Slovenski državni holding je do ponedeljkovega izteka roka prejel le eno zavezujočo ponudbo za skoraj 73-odstotni državni delež v Telekomu Slovenije. Po neuradnih informacijah jo je oddal britanski investicijski sklad Cinven.
Zakaj je interes tako skromen? "O tem lahko samo ugibam. Možno je, da je to povezano tudi z nedavnim dogajanjem," je ocenil ekonomist Sašo Polanec. Telekom pa po njegovih besedah "gotovo ni želel imeti opravka z lokalnim teatrom", saj ta zgolj ustvarja negativno podobo.
Slovenija je sedaj pred dilemo, ali naj Telekom proda ali pa postopek zaključi brez prodaje. "Vprašanje je, kakšne zaveze so dali prodajalci. Verjetno se bodo skušali izogniti sklenitvi posla in ponovno zagnati prodajni postopek," meni ekonomist.
Iz vsakega posla se je mogoče umakniti oziroma od vsake zaveze odstopiti, pravi sogovornik. Vendar pa je v tem primeru potrebno drugi strani zagotoviti primerno kompenzacijo, kar je lahko drago. "A če obstaja velika razlika med ceno, za katero mislijo, da bi jo lahko dosegli pozneje, in ceno, ki so jo dobili v edini ponudbi, je odstop od prodaje lahko koristen," pravi Polanec.
Bi pa zaradi dogajanja okoli Telekoma Polanec politike "klical na odgovornost". "To so dejanja, ki škodujejo premoženju, kot da vam kradejo iz žepa. Kot državljani smo oškodovani in to bi nas moralo vse jeziti," je poudaril.
Cena delnice Telekoma padla
Cena delnice Telekoma Slovenije se je dan po informaciji, da je za večinski delež družbe prispela le ena zavezujoča ponudba, občutno pocenila. Trenutno se Telekomove delnice na Ljubljanski borzi gibljejo 9,22 odstotka nižje kot v ponedeljek, cena delnica tako znaša 116 evrov.
Telekom Slovenije je sicer prav v ponedeljek objavil sklic skupščine, na kateri naj bi 15. maja odločali tudi o izplačilu dividend. Predlagana je dividenda v višini 10 evrov bruto na delnico oziroma skupno 65 milijonov evrov.
Poslanci bi čakali na boljšo ponudbo
V največji vladni stranki po besedah podpredsednice Simone Kustec Lipicer verjamejo, da bo Slovenski državni holding na podlagi jasnih kriterijev dobro opravil svoje delo pri presoji glede prodaje Telekoma oz. se v sodelovanju z vlado dobro odločil. S tem je odgovorila tudi na vprašanje, ali bi po njenem mnenju s prodajo Telekoma veljalo počakati.
Na vprašanje, kako je na razplet vplivala afera Veberkom, je dejala, da je to objektivno težko oceniti, da pa "bi se želela iz tega primera naučiti čim več za prihodnje, zato da tovrstnih potencialnih napak ne bi ponavljali."
Janku Vebru, ki je eden najvidnejših nasprotnikov prodaje največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja, pa je po mnenju Franca Jurše (DeSUS) "morda uspelo preprečiti prodajo, morda tudi ne". Mogoče so še kakšna druga ozadja, je v izjavi novinarjem v DZ ocenil Jurša.
Osebno presoja, da Telekom ni tako močan, da bi bilo po njem "ne vem koliko povpraševanja". V Sloveniji imamo namreč kar nekaj operaterjev in vprašanje je, po kakšni ceni in komu ga bomo lahko prodali, je pripomnil in dodal, da bi sam čakal na "neko drugo ceno". Delnica je namreč po ocenah Jurše zelo nizko in verjetno država ne bo dobila, kar je načrtovala.
Po njegovem prepričanju bi morali Telekom prodajati davno tega, ko je imel povsem drugo ceno. Sedaj nima realne, je dodal.
