UNRWA opozarja, da nikjer v Gazi ni varno in da so razmere za življenje strahovite, zato edino upanje omogoča takojšnja prekinitev spopadov. Po besedah vodje pisarne Združenih narodov za usklajevanje humanitarne pomoči (OCHA) na palestinskih ozemljih v Gazi Georgiosa Petropoulosa se prebežniki premikajo nazaj proti severu območja Gaze. "Med njimi se jih je večina morala seliti petkrat ali šestkrat," je dejal.
Po navedbah palestinskih oblasti mejni prehod Rafa z Egiptom ostaja zaprt za dostavo humanitarne pomoči. Izraelska vojska je sporočila, da se Hamasovi vojaki še vedno nahajajo na vzhodu mesta Rafa in v soseski Zeitun, kjer so uspeli "likvidirati več teroristov in uničiti njihovo infrastrukturo".
V Rafi naj bi izraelska vojska odkrila več vhodov v podzemne predore. Navajajo, da so med spopadi na palestinski strani prehoda Rafa v Egipt uničili več terorističnih celic.
Izraelska letala naj bi napadla več območij na območju Rafe, s katerih so v zadnjih dneh na Izrael izstrelili rakete in minometne izstrelke. Hkrati naj bi izraelska letala na območju Gaze napadla približno 40 ciljev. Tarča napadov je bil tudi mejni prehod Kerem Šalom, ki je pomemben prehod za dostavo humanitarne pomoči v blokiranem obalnem pasu.
V ponedeljek je izraelska vojska pozvala prebivalce vzhodnega dela Rafe, naj zapustijo območje. V Rafi naj bi po podatkih ZN v zadnjih tednih živelo 1,4 milijona notranje razseljenih oseb.
ZDA napovedujejo, da bodo Izraelu v primeru obsežne kopenske ofenzive prenehale pošiljati orožje. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v odzivu na napovedi v četrtek zatrdil, da se bo Izrael na območju Gaze boril sam, če bo treba.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes opozoril, da bi izraelski kopenski napad na Rafo na jugu območja Gaze povzročil ogromno humanitarno katastrofo. Guterres je tako znova ponovil svoj poziv Izraelu, ki medtem krepi vojaške operacije v Rafi.
Kljub ponovnemu odprtju prehoda Kerem Šalom, ki ga je Izrael za tri dni zaprl po raketnih napadih, za katere je odgovornost prevzel Hamas, ostaja dostava pomoči izjemno težavna, so sporočili iz urada ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha). Izrael je v minulih dneh okrepil vojaške operacije v Rafi, od koder je v strahu pred obsežnim napadom izraelske vojske po ocenah Združenih narodov doslej zbežalo že okoli 110.000 ljudi. V Rafi naj bi sicer po podatkih ZN živelo 1,4 milijona notranje razseljenih oseb.
Po prepričanju izraelske vojske se na vzhodu mesta Rafa še vedno nahajajo pripadniki palestinskega islamističnega gibanja Hamas. Vojska je po poročanju novinarjev AFP tudi danes s topništvom obstreljevala cilje v mestu.
Invazija na Libanon?
Izraelska vojska izvaja urjenja v primeru izbruha večje vojne na meji z Libanonom, so danes sporočile izraelske oborožene sile. Rezervisti se na severu države usposabljajo za bojne operacije znotraj Libanona, kjer so izraelske sile danes v čezmejnem obstreljevanju ubile še dve osebi.
Po navedbah libanonskih državnih medijev je izraelska vojska v današnjem obstreljevanju ubila reševalca in vzdrževalca telekomunikacijskega omrežja.
Gre za zadnje izmed več sto smrtnih žrtev medsebojnega obstreljevanja med Izraelom in libanonskim gibanjem Hezbolah, ki neprekinjeno traja od 8. oktobra lani. Izrael je v tem obdobju večkrat javno zagrozil z invazijo Libanona, ki jo je nazadnje izvedel leta 2006.
Hezbolah je bil sicer kot stranka in oboroženo gibanje ustanovljen s pomočjo Irana leta 1985 v odgovor na prvo izraelsko zasedbo južnega Libanona, ki je trajala od leta 1982 do 2000.
Po naklepnih požigih začasno zaprli sedež UNRWA v Vzhodnem Jeruzalemu
Sedež Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) v Vzhodnem Jeruzalemu so začasno zaprli zaradi drugega naklepnega požiga s strani Izraelcev v zadnjem tednu, je v četrtek po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočil vodja agencije Philippe Lazzarini. Na sedežu je poleg agencij ZN še bencinska črpalka.
"Izraelski prebivalci so dvakrat izvedli požigalski napad na sedež UNRWA v okupiranem vzhodnem Jeruzalemu," je zapisal Lazzarini. "To se je zgodilo, medtem ko se je tam nahajalo osebje UNRWA in drugih agencij ZN."
"Zaradi drugega zastrašujočega incidenta v manj kot tednu dni sem sprejel odločitev, da zapremo območje, kjer se nahaja sedež UNRWA, dokler ne bo znova vzpostavljena ustrezna varnost," je dejal Lazzarini. V požigu ni bil nihče poškodovan, je pa požar povzročil precejšnjo škodo.
Lazzarini je pojasnil, da je na območje umeščena bencinska črpalka za vozni park agencij. Zaposleni so poskušali pogasiti požar, medtem ko so izraelski gasilci potrebovali nekaj časa, da so prispeli na kraj požara, je dodal. "To je nezaslišano. Življenja osebja so bila znova resno ogrožena," je dejal Lazzarini.
Kontekst, v katerem sta se odvila zadnja požiga na sedežu UNRWA v Vzhodnem Jeruzalemu, je znan. Izraelska vlada trdi, da so v napadih na Izrael 7. oktobra sodelovali uslužbenci UNRWA in da se je v agencijo infiltrirala palestinska islamistična skupina Hamas. V preiskavi je neodvisna komisija, ki jo vodi nekdanja francoska zunanja ministrica Catherine Colonna, aprila ugotovila, da mora Izrael še predložiti dokaze v podporo svojim trditvam, da je nekaj uslužbencev agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) članov terorističnih organizacij oziroma povezanih s Hamasom ali Islamskim džihadom.
UNRWA je glavni izvajalec humanitarne pomoči v Gazi. Zaradi obtožb Izraela je agencija zašla v veliko krizo, saj so nekatere države donatorice začasno ali trajno ustavile njeno financiranje.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.