Slovenija

'Edini pravi predlog je bil, da se sestanemo čez 14 dni'

Ljubljana, 09. 04. 2010 13.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Javna razprava o predlogu zakona o urejanju trga dela bo potekala zopet čez 14 dni, saj na Ekonomsko-socialnem svetu ne najdejo skupnega jezika. Rebolj pa predlaga, naj del odpravnin začasno krije država.

Minister za delo Ivan Svetlik in premier Pahor
Minister za delo Ivan Svetlik in premier Pahor FOTO: Blaž Garbajs

Predstavniki sindikatov, delodajalcev in vlade bodo v naslednjih dveh tednih še skušali uskladiti stališča glede predlogov zakonov o delovnih razmerjih, urejanju trga dela in malem delu, nato bo predloge ponovno obravnaval Ekonomsko-socialni svet (ESS), so sklenili na današnji seji sveta. Vse tri strani so nadaljevanje pogovorov pozdravile.

ESS bi moral danes obravnavati predloga zakonov o delovnih razmerjih in o malem delu, vendar so jih na zahtevo sindikatov umaknili z dnevnega reda. "Dobra novica je, da smo se dogovorili, da se bomo pogovarjali naprej. V tem času bodo delovne skupine intenzivno delale. ESS bo čez 14 dni ugotovil, kje so pri teh zakonih stališča poenotena," je po seji ESS povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.

Lahko bi našli rešitve, sprejemljive za obe strani

Dodal je, da bo morala vlada "od tu naprej sama vleči poteze" in da bo to pomenilo manjšo zakasnitev pri sprejemanju zakonov. "Vendar če to vodi k usklajenim stališčem, je tudi to pomemben dosežek," pravi minister. Poudarja, da je pomembno, da socialni dialog ne zamre in da ga pospešijo, da bi lahko lovili roke, ki si jih je postavila vlada.

Ali bi lahko prišlo do dogovora, minister ni želel ugibati, ker ne izključuje nobene možnosti. "Mislim, da se da najti rešitve, ki bodo sprejemljive za obe strani," je dejal. Vlada bo nosila odgovornosti, bolje pa je, še pravi, "če se napetosti zmanjšajo oz. da ne gremo v konfliktne situacije tam, kjer ni treba".

Glede napovedi sindikatov o referendumih in splošni stavki je Svetlik pred sejo ESS dejal, da ne prispevajo k socialnemu dialogu.

'Pri vsaki spremembi naletimo na odpor'

Delodajalci so z nadaljevanjem dialoga zadovoljni. "Zadovoljni smo s tem, da smo se uspeli dogovoriti, da bomo opravili razgovor o tem majhnem paketu zakonov, ki je za nas kljub vsemu zelo pomemben," je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.

Pravi, da vedno znova naletijo na enake težave, ker niso v začetku uskladili novega socialnega sporazuma, v katerem bi se načelno dogovorili, o katerih spremembah in na kakšen način se bodo usklajevali. "Pri vsaki spremembi naletimo na odpor, zato so usklajevanja težja," je dejal in izrazil prepričanje, da lahko v 14 dneh dosežejo "za marsikatero vprašanje ustreznejšo rešitev". Poudarja, da kriza ni nič manjša in da se je treba nanjo namesto s čakanjem odzvati z ukrepanjem.

Dušan Rebolj meni, da je mogoče doseči konsenz le tako, "da bodo vse tri strani ugotovile, kje so možne stične točke".
Dušan Rebolj meni, da je mogoče doseči konsenz le tako, "da bodo vse tri strani ugotovile, kje so možne stične točke". FOTO: 24ur

Rebolj: Del odpravnin naj začasno krije država

Edini danes konstruktiven predlog je bil, da se čez 14 dni ponovno sestanemo, pravi predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. "Do konsenza je mogoče priti le tako, da bodo vse tri strani ugotovile, kje so možne stične točke," meni. Prepričan je, da je dogovor bistveno bolj kot od sindikatov odvisen od vlade in delodajalcev.

Rebolj se sicer zavzema za to, da bi se stroški odpuščanja znižali tako, da bi del odpravnin do vzpostavitve sklada za odpravnine krila država.

Prvi mož Pergama opozarja na nezadovoljstvo ljudi. "Če se ne bomo zmenili, bodo ljudje reagirali. Tudi proti sindikatom, predvsem pa proti ukrepom," je prepričan.

