DZ je s skoraj dvotretjinsko večino 10. oktobra sprejel odlok o referendumu o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ki bi ga izvedli 24. novembra. Na glasovanju bi se vprašanje glasilo: "Ali podpirate izvedbo projekta JEK 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?"
Opravila za izvedbo referenduma so že stekla, nekaj stroškov je nastalo, v petek bi se morala začeti tudi referendumska kampanja. Vendar pa so mediji v zadnjem obdobju poročali o več negativnih zgodbah v zvezi z JEK 2 in referendumom o njem, zato so v ponedeljek poslanske skupine, ki so se pod predlog za razpis referenduma podpisale, podporo izvedbi referenduma v tem trenutku umaknile.
Ker je edina pravna pot za preklic referenduma sprejem odloka o prenehanju veljavnosti veljavnega odloka, so poslanske skupine, ki so prvotno predlagale referendum, v torek vložile tudi predlog razveljavitvenega odloka. V četrtek naj bi nato odlok na izredni seji dokončno potrdil še DZ in tako referendum za zdaj umaknil z dnevnega reda politike.
Ne bo pa z dnevnega reda umaknjen projekt JEK 2. V koaliciji še za to jesen napovedujejo pripravo predloga posebnega zakona za bolj učinkovito izvedbo te daleč največje načrtovane investicije v zgodovini samostojne države. Trenutno dogajanje tudi ne pomeni, da posvetovalni ali zakonodajni referendum na temo JEK 2 ne bo izveden v prihodnje, najpozneje, ko bodo predvidoma v letu 2028 znane vse podrobnosti za končno investicijsko odločitev.
Kot je danes na seji kolegija predsednice DZ dejala Bojana Muršič (SD), odgovorov na vsa vprašanja v zvezi z Jekom 2 še nimamo. Javnost je utemeljeno pričakovala zadostne informacije za sprejem informirane odločitve, poleg tega so se pojavili še pomisleki glede sugestivnosti referendumskega vprašanja, izvedba referenduma pa je tudi izgubila politično enotnost, je dejala.
Da se referenduma v tem trenutku ne izvede, so soglašali tudi predstavniki preostalih parlamentarnih strank, navzoči na seji. Nataša Sukič iz poslanske skupine Levica, ki pri tokratnem predlogu za razpis referenduma ni sodelovala, je ob tem dejala, da bo posvetovalni referendum vsekakor nujno treba izvesti, ko bodo na voljo vse informacije.
DZ bo tako na četrtkovi seji glasoval o sprejemu odloka o prenehanju veljavnosti odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo. Edina pravna pot za preklic referenduma je namreč sprejem odloka o prenehanju veljavnosti veljavnega odloka, je v torek pojasnila Urška Klakočar Zupančič.
Kolegij je potrdil še predlog vlade, da DZ po skrajšanem postopku obravnava predlog novele zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih, s katero naj bi zagotovili boljši dostop do plačilnih računov pri bankah in bolj transparentno poslovanje bank v primeru zavrnitve odprtja ali zaprtja plačilnega računa.
Odbor DZ potrdil predlog odloka o preklicu referenduma
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je danes brez glasu proti potrdil predlog odloka, s katerim bi DZ preklical posvetovalni referendum o novi nuklearki v Krškem (Jek 2). DZ ga bo obravnaval na četrtkovi izredni seji.
V skladu z odlokom, ki ga je DZ s skoraj dvotretjinsko večino sprejel 10. oktobra, bi moral biti referendum 24. novembra. Vprašanje bi se glasilo: "Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?"
Opravila za izvedbo referenduma so že stekla, nastalo je nekaj stroškov, v petek bi se morala začeti tudi referendumska kampanja. Vendar pa so mediji v zadnjem obdobju poročali o več negativnih zgodbah v zvezi z Jekom 2 in referendumom o njem, zato so v ponedeljek poslanske skupine, ki so se pod predlog za razpis referenduma podpisale, podporo izvedbi referenduma v tem trenutku umaknile.
Ker je edina pravna pot za preklic referenduma sprejem odloka o prenehanju veljavnosti veljavnega odloka, so poslanske skupine, ki so prvotno predlagale referendum, v torek vložile tudi predlog razveljavitvenega odloka.
Kot je na današnji seji odbora DZ dejala poslanka Levice Nataša Sukič, so v njihovi poslanski skupini ves čas zagovarjali stališče, da referendum ni smiseln, če javnost nima na voljo ustreznih informacij. "Tudi v tem mesecu, ko bi potekala kampanja, teh informacij ljudje ne bi dobili," je prepričana. V Levici po njenih besedah niso proti Jeku 2, zahtevajo pa, da država projekt izvede transparentno. "Ko bomo dovolj daleč, pa je nujen zakonodajni referendum, saj gre za skupno energetsko prihodnost Slovenije," je dodala.
Odločitev o preklicu referenduma je pozdravil tudi poslanec Svobode Miroslav Gregorič, ki je kot edini iz poslanske skupine svoj podpis pod predlog za razpis referenduma umaknil. "Menim, da bi ta parlament lahko nehal sprejemati resolucije, kajti resolucije niso zavezujoče, če niso zavezujoče, pa jih ne potrebujemo," je dodal.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.