Predsednik LDS Jelko Kacin je na današnji novinarski konferenci kritično spregovoril o postopku nakupa vojaških oklepnikov Patria in možnosti njihove pravočasne dobave. Kacin in poslanska kolegica Majda Širca sta menila, da vladajoča koalicija vrši pritisk na določene medije in medijske hiše ter na odgovorna mesta postavlja ljudi, ki ustrezajo njenim prepričanjem.
Kacin je povedal, da je na vprašanje zmožnosti pravočasne dobave finskih vojaških oklepnikov Patria postal pozoren po objavi oglasa finskega proizvajalca v enem izmed slovenskih dnevnikov, ter dodal, da je bila zaposlenim na ministrstvu za obrambo prepovedana udeležba na torkovi predstavitvi slovenskega oklepnika Krpan 8 X 8.
Vlada je po Kacinovem mnenju prepričana, da bo do lokalne proizvodnje oklepnikov Patria in obljubljenega števila novih delovnih mest zagotovo prišlo, in se sprašuje, zakaj predstavnikov vlade potemtakem na torkovi predstavitvi Krpana ni bilo.
Kacin je še prepričan, da bi bila revizija nakupa oklepnikov Patria na mestu. V LDS sicer razumejo potrebo Slovenske vojske po ustreznih oklepnih vozilih, vendar menijo, da bi bilo za odstranitev dvomov nakupa potrebno ponoviti javni razpis, "saj je danes vsakomur jasno, da Patria v obljubljenih rokih teh vozil ne more dobaviti".
V LDS prav tako pričakujejo, da se vlada in minister za obrambo ne bosta skrivala, ampak bosta jasno povedala svoje stališče, je menil Kacin. "To, da je vlada pohitela z razpisom, da bi prehitela slovenskega proizvajalca z novim, posodobljenim, bolj učinkovitim in verodostojnim izdelkom, je manipulacija, ki govori o tem, da ne gre ne za oklepnike za Slovensko vojsko, temveč za zaslužke vnaprej izbranih dobaviteljev, podjetja Rotis in gospoda Crnkoviča," je komentiral Kacin.
Odstranili tiste, ki jim niso po volji
Predsednik LDS je bil kritičen tudi do trenutnih razmer na RTV in kadrovskih sprememb po sprejetju novega statuta, ki je skrajšal mandat vsem urednikom. Po Kacinu smo na RTV priča "lustraciji in eksekuciji" tistih, ki niso po volji trenutno vladajoči garnituri. Na RTV se vrši tudi hud pritisk na avtonomijo novinarjev, poleg tega vlada prek KAD in SOD vrši pritisk na managersko strukturo v podjetjih, kjer ima solastniški delež.
Tem podjetjem vlada po mnenju prvaka LDS preprečuje oglaševanje v tistih medijih, ki niso po njeni volji. Zato je po mnenju Kacina interpelacija zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija, ki je resorno odgovoren za področje medijev, več kot utemeljena.
Majda Širca je spregovorila tudi o stanju v Filmskem skladu RS in vladnih rošadah ter poskusu nadzora nad njegovim delovanjem. Izpostavila je vladno cenzuro Filmskega sklada RS in torkovo odstavitev direktorice sklada Irene Ostrouška.
"Nadzorni svet, ki je sedaj sestavljen po podobi, ki si jo je zaželela oblast, je gladko ignoriral odločitve strokovne komisije in presojal projekte, ki so prišli na javni razpis in katere je predlagala direktorica oziroma strokovna komisija, čeprav po zakonu nadzorni svet takšnih pravic nima," je dejala poslanka.
Janša: Ponudnik postopka ni vzel resno
Premier Janez Janša je na predvolilnem obisku na Ravnah na Koroškem med drugim govoril o Sistemski tehniki ter o tožbi Družbe pooblaščenke Ravne proti državi in Slovenski industriji jekla (SIJ). Janša je bo tem omenil govorice, da lastniki Sistemsko tehniko prodajajo, v družbi Viator & Vektor, ki je večinski lastnik, pa so poudarili, da ostaja Sistemska tehnika med ključnimi podjetji skupine.