V NSi, ki podpira privatizacijo, se zavzemajo za ponovitev postopka prodaje Telekoma Slovenije. Predsednica Ljudmila Novak meni, da lahko zanj kmalu dobimo bistveno boljše ponudbe, a preveč odlašati tudi ne gre.
Kot pravi, je kolebanje vladnih strank privedlo do tega, da so nekateri potencialni kupci odstopili od Telekoma Slovenije. "Dodatno je k temu pripomoglo tudi vztrajanje Janka Vebra pri funkciji ministra za obrambo, ki ga je DZ nazadnje razrešil zaradi analize posledic prodaje Telekoma," je v izjavi novinarjem v DZ ocenila Novakova in izpostavila vprašanje odgovornosti za nastali položaj.
Sama pravi, da ne pozna dobro postopkov oz. cene Telekoma pred leti, denimo leta 2008. A je prepričana, da smo v Sloveniji predolgo zagovarjali državno srebrnino in s tem bistveno znižali cene podjetij in bank.
Ob tem je poudarila, da morajo biti postopki prodaje transparentni, prav tako ponudbe. "Pomembno je tudi, da prodamo v primernem času in več ne zavlačujemo, saj vrednost podjetij pada," je dejala.
Po mnenju predsednice ZaAB Alenke Bratušek Slovenija trenutno ni v položaju, ko bi morala nujno razprodajati svoje premoženje. "Očitno so tisti, ki so to naredili in oddali ponudbo, ocenili, da je vrednost podjetja v tem trenutku takšna. Seveda pa je zdaj na vladi in koaliciji, da se odloči, ali gre v prodajo pod takšnimi pogoji," je pojasnila. Začeti postopek pa po njenih besedah ni noben pogoj, da ga je treba tudi zaključiti, če so ponudbe neprimerne.
Poslanec SDS Vinko Gorenak je pojasnil, da so splošna stališča stranke do privatizacije znana že desetletja in več. Kar se pa tiče Telekoma, je treba po njegovih besedah vprašati tiste, ki ga prodajajo in pri tem odločajo. "Opozicija pri tem ne odloča ničesar," je poudaril.
"To, ali je afera Vebrom vplivala na umik Deutsche Telekoma, naj povedo tisti, ki so dirigirali vse te zgodbe, to ni stvar opozicije," je še dodal Gorenak.
Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec sicer še ni slišal, kot je dejal, da Telekoma ne bi prodali. V časopisu smo namreč po njegovih besedah lahko brali, da je bolj kot sama cena pomembno, da je prodaja transparentna.
Po njegovem gre za ponudbo sklada špekulativnega kapitala, ponudbo, ki ne zagotavlja ohranjanja kakovosti storitev in delovnih mest. "Če Cerarjeva vlada še ni dokončno izgubila razuma, pričakujemo, da bo še danes ustavila postopek prodaje," je dejal Mesec.
Na ceno delnice družbe je po njegovih ocenah vsekakor vplivala tudi afera Veber. Odgovora na vprašanje, zakaj so drugi ponudniki odstopili od prodaje, nima. "Sramotno pa je, da je Cerarjeva vlada tako ponudbo sploh obravnava resno. Glede na to, da so pričakovali za delnico vsaj 200 evrov, dobili pa 132, se nam zdi prodaja nerazumna," je še dodal Mesec.
Veber še naprej zadovoljen s svojim delom
Poslanec SD Janko Veber, ki ga je analiza posledic prodaje Telekoma odnesla s položaja ministra, se za položaj družbe v sklepni fazi prodaje ne čuti odgovornega. "Če postopek ne upošteva obrambno-varnostnega vidika, v katerega so bile vložene milijarde, je teh nekaj fičnikov, kolikor jih ponujajo, povsem nesprejemljiva cena," meni Veber.
Tako je zadovoljen, da je lahko opozoril na pomen Telekoma Slovenije in upa, da bodo to upoštevali tudi v nadaljevanju ravnanja z družbo.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.