Slovenija

DZ za enakost zavarovanih oseb

Ljubljana, 26. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni zbor je soglasno podprl spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ena od sprememb zakona se nanaša tudi na ureditev pravice do povračila potnih stroškov, pravice do pogrebnine in do posmrtnine.

Popravljanje napak

Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je ob sprejetju pred pol leta naletel na ogorčen odziv javnosti. Poslanci koalicije, ki so sprva glasovali za zakon, so zdaj predlagali, da se ta spremeni nazaj v prvotno obliko, s tem pa so v bistvu priznali svojo napako.

Že nekaj mesecev po sprejemu zakona se je namreč izkazalo, da so predlagane spremembe najbolj prizadele socialno ogrožene ljudi.

Sporna odločba vrnjena v prvotno besedilo

Po novem bodo za otroke, učence, študente in za otroke z motnjami v duševnem in telesnem razvoju vsa zdravila, tako s pozitivne, kot tudi vmesne liste, odslej brezplačna.

Novela zakona poleg ureditev pravice do povračila potnih stroškov, pravice do pogrebnine in do posmrtnine, med zavarovance obveznega zdravstvenega zavarovanja določa tudi vojaške obveznike med služenjem vojaškega roka. Spremembe določajo tudi osnovo za obračun prispevka za zdravstveno zavarovanje, ki ga bo prevzelo obrambno ministrstvo. Na ta način se bodo vojaški obvezniki med služenjem vojaškega roka izenačili s tistimi, ki so se odločili za civilno službo.

V skladu s sprejetimi spremembami bodo tudi vsa zdravila s pozitivne in vmesne liste za otroke, učence, študente in otroke z motnjami v duševnem in telesnem razvoju odslej brezplačna.

ZZZS že razmišlja o možnih rešitvah

Sprejete spremembe sicer podpira tudi vlada, ki ugotavlja, da finančne posledice novele ne bodo vplivale neposredno na proračun, pač pa na odhodke Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Gre za 140 milijonov tolarjev na področju zdravil, do 100 milijonov tolarjev zaradi uskladitve z ustavno odločbo ter 530 milijonov tolarjev na področju potnih stroškov, pogrebnin in posmrtnin.

SDS in NSi proti spremembi

Spremembe, ki jih je v zakonodajno proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Borutom Pahorjem (ZLSD) z namenom, da bi ponovno vzpostavili enakost med zavarovanimi osebami in tako sledili odločbi ustavnega sodišča, so naletele na kritike opozicijske SDS in NSi. Predsednik poslanske skupine NSI Janez Drobnič je za 24 ur povedal: "Sporno je predvsem to, da je bil dvakrat sprejet isti zakon."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.