V Elesu še niso dobili uradnega odgovora Renčanov glede njihovega predloga za gradnjo daljnovoda na drogovih, ki bi ga pozneje vkopali. Kot smo poročali v ponedeljek, so se Renčani namreč odločili, da Elesovega predloga ne sprejmejo, da vztrajajo pri takojšnjem vkopu in da se z njim ne bodo več pogovarjali. Kot je za 24ur.com povedala predstavnica civilne družbe krajanov Irena Komar, se bodo krajani odslej pogovarjali le z lastnikom Elesa – državo.
Eles: Vkop je precej dražji
Kot so povedali v Elesu, je vkop precej dražji od drogov, v svetu pa ga delajo le v izrednih primerih in če drugače ne gre. Če gre za daljnovod skozi letališče (na primer v Tokiu), kjer drugače ne morejo in podobno. Poleg tega se na prostoru, kjer poteka vkop, ne sme početi nič. Za vkop bi bilo tako treba izdelati nov prostorski načrt, sredstva pa odobri država, pojasnjujejo v Elesu.
Od daljnovoda je odvisna cela severnoprimorska regija
Junija 2008 bodo zagnali elektrarno Avče in sedanji daljnovod, ki ga je leta 1938 "zgradil" Mussolini, take napetosti ne bo zdržal, so pojasnili v Elesu. Tako bi skoraj zagotovo severno Primorsko "vrglo ven“. Od tega daljnovoda pa niso odvisni le domači uporabniki, temveč bi nastalo tudi veliko gospodarske škode. Med podjetji, ki so odvisna od tega daljnovoda, je tudi Salonit Anhovo, ki ne sme biti brez elektrike več kot dve uri, saj se stroji ne smejo ohladiti – to bi pomenilo, da tovarno lahko kar zaprejo. Poleg tega je od tega daljnovoda odvisna tudi Cerknica, bolnišnica Šempeter ...
Težava je le v optičnem videzu
V Elesu tako menijo, da je problem gradnje daljnovoda na drogovih le v tem, da krajane moti zaradi videza. Tak daljnovod po študijah, ki so bile izvedene, ne seva, bolj naj bi seval mobilni telefon, po katerem se pogovarjamo, pravijo. Tudi v Avstriji naj bi imeli podobne težave, potem pa so jih poskušali rešiti s tem, da so drogove pobarvali v zeleno. Vendar je po tem nastopil problem s ptiči, ki so sedeli na drogovih – ti pa predstavljajo nevarnost za električne povezave.
Erjavec obžaluje odločitev krajanov Renč
Minister za okolje in prostor Karl Erjavec pa je sporočil, da obžaluje odločitev civilne pobude iz Renč, da je zavrnila nadaljnje pogovore z Elesom. Prepričan je, da je mogoče najti najboljšo rešitev za vpletene strani zgolj z dialogom, zato je pripravljen organizirati sestanek, na katerem bi ponovno preučili možnosti za nadaljevanje pogovorov. Država kot lastnik podjetja Eles ne more opravljati pogovorov namesto odgovornih oseb v podjetju, ki imajo vse zakonske pristojnosti in pooblastila, da upravljajo Eles, pravi.
Zahtevi po reviziji postopka izdaje gradbenih dovoljenj minister za okolje in prostor ne more ugoditi, ker morajo prizadete stranke najprej uporabiti vsa pravna sredstva. Takšna revizija s strani ministra ne bi bila v skladu z zakoni. Minister za okolje in prostor še pričakuje, da se bodo pogovori med vpletenimi stranmi nadaljevali in da izvršitev izdanih odločb ne bo potrebna.
Spomnimo
Ministrstvo za okolje je Elesu izdalo dovoljenje za rekonstrukcijo daljnovoda v Renčah, krajani pa so menili, da gre za nezakonito dejanje. Po njihovem mnenju ne gre za obnovitev daljnovoda, temveč novogradnjo za močnejši, 110-kilovoltni daljnovod, ki naj bi škodil zdravju ljudi. Tako se zavzemajo, da bi Eles daljnovod vkopal. Tudi novogoriško sodišče je oktobra odločilo, da se delno gradbeno dovoljenje odpravi, ker naj bi šlo za novogradnjo in ne za obnovo.
Ker je Eles kljub nestrinjanju krajanov nadaljeval priprave na gradnjo daljnovoda, so jih Renčani fizično blokirali in se dogovorili za pogovore. V torek so se krajani sestali z Elesom in Erjavcem. Eles je krajanom Renč predlagal, da bi sprva postavili daljnovod na stebrih, pozneje pa bi ga vkopali.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.