"Postavka transparentno prikazuje zaračunane storitve"
"Odločno demantiramo vse navedbe in poudarjamo, da je naše poslovanje transparentno in zakonito," danes odgovarja Elektro Gorenjska.
"Strinjamo pa se, da je samo poimenovanje te postavke nekoliko neposrečeno. Stroški vodenja računa finančnih organizacij niso enako kot stroški vodenja računov pri dobavi električne energije. Ne gre za plačilni račun po Zakonu o bančništvu, temveč strošek izdaje fakture. Ta strošek ni vračunan v ceno same električne energije, zato ne drži, da ga odjemalcem zaračunavamo dvakrat," so zapisali.
Pojasnili so, da je cena električne energije oblikovana tržno, dodatek za strošek vodenja računa pa je fiksni. "Gre za postavko na računu, ki transparentno prikazuje zaračunane storitve. V nasprotnem primeru bi bil strošek vračunan v ceno električne energije in bi v drugačnem razmerju bremenil posamezne odjemalce," pravijo ter dodajajo, da bi bil znesek v takem primeru odvisen od porabe.
Strošek na današnji dan znaša 0,816 evra, če odjemalec plačuje preko trajnika, pa ta znaša 0,456 evra. Teh odjemalcev naj bi bilo okoli 24 tisoč, okoli 10 tisoč odjemalcev pa ima paket, pri katerem se ta strošek ne zaračuna. Elektro Gorenjska ima sicer po podatkih, objavljenih na njihovi spletni strani, 82 tisoč odjemalcev, kar po ugotovitvah društva pomeni, da skupni znesek letno znese več kot 500 tisoč evrov.
ZPS: Pozdravljamo vsakršna dodatna prizadevanja organizacij civilne družbe!
"V Zvezi potrošnikov Slovenije smo veseli, da je Društvo za pravno državo potrdilo našim opozorilom o nedopustnem in pravno neutemeljenem zaračunavanju stroškov vodenja računov s strani Elektra Gorenjska in Elektra Ljubljana, ki smo jih leta 2008 prvič naslovili na Urad za varstvo konkurence RS, Urad RS za varstvo potrošnikov in Tržni inšpektorat RS. Kljub našim večkratnim opozorilom in izpostavljanju problematike v letu 2009, državne institucije niso pristopile k urejanju problematike in si še naprej zatiskajo oči na škodo potrošnikov. Zato v ZPS pozdravljamo vsakršna dodatna prizadevanja organizacij civilne družbe, ki opozarja na kršitve pravic potrošnikov," pravi predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.