Predsednik vlade Janez Janša je v Državni zbor poslal predlog za razrešitev ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandre Pivec. Kot je v predlogu, ki so ga v DZ že prejeli, zapisal, so zamenjavo predlagali v stranki DeSUS, zato predlaga, da se postopek razrešitve opravi v skladu s poslovnikom DZ. Janša se je Pivčevi zahvalil za njeno delo v vladi v zelo zahtevnih razmerah in za uspešno vodenje resorja.
DZ bo o tem predlogu predvidoma odločal na izredni seji v ponedeljek, je razvidno iz sklica seje kolegija predsednika DZ. Za razrešitev Pivče mora glasovati navadna večina prisotnih poslancev.
Termin seje, na kateri bodo poslanke in poslanci odločali o razrešitvi Pivčeve, bo v petek določil kolegij predsednika DZ. Kot piše v dnevnem redu seje kolegija, naj bi se poslanci v ponedeljek sestali na izredni seji in poleg razrešitve Pivčeve obravnavali tudi proračunske dokumente za prihodnji dve leti. Tako bodo sicer prehiteli tudi opozicijske LMŠ, SD, Levico in SAB, ki so zoper Pivčevo vložile tudi interpelacijo.
Spomnimo: Pivčeva se je pod očitki javnosti znašla sredi poletja
Pivčevi se je ministrski stolček začel majati, ko je v javnosti odjeknila novica o prepletanju službenih in zasebnih obveznosti ob njenih obiskih na Krasu in v Izoli. Zaradi suma kršitve zakona o integriteti je Komisija za preprečevanje korupcije zoper Pivčevo uvedla postopek.
Sama je očitke zanikala, toda poslanska skupina se je predsednici odrekla in zahtevala njen odstop. Sledili so zapleti okoli interpretacije pristojnosti sveta stranke za razrešitev vodstva stranke. Ko je Pivčeva ugotovila, da v organih stranke ne uživa večinske podpore, je s položaja vendarle odstopila, njen položaj je kot začasni zastopnik stranke prevzel Tomaž Gantar.
A ministrskemu stolčku se vseeno ni želela odpovedati, in kot kaže, bodo o njeni usodi zdaj odločali poslanci.
Pivčeva je sicer ocenila, da gre za njeno "diskreditacijo in likvidacijo" z vseh funkcij mimo vseh političnih in demokratičnih standardov.
Koalicija se je o tem, da bo Janša predlagal razrešitev Pivčeve, dogovorila v torek. Kot je takrat pojasnil Gantar, se koalicijski partnerji strinjajo z njihovim predlogom in bodo prispevali glasove za razrešitev Pivčeve. "Koalicijska pogodba je tu dokaj jasna. Ker gre za interne zadeve naše stranke, bodo to podprli," je povedal začasni zastopnik stranke, ki za novega ministra predlaga sedanjega državnega sekretarja Jožeta Podgorška. S tem naj bi stranka poskrbela za kontinuiteto dela na ministrstvu.
Ministre imenuje in razrešuje DZ na predlog predsednika vlade. Minister je razrešen, če predlog za razrešitev podpre večina poslancev, ki so glasovali. Nato opravlja tekoče posle do imenovanja naslednika. DZ je doslej ministre razrešil v šestih primerih, in sicer štirikrat na predlog predsednika vlade, dvakrat pa po interpelaciji.
Pivčeva bi še vedno lahko podala tudi odstop, s katerim se DZ nato seznani in le ugotovi, da ji je prenehala funkcija. A vztraja, da je svoje delo opravlja kakovostno. Tako bo seja DZ, na kateri bodo razpravljali o njeni razrešitvi, po njenih besedah "priložnost, da se pokaže dobro delo, ki smo ga opravili v preteklih dveh letih". Gantar je sicer v torek poudaril, da premier Pivčevi ne očita nestrokovnega dela na ministrstvu, pač pa bo razrešitev predlagal na podlagi pobude stranke DeSUS. In to torej kaže tudi predlog za razrešitev.
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.