Posel s patrijami ogroža tudi dobavo dvajset milijonov evrov vrednih štirikolesnih oklepnikov kobra. Nanje so morali zaradi patrij namestiti Elbitove oborožitvene sisteme, ki pa kljub dodatnim testiranjem še vedno ne delujejo, kot bi morale. Uradnega poročila o samem testiranju zaenkrat še ni.
Za današnji časopis Delo pa je vodja kabineta obrambnega ministra Karla Erjavca Franc Stanonik dejal, da "stvar očitno ne deluje tako, kot je to zapisano v pogodbenih pogojih". Stanonik je še poudaril, da se zaradi izpada Elbita postavk v sklenjeni pogodbi ne sme spremeniti: "Dobavni roki, cena in tehnične karakteristike oborožitvenih postaj morajo ostati nespremenjene."
Odstopanja pri testih
Ministrstvo za obrambo je v skladu s pogodbenimi določili sodelovalo pri verifikacijskih testiranjih opreme in sistemov iz pogodbe o nakupu oklepnikov. Teste je opravljalo finsko podjetje Patria skupaj z izvajalcem iz pogodbe o nakupu s podjetjem Rotis.
"Med verifikacijskimi testi so se pojavila odstopanja med pogodbenimi zahtevami in rezultati testov. Pomanjkljivosti so se ugotovile predvsem pri določenih testih oborožitvene postaje na ekstremno nizkih temperaturah (manj kot 30 stopinj Celzija) in pri določenih tehničnih rešitvah oborožitvene postaje 12,7 mm, verifikacijski testi za vozila pa so bili uspešni oziroma so se manjše pomanjkljivosti takoj odpravljale“, so sporočili iz obrambnega ministrstva.
Mors soglaša z zamenjavo poddobavitelja
Ministrstvo za obrambo je tudi od izvajalca in njegovih podizvajalcev sprotno zahtevalo poročila o odstopanjih in načinu njihove odprave. Čeprav je bil na ponovnih testiranjih dosežen napredek, izvajalcu ni uspelo zagotoviti zahtevane in s pogodbo določene ravni kakovosti ter zanesljivosti oborožitvene postaje. Ob upoštevanju pogojev in zahtev iz razpisa ter pogodbenih obveznosti je ministrstvo soglašalo s spremembo poddobavitelja oborožitvenih postaj. Tveganje in vse stroške izvedbe zamenjave pa naj bi prevzel izvajalec.
Na podlagi predhodnega soglasja vladne delovne skupine za izvajanje TRP SV so bili izpolnjeni vsi pogoji za podpis dodatka k pogodbi o nakupu, ki bo podpisan 19. septembra 2008.
S podpisom dodatka k pogodbi je Ministrstvo za obrambo soglašalo s spremembo podizvajalca oborožitvenih postaj z mitraljezom 12,7 mm in bombometom 40 mm ter sprejelo predlog izvajalca, da bo oborožitveno postajo M 151 Protector dobavilo norveško podjetje Kongsberg. Takoj ko bodo končani in izvedeni vsi formalni postopki, bo ministrstvo o zadevi izdalo ustrezna obvestila, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Po njihovem menju pogodba omogoča naročniku, da brez spremembe cen in drugih pogodbenih pogojev, ki so njemu v korist, opravi tako zamenjavo. Poudarili so še, da zavračajo "vsa namigovanja glede morebitnih škodljivih povezav med naročnikom in podizvajalci, kot je bilo očitano" in dodajajo, da " je zahtevana raven kakovosti in zanesljivosti predmeta pogodbe glavni cilj naročnika. Gre za tehnični aneks, saj se cene in dobavni roki ne spreminjajo, raven taktično-tehnične kakovosti pa se celo zvišuje“.
Pogodba se lahko tudi prekine
Predstavnik pogajalske skupine za Patrio Dragan Bavčar pa je pred dnevi dejal, da "dokler ne bo nivo kvalitete teh sistemov ustrezen, jih ministrstvo za obrambo ne bo prevzemalo“.
Minister za obrambo Karl Erjavec pa je glede Elbitovih oborožitvenih sistemov poudaril, da "če se bo izkazalo, da Elbit ne bo položil testov oziroma so določene težave na testiranju, ne izključujem možnosti, da se spremeni tista oprema“. Na novinarsko vprašanje, kaj se bo zgodilo, če Patria ne bo do konca leta na vozila namestila delujoče opreme, pa je Erjavec dejal: "Če tega ne bodo mogli zagotoviti, ne izključujem možnosti, da se pogodba prekine, saj ne morejo izpolniti svojih obveznosti.“
Cvikl: Odgovorna tako minister za obrambo kot predsednik vlade
Poslanec SD Milan M. Cvikl je prepričan, da je posel nujno celovito revidirati. Kot je zapisal, sta za "sprejete odločitve, netransparentnost odločanja in posledično negospodarnost ter zamudo v dobavi objektivno odgovorna tako minister za obrambo in predsednik vlade“. Današnje priznanje ministra Erjavca je namreč po njegovem mnenju dodaten razlog, zakaj bi moral biti razpis v maju 2006 razveljavljen, vendar se je MORS takrat odločil drugače. "Očitno je bilo potrebno izbrati Rotis d.o.o. kot prvega in tudi ne edinega posrednika, ker je to omogočalo provizije in s tem oškodovanja slovenskih davkoplačevalcev.“
Vrednost nakupa patrij znaša 278 milijonov evrov, medtem ko vrednost oborožitvenih postaj znaša 140 milijonov evrov.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.