V Mestni hiši sta se sestala novi ljubljanski župan Zoran Janković in mufti v Sloveniji Nedžad Grabus in se prvič uradno pogovarjala o novi lokaciji za džamijo, ki bi lahko stala na zemljišču ob križišču Kurilniške in Parmove ulice za Bežigradom.
Grabus je bil z novo predlagano lokacijo zadovoljen in jo bo predstavil islamski skupnosti v Sloveniji, župana in mestni svet pa bo z odločitvijo seznanil v ponedeljek.
Nekdanji mufti je zadržan
Nekdanji mufti islamske skupnosti v Sloveniji Osman Đogić, ki od maja vodi novoustanovljeno Slovensko muslimansko skupnost, je pojasnil, da je do predloga zadržan.
"Slovenska muslimanska skupnost je izločena iz pogovorov o gradnji džamije," je dejal Đogić, in dodal, da je zanje "pomembno, na kakšen način in kdo bo gradil džamijo".
"Izjava Grabusa, da bodo džamijo lahko uporabljali vsi muslimani, je politična," meni Đogić, "saj je to razumljivo." Ne zdi pa se mu sprejemljivo, da se pri gradnji džamije ne upošteva obeh skupnosti in da bo islamski verski center v Sloveniji gradila skupnost, "katere voditelj je bil nastavljen zunaj Slovenije".
"Župan se o džamiji dogovarja z islamsko skupnostjo in o tem bo tudi muslimanska skupnost podala svoje mnenje," je pojasnil Đogić in dodal, da med muslimani veliko ljudi sploh ni za islamsko versko skupnost, ki je povezana s Sarajevom. Prav zato Đogić predlaga, da se o izgradnji verskega centra pogovarjata obe skupnosti.
Z novo lokacijo še bolj zadovoljni
Po Grabusovih besedah so od župana za novo lokacijo dobili zagotovila, s katerimi so zaenkrat zadovoljni, celo bolj kot s prejšnjo lokacijo ob Cesti dveh cesarjev na ljubljanskem Barju. Mestna občina Ljubljana islamski verski skupnosti ponuja približno 6000 kvadratnih metrov veliko zemljišče, ki je po Jankovičevih besedah v mestni lasti in brez hipotek. "Od tu naprej je zahteva mesta in tudi dogovor z muftijem, da je objekt evropski in da je umeščen v ljubljansko arhitekturo," je pojasnil Jankovič. Arhitektura mora biti po županovih besedah v ponos ne samo muslimanom, ampak tudi Ljubljani.
Predstavniki islamske verske skupnosti so si po besedah župana Jankovića novo lokacijo za džamijo že ogledali skupaj s podžupanom Janezom Koželjem in mestnim svetnikom Miho Jazbinškom, ki je sicer tudi predlagatelj nove lokacije.
Prednosti lokacije so jasne
"Prednosti te lokacije so popolnoma jasne," je za 24ur.com povedal mestni svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek, ki je novo lokacijo primerjal s prejšnjo na Rudniku.
"Takšne sakralne stavbe sodijo v središče mesta, saj gre za objekte druženja, ki jih ne gre potiskati v predmestje." Kot dodaten argument v prid svojemu predlogu Jazbinšek navaja tudi neposredno bližino glavne avtobusne in železniške postaje, saj "džamija ne bo namenjena samo prebivalcem mesta, temveč obiskovalcem širšega ljubljanskega območja." V soseščini sta tudi protestantska in pravoslavna cerkev, ki "kakor je dejal predstavnik islamske skupnosti Nevzet Porić spominja na podoben sakralni ansambel v Sarajevu," je dejal Jazbinšek. Z urbanistično prenovo Kurilniške in Parmove ulice bi po njegovih besedah hkrati nastajal "novi ljubljanski Manhattan, kjer si želimo tudi vsakršnih arhitekturnih poudarkov, ki bi oplemenitili obstoječo podobo mesta".
Zemljišče naj bi po županovih zagotovilih islamski verski skupnosti prodali v letu 2007. Nato bodo stekle priprave na spremembo prostorskih aktov, gradnja pa bi se lahko začela konec leta 2008.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.