Poslanci so se na zadnjem rednem zasedanju pred parlamentarnimi počitnicami seznanili z odstopi ministric Darje Radić, Irme Pavlinič Krebs in Majde Širca. Premier Borut Pahor je v državni zbor poslal tudi obvestilo, da bodo njihove resorje začasno vodili drugi ministri. S tem je ministricam tudi uradno prenehala funkcija.
Gospodarsko ministrstvo, ki ga je do zdaj vodila Radićeva, bo nadaljnje tri mesece vodil Mitja Gaspari, sicer minister za razvoj. Ministrstvo za kulturo bo namesto Majde Širca prevzel Boštjan Žekš, sicer minister brez listnice, odgovoren za Slovence v zamejstvu in po svetu. Ministrstvo za javno upravo pa bo namesto Pavlinič Krebsove vodil premier Borut Pahor ob pomoči generalne sekretarke vlade Helene Kamnar.
Odhaja tudi Gantar
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar pa je dejal, da je že pretekli torek predsednika SD obvestil, da bo zaradi odhoda stranke Zares iz koalicije odstopil. Koaliciji je predlagal, da do današnje seje najde primernega kandidata za to mesto. Ker koalicija ni predlagala novega kandidata za predsednika DZ, se je Gantar odločil, da bo odstopno izjavo dal 1. septembra na prvi seji DZ po počitnicah. "Do takrat pa bom to funkcijo opravljal, kot bi jo še 100 let," je še dejal.
Gantar je pojasnil, da gre za njegovo osebno odločitev in nanj v stranki niso pritiskali. Zagotavlja, da bo funkcijo vestno opravljal do seznanitve DZ z njegovim odstopom. SD je zaprosil, da kandidata za novega predsednika predlagajo v mesecu in pol, takrat pa bo tudi vložil odstopno izjavo. Po njegovih besedah predlog ne sme biti vprašljiv, ob čemer je predsednik DZ prepričan, da bo predlagani kandidat prejel absolutno podporo v DZ. Kot je dejal, bodo kandidata podprli tudi poslanci Zaresa in bo 46 glasov prejel "zlahka".
Bo glasovanje pokazatelj volje do predčasnih volitev?
Bo pa po njegovem mnenju tudi to glasovanje pokazatelj, kaj si poslanci mislijo o predčasnih volitvah. Predsednik DZ še pravi, da z napovedjo njegovega odstopa ne bo nastala politična kriza, prav tako tega po njegovih besedah ne moremo utemeljevati kot prispevek k politični krizi v Sloveniji, temveč kot prispevek k njenemu razreševanju. Vladna kriza se ne sme razširiti na parlament, opozarja Gantar, "temveč je treba izvoliti novega predsednika ali pa iti na predčasne volitve".
Gantar je sicer nameraval z odstopom počakati do predloga zaupnice predsednika vlade, kar je bilo "do junija še verjetno". Sedaj pa je po njegovih besedah jasno, da se je glasovanje o zaupnici preneslo daleč "naprej", v jesen, sam pa do tedaj ni bil pripravljen ostati na položaju predsednika DZ.
Če bi Pahor dobil zaupnico, bi Gantar odšel, če pa ne, "bi bile predčasne volitve neizbežne in ne bi imelo smisla menjati predsednika". Pravzaprav se stvari, kot pravi Gantar, ves čas spreminjajo, in sploh ne vemo, ali glasovanje o zaupnici sploh bo. Stvari je sam, kot pravi, presekal. Njegov odstop začne veljati takrat, ko se poslanci seznanijo s tem na redni ali izredni seji.
SDS: Pahorjev vladni Titanik se potaplja s svetlobno hitrostjo
Po mnenju vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka pa Gantarjeva napoved odstopne izjave s 1. septembrom predstavlja le odlašanje oziroma je samo še dokaz več, da se v tej koaliciji osebni interes postavlja pred interes države. "V trenutni politični situaciji smo priče shizofrenemu stanju, ko izstop iz koalicije še ne pomeni tudi dejanskega izstopa iz koalicije. To 'navidezno' izstopanje iz koalicije velja tako za Zares kot tudi za DeSUS, saj so na ključnih funkcijah v Državnem zboru in v državni upravi ostale številne osebe, ki so bile v tem mandatu imenovane iz kvote Zares in DeSUS," je zapisal. Dodal je še, da bi morala koalicija s pomočjo "tihih podpornikov" čim hitreje izpeljati predčasne volitve, ker se "Pahorjev vladni Titanik potaplja s svetlobno hitrostjo".
