Predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma so v torek v DZ vložili predlagatelji novele zakona o nalezljivih boleznih, in sicer poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice. Ocenili so namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.
Ustavno sodišče je namreč ugotovilo, da je del zakona v delu, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi. Ustavno sodišče je zato DZ naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh mesecih, česar pa DZ za zdaj še ni storil.
Novelo, ki daje večjo vlogo DZ, sprejeli konec junija
Novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki po navedbah predlagatelja ugotovljeno protiustavnost odpravlja, je DZ sprejel konec junija. Novela strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, in pri nadzoru oz. sprejemanju ukrepov daje večjo vlogo DZ.
Vložitev sklepa o nedopustnosti referenduma pa je sledila dvema pobudama za razpis referenduma, ki so ju predlagatelji skupaj s potrebnimi podpisi v DZ vložili sredi prejšnjega tedna.
Pobudniki referenduma lahko v petnajstih dneh od objave sklepa v uradnem listu zahtevajo, da ustavno sodišče preizkusi ustavnost tega sklepa. Ustavno sodišče o zahtevi odloči v tridesetih dneh.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.