Po dveh tednih od zadnje podražitve naftnih derivatov se bodo na veliko žalost voznikov cene v noči na torek znova povišale.
Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba odšteti kar 5,5 centa več, saj nova cena znaša 1,562 evra. 100-oktanski bencin se bo podražil za 5,3 centa, na 1,578 evra, dizelsko gorivo pa za 4,2 centa, na rekordnih 1,429 evra za liter. Za liter kurilnega olja bo treba odšteti 1,059 evra, kar je za 3,8 centa več kot doslej, so danes sporočili z OMV.
Padajo novi rekordi
Cena 95-oktanskega bencina bo s tokratno podražitvijo dosegla novo rekordno vrednost, doslej je bila najvišje v obdobju od 17. aprila, in sicer pri 1,536 evra. Tudi cena dizelskega goriva je rekordna. Najvišjo vrednost je sicer dosegla pred 14 dnevi, ko je bila pri 1,387 evra. Prav tako bo s podražitvijo novo rekordno vrednost dosegel 100-oktanski bencin. Cena tega bencina je bila do sedaj najvišje v obdobju od 17. aprila, in sicer 1,552 evra za liter.
Aleš Čačovič iz borznoposredniške hiše Ilirika pojasnjuje, da psihološko previsoka cena nafte negativno vpliva na kapitalske trge, saj to vpliva na potrošnjo. "Potrošnik je sicer do sedaj pokazal, da ga visoka cena nafte ne zavira premočno pri potrošnji, kot se je to pričakovalo v preteklosti. Očitno zmore skonzumirati visoko ceno nafte tudi v trenutni situaciji v Evropi," je dejal Čačovič.
Ob tem je opozoril, da so v prihodnosti možna tudi geopolitična tveganja, če na primer kar koli preskoči v severni Afriki oziroma na Bližnjem vzhodu. Drugo pomembno vprašanje je za Čačoviča gibanje dolarja v primerjavi z evrom. "Če se bo EU nekako rešila z odkupi obveznic s strani Evropske centralne banke (ECB), se lahko vrne nekaj optimizma in se bo evro tako okrepil. To bo pozitivno za EU potrošnike, saj dolar pada, če evro raste. Če pa bo rasel dolar, bo ob nespremenjeni ceni nafte to zoprno za potrošnika in za trge," je še pojasnil in dodal, da to pomeni tudi višje cene za podjetja in posledično znižuje dobičke in cene delnic.
Izpostavil je, da so trenutno evropska gospodarstva zelo šibka, ranljiva ob takšnih šokih, zato si ne predstavlja, da bo sedaj nafta močno rasla. Razen če se zgodi kaj na geopolitičnem področju.
Cene naftnih derivatov v Sloveniji se določajo skladno z vladno uredbo po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in na gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na osnovi 14-dnevnih povprečij.
V Italiji bencin še dražji
V primerjavi s sosednjimi državami je najbolj prodajani 95-oktanski bencin pri nas drugi najdražji. V Avstriji je treba po podatkih AMZS namreč za liter tega bencina odšteti 1,510 evra, na Hrvaškem 1,431 evra, v Italiji 1,878 evra in na Madžarskem 1,552 evra.
Dizelsko gorivo v Avstriji stane 1,433 evra, na Hrvaškem 1,334 evra, v Italiji 1,767 evra in na Madžarskem 1,556 evra.
Se pa bodo opolnoči podražili naftni derivati tudi na Hrvaškem. 95-oktanski bencin se bo opolnoči podražil že četrtič zapored in se prvič po koncu aprila zvišal nad 11 kun (1,473 evra). Dizel pa se bo podražil tretjič zapored, in sicer bo prvič presegel ceno 10 kun (1,339 evra). Po polnoči pa bi dizel lahko dosegel ceno tudi do 1,372 evra (10,25 kune), kažejo podatki hrvaškega gospodarskega ministrstva.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.