
Toplo sonce je skupaj z naravo prebudilo tudi nabiralce gozdnih plodov in užitnega rastja. Pričelo se je z nabiranjem čemaža, zdaj pa so ljubitelje zelnatih rastlin predvsem na Kras, na območje Vipavske doline in v slovensko Istro zvabili divji šparglji. Želja po nabiranju slednjih je še posebej velika tudi zaradi dejstva, da je v naravi zastonj, na tržnici pa bomo zanj morali odšteti pravo malo premoženje.

Cena za kilogram se namreč za razliko od čemaža, katerega kilogram stane od 10 do 12 evrov, giblje od 20 do 50 evrov za kilogram. Marsikdo ob tem pomisli, da bi si lahko morda nabral nekaj več, nekateri pa se nad divje šparglje spravijo v želji po dodatnem zaslužku. A morali bi biti pazljivi, saj slovenski predpisi omejujejo dnevno količino nabranih rastlin, kazni pa so zelo visoke.
Naenkrat lahko naberete le en kilogram špargljev
Tisti, ki se lotevajo nabiranja divjih špargljov in ostalih sadov narave, bi se morali zavedati, da pravilnik o varstvu gozdov določa, da lahko posamezni obiskovalec gozda v smislu rekreativnega nabiranja za lastne potrebe dnevno nabere le kilogram zelnatih rastlin, med katere spadajo tudi šparglji. Potrebno je paziti tudi na škodo, ki jo lahko povzročimo s prekomernim nabiranjem. Če se s tem rastje zmanjša za več kot 30 odstotkov, če se hkrati povzroča tudi večja škoda na rastlini, je to kaznivo.
V kolikor naberete več od predpisane količine in vas pri tem zaloti pristojna gozdarska inšpekcija, vam lahko izdajo globo v višini od 400 do 800 evrov. Kot so nam sicer sporočili s kmetijskega ministrstva kršitev pri nabiranju špargljev v letu 2013 gozdarska inšpekcija ni zaznala.
Na Hrvaškem potrebujete dovoljenje, nabrane plodove pa morate prijaviti
Nekateri se podajo tudi na Hrvaško, kjer pa je po novem najprej potrebno pridobiti dovoljenje, nabrano količino prijaviti in plačati po veljavnem ceniku. Ob tem poudarjajo, da ni važno ali nabiraš za osebne ali komercialne namene, predpis pa velja tako za šparglje kot tudi za gobe in kostanj. Če vas pristojni organi zasačijo pri nabiranju brez dovoljenj, vam grozi kazen v višini od 130 do 920 evrov.

V Sloveniji inšpektorji nabiralcev špargljev lani niso kaznovali, so pa nastradali nekateri gobarji
So pa lansko leto stopili na prste gobarjem. Pravilnik pravi, da lahko posamezni obiskovalec gozda za lastne potrebe nabere dnevno največ dva kilograma gob. Pri nabiranju gob ni dovoljeno uporabljati pripomočkov, s katerimi se poškoduje rastišče ali podgobje, očistiti pa jih je potrebno že na rastišču. Pravilnik pravi tudi to, da jim moramo prenašati v trdni in zračni embalaži. Gozdarska inšpekcija je zaradi kršenja omenjenih predpisov lani izdala dve inšpekcijski odločbi, izrekla štiri opozorila in izdala 16 plačilnih nalogov za plačilo globe. V dveh primerih so ujeli gobarja, ki sta v košarah nosila kar 33 kilogramov jurčkov. Gobe so jima odvzeli in bile so "komisijsko uničene na kraju odvzema".
Enaka omejitev kot pri gobah velja tudi pri ostalih gozdnih sadežih in plodovih. Pri izkoriščanju grmovnic smo v prekršku, če v grmu pustimo manj kot 30 odstotkov živih poganjkov razen v primerih, ko je z gojitvenim načrtom določeno drugače. Tisti, ki nabirajo mah, morajo paziti, da ga ne odstranijo z več kot 20 odstotkov površine, ki jo porašča.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.