Poslanci so danes v DZ ratificirali sporazum o pristopu Slovenije v članstvo Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Postopek vstopa v OECD se bo končal z resolucijo OECD o sprejemu. Slovenija bo morala nato ratifikacijsko listino deponirati pri francoski vladi in postopek pristopa bo zaključen.
Poslanci so danes z 65 glasovi za in tremi proti podprli zakon o ratifikaciji sporazuma o pogojih pristopa Slovenije h konvenciji o OECD. S 70 glasovi za in enim proti pa so podprli zakon o ratifikaciji konvencije o OECD.
Slovenija je prošnjo za članstvo v OECD vložila marca 1996, vendar pa to ni bil prvi slovenski stik z organizacijo. Slovenija je od osamosvojitve naprej sodelovala v splošnem programu za srednjo in vzhodno Evropo, saj v času oblikovanja posebnega programa za štiri višegrajske države (Poljsko, Češko, Slovaško in Madžarsko), ki je pomenil pripravo na polnopravno članstvo v organizaciji, še ni bila mednarodno priznana samostojna država.
Še prejšnja vlada je nato julija 2008 sprejela izhodiščni memorandum za pristop Slovenije v OECD, v katerem je na podlagi ugotovitev medresorske delovne skupine, ki je pregledala veljavne predpise in priporočila organizacije, sporočila, s katerimi pravnimi akti OECD se strinja in do katerih ima zadržke. Navedla je tudi, v katerih zakonodajnih dokumentih in na kakšne druge načine uresničuje predpise in smernice organizacije.
Nova vlada je januarja 2009 za novega koordinatorja in glavnega pogajalca imenovala ministra za razvoj in evropske zadeve Mitjo Gasparija, ki je nato skupaj s predstavniki drugih ministrstev pogajanja pripeljal do konca. Uradna poročila so odbori in delovne skupine OECD poslali 21. aprila letos, generalni sekretar OECD Angel Gurria pa je nato pripravil poročilo za razpravo o vključitvi na Svetu OECD.
Svet je dokončno odločitev o povabilu Sloveniji sprejel 10. maja, generalni sekretar OECD Angel Gurria ter minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari pa sta 1. junija v Ljubljani podpisala sporazum o članstvu Slovenije v OECD.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.