
Slovenski predsednik Janez Drnovšek je na novinarski konferenci, na kateri je med drugim govoril tudi o referendumu o RTVS, povedal, da podpira morebitno razglasitev ekološke zaščitne cone in epikontinentalnega pasu v Jadranu. Kot je še dejal predsednik, pogajalska pozicija Slovenije zaradi tega ne bo slabša.
Po Drnovškovih besedah slovenska razglasitev ekološkega pasu sili v to, da na koncu vendarle pride do neke rešitve. "Rešitve bodo navzkrižne. Ker se bodo ti pasovi prepletali med sabo, se bo treba na koncu pač nekako dogovoriti," je prepričan.

Rupel: Slovenija pričakuje podrobnosti glede arbitraže
Slovenija doslej od Hrvaške še ni prejela ponudbe za arbitražo o meji med državama, pričakuje pa, da jo bo in da bo v njej pojasnila, kaj je v napovedih imela v mislih. "Lahko je arbitraža pred sodiščem, lahko je ad hoc arbitraža, lahko je zunaj znanih arbitražnih institucij, lahko je znotraj njih. Mi ne vemo, kaj naj bi bil po njihovem mnenju predmet arbitraže," je dejal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Glede napovedi hrvaškega premiera Iva Sanaderja, da bo slovenskemu kolegu predložil arbitražo o meji, je minister Rupel tudi znova opozoril, da bo minilo kar nekaj časa, preden bo prišlo do odločitve o arbitraži. Gre za zapleten postopek, "treba se je pogajati, zbirati dokumentacije," je pojasnil. "Slovenija je že večkrat povedala, da nima nič proti arbitraži, tudi ta predlog ni nič novega. Če pa bo kaj novega, bomo videli šele iz papirja, ki nam bo priložen. Če bo," je dejal in dodal, da Slovenija pričakuje, da bo. Sanader je sicer dan po napovedi v Gradcu dejal, da na Ljubljano ne bo naslovil uradnega predloga za arbitražo, saj je "stvar dogovora obeh držav".
Minister Rupel je še dejal, da pa mora pred arbitražo Hrvaška najprej doseči z Evropsko unijo dogovor o izvedbenih pravilih dela maloobmejnega sporazuma SOPS, ki se nanaša na ribolov. Obstaja pa tudi možnost, da se o vseh problemih državi pogovorita znotraj EU, če bo seveda Hrvaška "prišla v preddverje EU", je dejal. Poudaril je še, da bi bil v primeru, če Hrvaška ne bi dopustila sprejetja omenjenih izvedbenih pravil, v nevarnosti celoten SOPS, kar bi pomenilo resen korak nazaj.
Obvestili evropsko komisarko

Zunanji minister se je danes pogovarjal z evropsko komisarko za zunanje odnose in evropsko sosedsko politiko Benito Ferrero-Waldner in ji "opisal politično razpoloženje pri nas in jo opozoril, da je treba pohiteti z dogovorom med Evropsko komisijo in Zagrebom" glede omenjenih izvedbenih pravilih. Dodal je, da je Evropska komisija Hrvaški "že zdavnaj dala osnutek izvedbenih pravil", Hrvaška pa je nanje odgovorila šele 27. julija. "Če bi proces potekal normalno, bi ta pravila danes že urejala razmere v ekvatoriju od Vrsarja do Ankarana," je dodal.