Državni zbor je s 36 glasovi za in 39 proti zavrnil novelo interventnega zakona. Rebalans proračuna za leto 2011 pa so poslanci podprli s 45 glasovi za in 10 proti.
Za interventni zakon so glasovali poslanci SD, LDS, dva poslanca DeSUS (Matjaž Zanoškar in Joško Godec) in dva nepovezana poslanca (Franc Žnidaršič in Vili Trofenik), proti pa so bili v SDS, Zares, SNS, dva poslanca DeSUS (Vasja Klavora in Anton Urh) in dva nepovezana poslanca (Vili Rezman in Alojz Posedel). Poslanci SLS so se glasovanja vzdržali, prav tako tudi oba poslanca narodnih manjšin.
Med tistimi, ki so noveli nasprotovali, so bili poslanci SDS, saj menijo, da gre zgolj za administrativen ukrep, ki ne bo pripomogel k sanaciji javnih financ in zmanjšanju javne porabe. V Zaresu, kjer so bili ravno tako proti, pa menijo, da je novela bistveno prepozna, saj vlada doslej ni spoštovala lastnega sklepa o zmanjševanju zaposlenih v javni upravi.
DZ je v nadaljevanju seje zavrnil tudi sprejem odloka o programu prodaje državnega finančnega premoženja, ki ga je vlada želela dopolniti z lastniškimi deleži v 11 podjetjih, med njimi v Slovenski industriji jekla, Nafti Lendava in Rimskih termah.
Sindikati so pozdravili zavrnitev novega interventnega zakona
Konfederacija sindikatov javnega sektorja bo po zavrnitvi novele interventnega zakona razpustila stavkovni odbor. Njen predsednik Branimir Štrukelj nad odločitvijo DZ ni presenečen. Vodja druge sindikalne pogajalske skupine Dušan Miščevič pa pravi, da so tudi sami opozarjali, da zakon ni potreben.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pravi, da odločitev večine v DZ ni bila presenečenje, ker je bilo na račun novele, tudi po umiku predloga za štiriodstotno znižanje plač, v državnem zboru in državnem svetu slišati številne kritike.
V konfederaciji bodo po današnji odločitvi prenehali s stavkovnimi aktivnostmi; sindikati konfederacije bodo tako razpustili stavkovne odbore, saj so razlogi za njihovo delovanje prenehali, je še povedal Štrukelj.
Poslanci so podprli rebalans proračuna za leto 2011
Kot so napovedali že v četrtek, so se v SDS glasovanja o rebalansu vzdržali. S tem so po besedah Zmaga Jelinčiča (SNS) dejansko omogočili potrditev dokumenta, zato je njegova poslanska skupina napovedala obstrukcijo.
Od 79 navzočih na seji je rebalans podprlo 45 poslancev SD, LDS, Zares, nepovezani poslanci in poslanca narodnih manjšin, proti pa je glasovalo deset poslancev SLS in DeSUS.
Premier Borut Pahor je bil seveda zadovoljen s sprejemom rebalansa. Za Radio Slovenija je dejal, da se mu zdi, da je danes s sprejetjem proračuna politika pokazala "neko zrelost pri zavedanju glede finančnih parametrov, znotraj katerih se gibljemo doma in v mednarodni skupnosti."
V proračun se bo letos po novih izračunih steklo 7,96 milijarde evrov oz. 365 milijonov evrov manj od doslej pričakovanega.
Od tega naj bi bila prejeta sredstva iz proračuna EU nižja za 205 milijonov evrov, davčni prihodki pa za 116 milijonov evrov. Pri slednjih vlada pričakuje manjše prilive predvsem na račun trošarin na energente, po drugi strani pa si obeta več prihodkov iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb.
Najbolj se z rebalansom krčijo sredstva za investicije in materialne stroške, kljub temu pa investicije še vedno ostajajo na šest odstotkov višji ravni kot lani. Med posameznimi proračunskimi uporabniki se najbolj znižuje proračun ministrstva za promet, za skoraj 130 milijonov evrov.
Proračunski primanjkljaj in obseg zadolževanja se z rebalansom ne spreminjata. Primanjkljaj bo tako v letu 2011 znašal 1,69 milijarde evrov oz. 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda, neto zadolževanje pa 2,2 milijarde evrov.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.