Slaba polovica vzorcev ekstra deviškega olivnega olja, ki so naprodaj v slovenskih trgovinah, se ne more ponašati z oznako 'ekstra deviško' temveč samo 'deviško'. Med najbolje ocenjenimi olji na testiranju Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) se cenovne razlike gibljejo med 4,60 in 42 evri na liter.
Med 66 vrstami ekstra deviškega olivnega olja, ki jih je bilo aprila mogoče kupiti v slovenskih trgovinah, se je ZPS odločila za testiranje 21 vzorcev, od tega so trije iz ekološke proizvodnje ter trije z zajamčenim poreklom – dva slovenska in en italijanski. Izkazalo se je, da si devet vzorcev ne zasluži oznake 'ekstra deviško', je povedala predsednica ZPS Breda Kutin.
Kategorijo mora opredeliti proizvajalec oz. trgovec, kar pomeni, da gre za kršitev zakonodaje, je pojasnila Marjana Peterman iz ZPS, zato so rezultate posredovali kmetijskim inšpektorjem. Vsi vzorci sicer še odgovarjajo minimalnim merilom, ki so za to olje predpisani z evropskimi uredbami.
Slovenski proizvajalci kategorizirajo olje ob polnjenju steklenic, je povedala in dodala, da pa morajo narediti analizo tveganja, kaj se bo zgodilo po stekleničenju do izteka roka uporabe olja. Oznaka 'ekstra deviško olivno olje' pomeni nežno rokovanje ter pravilno shranjevanje in samo majhna napaka lahko povzroči padec kakovosti. Na le-tega lahko vplivajo svetloba, nepravilna temperatura pri shranjevanju ali daljši rok uporabe. Vendar bi bilo razumljivo, da bi bila temu prilagojena cena, je dodala.
Dve slovenski olji s poreklom, ki ju prodajajo le v trgovini podjetja Vinakoper, sta prejeli najvišji oceni. Za liter prvega je treba odšteti 42 evrov, za drugega pa 28 evrov.
Najbolj so se podražile testenine
ZPS je predstavil tudi rezultate osmega popisa cen, ki jih po trgovinah izvajajo v 14-dnevnih presledkih. Zaradi namigovanj, da se trgovci pripravljajo na njihov prihod, so tokrat popis izvedli nekaj prej kot v 14 dneh od sedmega popisa, vendar je Kutinova ugotovila, da navedeno ne drži. V času od prejšnjega popisa se je tako v zadnjem obdobju podražilo 6,4 odstotka od skoraj 1700 opazovanih izdelkov, pocenilo pa pet odstotkov.
V zadnjem obdobju so se najbolj podražile testenine, kis, meso, mleko, maščobe, zobne paste, gel za tuširanje in toaletni papir, ob čemer je Kutinova opozorila, da so višje podražitve praviloma posledica konca ene od vrst promocijske prodaje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.