Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v povezavi z novim koronavirusom izdal navodila potrošnikom za ravnanje z embalažo živil in drugih izdelkov, ki jih prinesemo iz trgovine. Embalaža se namreč smatra kot potencialno onesnažena. Ob tem je treba paziti, da se v kuhinji ne križajo čiste in nečiste poti.
NIJZ priporoča, da v trgovino pridemo s seznamom živil, ki jih potrebujemo. Tako je izbira izdelkov hitrejša. Čas zadrževanja v trgovini naj bo čim krajši. Ob vstopu v trgovino in ob izstopu iz nje si razkužimo roke. Izdelkov po nepotrebnem ne prijemamo in ne vračamo nazaj na police. Po dotikanju in prijemanju izdelkov, predmetov in denarja pa se ne dotikamo obraza, zlasti ne oči, ust in nosu, dokler si ne umijemo rok.
Doma plastično, stekleno in kovinsko embalažo očistimo z raztopino detergenta za posodo in vodo ali jo obrišemo z alkoholnim robčkom. Vsebino papirnate embalaže, na primer moko, riž ali maslo, lahko prestavimo v čisto embalažo. Potem ko pospravimo izdelke, ki smo jih prinesli iz trgovine, si umijemo roke in počistimo pulte ter druge površine, ki smo jih uporabljali.
Kako razkuževati živila?
Jabolka, kruh, solata - ste bili v trgovini in vas je strah, da bi z živili, ki ste jih nakupili, zanesli virus v svoj dom - in kasneje v svoje telo? Da to je možno, da so živila lahko nosilci klic, pritrdi magistra živilske tehnologije, Iva Verbnik. Zato svetuje: ko pridete iz trgovine, najprej vse izdelke nekam zložite, in sicer na površino, ki jo lahko kasneje razkužite. Izdelke pa vsaj očistite, preden jih položite v omaro ali v hladilnik.
"Živila, pakirana v konzerve, steklenice, tetrapak, folije ... to lahko umijete in obrišete ter daste na mesto, kamor stvari običajno shranjujete," pravi sogovornica. Izdelkom, ki so v dveh emabalažah, odstranite kartonsko embalažo in jo zavrzite, izdelek v vrečki pa pospravite, še bolje pa je, če ga presujete v kozarec. Kaj pa sadje? Dovolj je, če ga temeljito umijemo z vodo. "Če pa je strah še večji, živilo olupite, čeprav s tem zavržemo neke minerale in vitamine, ki pa so nujni za naše zdravje," svetuje. Nikar pa sadja in zelenjave ne perite z detergenti in razkužil, dodaja, to vam lahko celo škodi.
Operite pa vse sadje, tudi banane in citruse, opozori. "Če ga prej ne umijemo, v procesu lupljenja klice prenesemo klice v sadež in jih potem pojemo," opozarja Verbnikova.
In še kruh - kupujte takega, ki je v vrečki ali tistega, ki ga postreže prodajalec. Kaj pa zamrzovanje? "Zamrzovanje mikroorganizmov in virusov ne uniči, jih samo uspava. In potem postanejo še bolj aktivni, kot prej," pove strokovnjakinja. Uniči ga visoka temperatura. Sicer je narava virusa taka, da leži na površinah - in ga zlahka odplaknemo že z intenzivnim spiranjem.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.