Analiza stroškov uporabe avtomobila z različnimi pogoni v naslednjih 10 do 15 letih je pokazala, da bo že čez dobrih pet let povsem vseeno, ali bo motor v avtomobilu bencinski, dizelski, hibridni ali električni, je pokazala raziskava Evropske potrošniške organizacije BEUC. Kot so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), bodo stroški uporabe prva štiri leta za vse praktično enaki, pozneje pa se bo tehtnica konkretno nagnila na stran električnih avtomobilov.
''Ne glede na tip pogona največji strošek predstavlja izguba vrednosti, zaradi česar bodo z novimi tehnologijami najbolj privarčevali kupci rabljenih avtomobilov. Zato bo strošek uporabe električnega avtomobila skozi njegovo celotno življenjsko dobo (16 let) že pri avtomobilih, kupljenih po letu 2020, nižji od stroška avtomobilov z bencinskim, a tudi dizelskim pogonom. Za kupce novih avtomobilov se bo strošek uporabe električnega avtomobila s tistim pri avtomobilih s klasičnim pogonom izenačil v letu 2024,'' so ugotovili v raziskavi, pri kateri so sodelovali strokovnjaki z najrazličnejših področij – od okoljevarstvenih in potrošniških organizacij do avtomobilske organizacije FIA, združenja evropskih leasingodajalcev in preostalih organizacij, ki so povezane z najemom, servisiranjem in lastništvom avtomobila.
Analiza, kot so dodali na ZPS, ne upošteva morebitnih spodbud za nakup avtomobilov z manj izpusti na državni ali lokalni ravni. Kot menijo, bodo te potrebne le v nekaj naslednjih letih, nato pa se bomo lahko potrošniki lažje kot zdaj odločali tudi za alternativne pogone, saj predvidevanja kažejo, da se bodo tudi ti pocenili. Pri BEUC predvidevajo, da bodo električni avtomobili večini dostopni po letu 2020. Zdaj so cene za skupine z nizkim oziroma srednjim dohodkom za nakup novega električnega vozila še previsoke.
Povečanje učinkovitosti motorjev nujno
Z ustreznimi ukrepi na ravni Evropske unije, ki želi izpuste na področju transporta do leta 2050 v primerjavi z letom 1990 zmanjšati za 60 odstotkov, bodo v času uporabe privarčevali tudi potrošniki, ki se bodo odločili za nakup avtomobilov z bencinskim ali dizelskim motorjem, so prepričani v ZPS. V primerjavi z avtomobilom, kupljenim leta 2015, naj bi tisti, kupljen leta 2025, omogočil od 4400 do 9400 evrov prihranka.
Avtorji analize pojasnjujejo, da bodo predvideni cilj 70 g izpustov CO2 na kilometer mogoče doseči zgolj s povečevanjem učinkovitosti motorjev z notranjim izgorevanjem. Tako bodo morali proizvajalci realno porabo goriva približati tistim, izmerjenim v laboratoriju.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.