V zvezi z razpisom obrambnega ministrstva, ki je za dobavo oklepnikov za Slovensko vojsko izbralo finsko Patrio, ki jo na slovenskem trgu zastopa trzinski Rotis, je Janša dejal, da je šlo za mednarodni javni razpis, na katerega sta se odzvala "dva tuja ponudnika prek domačih posrednikov". Od tega je po njegovih besedah eden v večinski ameriški lasti, pri čemer je imel v mislih Sistemsko tehniko, drugi, izbrani ponudnik pa v večinski evropski lasti. Janša je prepričan, da je bil razpis ministrstva za obrambo za dobavo oklepnikov izveden korektno.
Janša obžaluje, da ponudnik, ki ni bil izbran in je kandidiral prek Sistemske tehnike, "ni resno vzel samega postopka". "Obnašal se je, kot da gre za vnaprej dogovorjen posle, kjer je razpis samo še formalnost," je dejal Janša. Ministrstvo za obrambo, ki ima za dobavo oklepnikov v srednjeročnem obrambnem programu 2005 - 2010 predvidenih 63 milijard tolarjev, je po njegovih besedah korektno izvedlo postopek in opravilo takšen izbor, ki bi vzdržal ne le domače, ampak tudi mednarodno pravno presojo.
Kljub temu da ni bila izbrana ravenska Sistemska tehnika, pa to po Janševih besedah ne pomeni, da se oklepnikov ne bi dalo izdelovati na Koroškem. Zato po njegovem še vedno obstaja možnost, obžaluje in ne razume pa, da Sistemska tehnika zavrača takšne dogovore, ki ne gredo v korist podjetja in Koroške. "Še posebej zato ne, ker se širijo govorice, da sedanji lastnik Sistemsko tehniko prodaja," je dejal Janša.
V Viator & Vektorju pojasnili, da sta podjetji Sistemska tehnika in Tovarna vozil Maribor njihovi najpomembnejši podjetji v Sloveniji v dejavnosti kompleksne in končne proizvodnje vozil. Za obe velja, da še nista realizirali vseh svojih potencialov in da ju čaka svetla prihodnost, tako Sistemska tehnika kot Tovarna vozil Maribor pa ostajata ključni gospodarski družbi v sistematičnem prodoru skupine Viator & Vektor na globalni trg, so zapisali na Viator & Vektorju.
Tudi direktor Sistemske tehnike Jože Studenčnik govoric o prodaji podjetja še ni slišal. V zvezi z Janševo oznako, da je šlo za "tujega" ponudnika, pa je poudaril, da je Sistemska tehnika v 70,47-odstotni lasti Viator & Vektorja, družba Styer-Daimler-Puch Spezialfahrzeug ima 17,5 odstotka, Družba pooblaščenka Ravne pa 12 odstotkov Sistemske tehnike. Je pa res, da je Styer v 100-odstotni skupine General Dynamic Europa Land Combat Systems.
Glede tožbe Družbe pooblaščenke Ravne (DPR) proti državi in SIJ pa je Janša na novinarski konferenci dejal, da bi bilo nekorektno, če bi vlada zavzemala stališče, dokler traja sodni postopek. Ob tem je poudaril, da je način privatizacije SIJ takšen, da ne bi smelo priti do oškodovanja malih delničarjev in da do tega po njegovem mnenju tudi ne bo prišlo.
Kot je znano, je država 29. septembra objavila mednarodni javni razpis za prodajo 55,35-odstotnega državnega deleža v holdingu SIJ. Nekaj dni prej, 22. septembra, pa je DPR v imenu 5844 malih delničarjev SIJ s Koroške zaradi neizročitve 20-odstotnega deleža v podjetjih Metal in Noži, ki spadata v skupino SIJ, vložila tožbo proti državi in SIJ.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.