko preživeti, če ne bomo izpeljali sprememb zakonodaje", zato je nujno, da odpremo trg zdravstvenih zavarovanj. Možne so številne rešitve, meni Marušič, ki pozdravlja, da se tudi v zavarovalnicah zavedajo nuje po spremembah.

Minister je prepričan, da bi Slovenija "v idealnih pogojih" v naslednjih petih letih potrebovala okoli pet novih bolnišnic, sedanje objekte, ki so za časom glede na današnje znanje in tehnologijo, pa bi morali nameniti za druge dejavnosti. Nova mreža bolnišnic naj bi bila zasnovana na podlagi realnih potreb prebivalstva – na primer ena bolnišnica za celotno Gorenjsko. Po njegovem prepričanju bi za pokritje potreb slovenskega prebivalstva zadostovalo pet bolnišnic ob dveh univerzitetnih kliničnih centrih.

Opozoril je na nesmisle sedanje mreže bolnišnic – ko lahko na primer na poti od avstrijske do hrvaške meje najdemo okoli pet porodniških oddelkov, kjer vsako noč dežura 22 zdravnikov, pri tem, da imajo v nekaterih porodnišnicah komaj en porod vsake tri dni. Meni, da bi s tovrstnimi racionalizacijami brez težav našli denar za razvoj novih tehnologij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strogoff
16. 10. 2010 13.51
sicko.si iz slabega na slabše ? _ _ _ _ _
Javoje
15. 10. 2010 20.20
Bravo Minister! Samo tako naprej, drugače se nam vsem slabo piše (da se razume - tudi zdravnikom).
Tonček Balonček
15. 10. 2010 18.23
Ja, v Jugoslaviji smo imeli v Ljubljani še Trnovo, pa en cel kup vojaških klinik na Zaloški ter ambulant v Mladiki, kamor so hodili seveda tudi civilni pacienti, takrat je veljalo (v Sloveniji sicer ne pretirano), da so vojaške klinike zelo kvalitetne, recimo VMA v Beogradu, v Zagrebu so sezidali trikrat večjo, kot je recimo ljubljanski UKC. A legionelele takrat še ni bilo, ap Zdravnoške zbornice tudi ne. Pa kapel in molilnivc po bolnišnicah tudi ne, pa dodatnega zavarovanja tudi ne, pa nadstandarda še manj! pa mariborske Medicinske fakultete tudi ne. Pa vsak drugi zdravnik specialist ni bil doktor znanosti in profesor. Pa medikoinformatorjev je bilo petkrat manj kot danes, ko na tri zdravnike pride en šef, ko kupujemo operacijske luči po 100.000 EUR in uvažamo plenice za inkontinentne, Topsama je pa tik pred bankrotom, ko uvažamo vsako plastično cevko in ventilček, ko za informatizacijo zdevamo na desetine miljonov EUR itd. Ko UKC sodeluje z NATOM tako, da od njih dobiva v plačilo petmestne račune!
titovka
15. 10. 2010 17.42
to vse je daleč od obljub ki ste nam jih obljubljali leta 1990!
Gasper Gaja
15. 10. 2010 15.01
tonček balonček, se strinjam.! 1
Gasper Gaja
15. 10. 2010 14.59
@hipokratka:glede na čakalne dobe, nebi jaz rekel tega..
Tonček Balonček
15. 10. 2010 14.58
Porodnišnice so itak poglavje zase, ampak ne temi primeri zamegljevati drugih dejstev! Velike bolnišnice so sicer cenejše in racionalnejše, niso pa dobre ne za paciente ne za zaposlene. Podobno je s šolami, zapori, internati, varstveno delovnimi centri itd. Več kot očitno je cilj popolnoma enostaven: čimveč objektov, ki so zdaj javni zavodi na področju zdravstva zapreti in poceni prodati interesentom za privatne klinike, seveda pa jih še prej renovirati in adaptirati. Država bo gradila pa nove in nove! In čisto lahko si predstavljam, da bo v Kranju nastala zasebna ginekološka klinika s porodnišnico. Ali pa na Jesenicah, kjer pa imajo pa res malo porodov.
Gosposvetski
15. 10. 2010 14.52
Na,pa nam je od zdravstva ostala samo še tujina,vrač,zdravilec,šaman,Božja pomoč in dinamit !
HIPOKRATKA
15. 10. 2010 14.36
Resnično imamo preveč bolnišnic v Sloveniji. In vsaka bi želela imeti vse oddelke. Menim, da je nujno potrebna reorganizacija na tem področju.