Predlog novele zakona o delovnih razmerjih skrajšuje odpovedne roke in znižuje odpravnine, predlog zakona o urejanju trga dela viša nadomestila za brezposelnost za prve tri mesece in širi krog upravičencev, predlog zakona o malem delu pa spreminja sedanjo ureditev študentskega dela in uvaja institut malega dela, ki bi bilo časovno in po zaslužku omejeno, od njega bi se plačevali prispevki, opravljali pa bi ga lahko poleg študentov tudi brezposelni in upokojenci.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sudja
10. 04. 2010 09.55
Tudi Rebol se je prodal
manco-capac
09. 04. 2010 16.18
Orimf in saintjozef, vidva pa nista člana nobenega sindikata! Zakaj se potem tako hudujeta na sindikate?
12345s
09. 04. 2010 15.22
mr.somebody, nobena fabrika ni šla v stečaj zaradi delavcev. Fabrike, vsaj pri nas, v stečaj hodijo da se jih lažje privatizira, ali pa da stečajni upravitelji poberejo še tistok, kar je ostalo.
Mr.Somebody
09. 04. 2010 15.00
No dej no dej godzila kaj si zdej neki čustven, bodmo iskreni, 90% ljudi ki cuza nadomestila samo hodi naokoli na "razgovore za službe" zato da dobijo tisto potrdilo da so aktivni iskalci zaposlitve in da lahko še naprej prejemajo denar. Pač to je treba ukiniti in bodo ljudje začel zares aktivno iskati službe, do takrat bo pa pač šlo več kot 1/3 proračuna za socialo namesto za razvojne projetke.
Uporabnik113189
09. 04. 2010 14.57
Odpravnine, regres, dopust, bolniška, vse to je samo še za državne službe, šolnike, zdravstvo in kakšno državno firmo. Ostalim pa pripada samo koriščenje viška (neplačanih) ur..
Mr.Somebody
09. 04. 2010 14.56
Ubistvu bi bilo dobro, da izvedejo delavci generalni štrajk, bodo vse manjproduktivne fabrke šle v stečaj in bo en velik problem elegantno rešen!
erdogan
09. 04. 2010 14.54
MR.SOMEBODY NE SERI!!!!!!!!!!!! ZGLEDA DA SE NIKOL NISI BREZ SLUZBE OSTAL!!!!!!!! TEBI PA PRIVOSCIM!!!!!!!!!!!!
Uporabnik113189
09. 04. 2010 14.53
Vsi skupaj so izgubili kompas..Pahor pravi da imamo srednjeveški trg dela..Sindikati pa gledajo zakone in mislijo, da delodajalci še vedno zaposlujejo za nedoločen čas ali po pogodbi. To je ( lepa) preteklost. Kako hudo so se vsi zmotili. Večina slovencev je že na takšnih ali drugačnih s.p.-jih in večji delodajalci so se že davno znebili vsake odgovornosti za delavce. Če jim kaj ne ustreza prekinejo pogodbo in delavec se lahko s samostojnim podjetjem ali sp slika..Naslednji mesec nima nobenih dohodkov več in edino kar lahko naredi je da laja v luno..Danes blefirajo okrog visoke nezaposlenosti, vendar je resnična slika še mnogo hujša..Če je kaj iz srednjega veka so to podatki o resničnih problemih glede zaposlenosti.. Natolcevanje o delovni sili ki ni mobilna ali pa načinu zaposlovanja pa je milo rečeno nepoznavanje prave resnice. Le kdo se vsak dan vozi po cestah? Menda samozaposleni in mali podjetniki ki nočejo delati in si delajo stroške z avtom iz čistega veselja do potovanj? Od vsega pa najraje plačujejo neke gospodarske zbornice, ki jim pripravlja naslednjo turistično sezono z veliko voženj na lastne stroške.
Mr.Somebody
09. 04. 2010 14.42
Enostavno naj se ukinejo nadomestila za brezposelnost, služb je čisto dovolj, samo ljudje so leni in raje cuzajo vse oblike finančne pomoči s strani države kot pa da bi šli delati.
MiroF
09. 04. 2010 14.42
Za tote sindikate pa kvazi sindikaliste je škoda vsakega centa, ves ta denar iz članarin naj razdelijo med delavce.
saintjozef
09. 04. 2010 14.41
Sem ga že poslal i sem zgleda tudi kot prvi zbrisan
saintjozef
09. 04. 2010 14.27
REBOLJ, sindikati ste VSE vlake zamudili. Namerno ali ne, to zdaj ni pomembno. Lepo bi pa bilo, če vsaj v tej situaciji nehaš meglo mešat. Čas je za ODLOČNE SINDIKATE, ki bodo na strani delavcev, ne pa kot ti, Semolič i.t.d.