Jakob Presečnik, ki vodi poslansko skupino SLS, na odločitev Gantarja pravi, da bo DZ tudi čez poletje imel primerno vodstvo. Odstop je sicer "logična posledica" odločitve stranke Zares, da izstopi iz koalicije. "Bolj nerazumljiva se mi zdi ta odločitev, ampak to je njihova interna zadeva," je pojasnil. Meni sicer, da je v prvi vrsti treba razrešiti vprašanje delovanja vlade, da je to pomembnejše vprašanje od delitev funkcij v državnem zboru. "Državni zbor bo funkcioniral, če bo funkcionirala vlada. V nasprotnem primeru pa je treba čim prej priti do predčasnih volitev," je še povedal Presečnik.
Predsednik SNS in poslanec Zmago Jelinčič ocenjuje, da bi moral Gantar odstopiti že zdaj in ne šele po 1. septembru. "Tri mesece bo namreč prejemal visoko plačo, brez kakršnega koli dela, ker bodo počitnice," je dejal. Na vprašanje, ali bo SNS podprla Gantarjevega naslednika, pa odgovarja, da še ne ve, kdo bo predlagani kandidat.
SD take odločitve Gantarja ni pričakoval
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je presenečen nad Gantarjevo odločitvijo. Pričakoval je, da Gantar "tega sedaj ne bo storil na tak način" in da bo na funkciji ostal do konca mandata. V poslanski skupini so bili namreč zadovoljni z njegovim vodenjem državnega zbora in mu podporo nazadnje izrazili tudi pred tedni na razpravi o njegovi razrešitvi. Napovedal je, da bodo v poslanski skupini novega kandidata predlagali do septembra, vendar pa je opozoril, da je večina v DZ zdaj v rokah opozicijskih strank. Kumer sam po njegovih besedah ni kandidat za predsednika DZ, na vprašanje, ali je čas za predsednico, pa je odvrnil, da "je v Sloveniji že dolgo čas za predsednico". Tudi podpredsednik DZ Miran Potrč je zanikal, da bi bil kandidat za predsednika parlamenta.
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pa je dejal, da "v tej politični situaciji presenečenj ni". "Je pa tista ubranitev njegove funkcije s 46 glasovi nedolgo nazaj pustila nekaj grenkega pelina," je poudaril. O kandidatu za Gantarjevega naslednika v LDS še ne razmišljajo, se pa strinjajo, da morajo do septembra pripraviti predlog, da bodo lahko že na prvi seji opravili obvezno proceduro v državnem zboru in da bo ta lahko nemoteno nadaljeval delo do volitev, za katere "pa se vse bolj vidi, da bodo zagotovo prej, kot smo v začetku mandata vsi skupaj pričakovali in predvidevali", je še povedal Sajovic.
'Kot da bi govorili o Afganistanu'
Golobič to, da SD v tednu dni ni predlagala novega kandidata za predsednika DZ, ocenjuje z besedami, da so od januarja naprej "zelo podcenjevalno gledali na Zares, naše napovedi, opozorila in predloge". "Ne vem, kaj se mora še zgoditi, da bi v politiki kdo verjel, da se naredi, ko se nekaj reče," je dejal in dodal, da bo morda tej politiki sledil še kdo in preveril svoje zaupanje. Po Golobičevih besedah "ideja mirne tranzicije v predčasne volitve spominja na retoriko, ki jo imajo zavezniške sile v Afganistanu". Kdor v odstopu ministric in napovedi odstopa Gantarja vidi kaj drugega kot normalno ravnanje, po mnenju prvaka Zares "predstavlja eksces v politiki".
Po mnenju predsednika DeSUS Karla Erjavca napoved Gantarjevega odstopa poglablja politično krizo. Hkrati je bil po njegovi oceni to zadnji korak, s katerim se je Zares poslovil iz koalicije. Erjavec zato ocenjuje, da nas "čakajo negotovi politični časi". "Menim, da bo prej ali slej prišlo do volitev, saj ni mogoče, da bi vlada v stanju, v kakršnem je, opravila še kakšno resno reformo," pravi. O tem, ali bo DeSUS podprl morebitnega kandidata za Gantarjevega naslednika, se v DeSUS po besedah Erjavca še niso pogovarjali. Se pa zavedajo, da gre za pomembno funkcijo.
Rožej se je moral posloviti
Gospodarsko ministrstvo bo vodil Mitja Gaspari, sicer minister za razvoj; ministrstvo za kulturo bo prevzel Boštjan Žekš, sicer minister brez listnice, odgovoren za Slovence v zamejstvu in po svetu; ministrstvo za javno upravo pa bo vodil premier Borut Pahor ob pomoči generalne sekretarke vlade Helene Kamnar.
Takoj ko so se poslanci seznanili z odstopom Širce, se je ta vrnila v poslanske klopi in že sodelovala na seji. Že danes se je zato iz parlamenta moral posloviti Vito Rožej, ki je bil nadomestni poslanec v času ministrovanja Širce.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.