Zakaj največja opozicijska stranka ni želela sodelovati v tej preiskovalni komisiji? Po mnenju njenega predsednika Janija Möderndorferja, sicer poslanca največje koalicijske stranke, je odgovor jasen: "Bojim se, da bi srečali sami sebe!"
SDS se je znašla v poročilu komisije v delu preiskovanja NKBM, kjer so se sprva ukvarjali le s sumljivimi transakcijami italijanskih državljanov, nato pa po besedah Möderndorferja ugotovili, da se je t. i. italijanska tipologija, ki temelji na zlorabi računov, pojavila tudi v primeru državljanke BiH Dijane Đuđić.
Đuđićeva je - po besedah Möderndorferja - v NKBM odprla račun po tem, ko ji je račun zaprla ena od tujih bank, ki posluje pri nas: "Opravila je več sumljivih transakcij, znesek ima seveda preko šest ničel. Skupni znesek pa je lahko tudi višji, saj preiskovalna komisija ni mogla pridobiti podatkov o zasebni lasti," je dejal.
Đuđićevo naj bi sicer Uradu za preprečevanje pranja denarja prijavilo več bank. Tudi NKBM dvakrat. A urad naj prvič - konec leta 2016 - ne bi ugotovil nič sumljivega, par mesecev pozneje pa nasprotno. NKBM naj bi Đuđićevi takrat takoj zaprla račun.
"Đuđićeva je delovala kot del dobro organizirane združbe, ki je preko slamnatih podjetij odpirala bančne račune, prek katerih so bili usmerjeni tokovi denarja neznanega izvora," je še pojasnil Möderndorfer.
In neznanega izvora je, dodaja, tudi denar, ki je bil namenjen Janševi SDS. "Volilna kampanja SDS bi se torej lahko financirala z denarjem, ki izvira iz nezakonitih in kriminalnih dejanj," pravi predsednik preiskovalne komisije.
V NSi se do teh ugotovitev niso želeli konkretno opredeliti, so bili pa toliko bolj jasni ostali člani komisije. "Družba, ki je omogočila prejetje kredita SDS, je milo rečeno delovala na mafijski način," je ocenil Matjaž Nemec, član preiskovalne komisije (SD).
"Če dokazi ne bi bili trdni, jaz ne bi podprl teh sklepov. Waterproof trdni, " pa pravi podpredsednik komisije Franc Trček (Levica).
Snežič: Naj mi da številko računa, da si kupim jahto
Konkretno o njih Möderndorfer ni želel govoriti, kot tudi ne o domnevni vpletenosti Roka Snežiča: "Ne morem govoriti o dokumentu, ki smo ga pridobili iz Urada za preprečevanje pranja denarja!"
Vztraja pa tudi Snežič. Komisiji, ki naj bi v poročilu omenjala tudi, da sta tako Đuđićeva kot Snežič pooblaščena na enem od bančnih računov v Avstriji, na katerem naj bi bili kar trije milijoni evrov, provokativno odgovarja: "Prosim, če mi da številko računa, saj bi si za to poletje želel kupiti eno lepo jahto!"
Iz SDS sporočajo le, da je okrog zgodbe z Đuđićevo že vse povedano.
Se je pa - posebej za našo oddajo - odzvala tudi Đuđićeva. "Uboga je vaša država, če sem jaz (ki nisem ne državljanka Slovenije, niti živim v Sloveniji niti se ukvarjam s politiko, prav tako nisem javna osebnost) glavna tema v slovenskem parlamentu. Pa še to, ne le v parlamentu, ampak v vseh medijih! Ko zapišejo moje ime v naslov nekega članka, je to najbolj brana novica ... In tako je že štiri, pet mesecev. Vsem je jasno, da želijo očrniti moje ime zaradi 'spornega posoilja', predvolilna kampanja pa se gradi samo na tem. Žalostno! Komaj čakam ta tretji junij, da se medijski linč, širjenje neresnic in podobno, končajo," je dejala.
Kako so delovali?
Po naših neuradnih informacijah urad razpolaga s podatki, da je Đuđićeva decembra lani, torej tik pred nakazilom kredita SDS, odprla nov račun na eni od bank v Sloveniji. Denar naj bi na njen račun prišel z računa na sosednjem Madžarskem.
Hkrati z Đuđičevo pa naj bi na tej isti banki račune odprla še peterica državljanov Bosne in Hercegovine - in nanje skupaj prejela še več kot pol milijona evrov. Ves denar naj bi dvignili v gotovini, nato pa račune zaprli. Podobno je ravnala tudi Dijana Đuđić. Ko ji je stranka SDS po razkritju v javnosti januarja vrnila nakazan del kredita - skupaj z obrestmi - je račun v Sloveniji zaprla.
Pod črto torej: očitno podoben način delovanja posameznikov, kot ta, ki ga je preiskovalna komisija že razkrila.
KOMENTARJI (1130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.