Premier Janez Janša je odgovarjal na poslanska vprašanja. Če vlada odstopi, bo čez šest mesecev, ko pridejo računi, nosila odgovornost za še slabše razmere od sedanjih, je v odgovoru na poslansko vprašanje Janka Vebra (SD), kaj bo storil za rešitev politične krize, dejal Janša. Meni, da si Slovenija ne more privoščiti nekaj mesecev mrtvega teka, do katerega bi prišlo v primeru predčasnih volitev, saj bi bile v tem primeru razmere še bolj črne.
Janša je ponovno pojasnil, da sta na voljo dve produktivni poti – konstruktivna nezaupnica, po kateri bi oblikovali novo vlado in nadaljevali začeto delo, in dogovor o predčasnih volitvah, pred katerimi bi izpeljali še tisto, kar je treba. "Mislim, da se vsi zavedamo, da lahko predčasne volitve dajo zelo podoben rezultat v smislu stabilnosti ali pa nestabilnosti, kot je bilo to že večkrat, in da brez spremembe volilnega sistema zgolj izpostavljamo to državo tveganjem, in to brez potrebe," je dejal.
Glede navedb o izgubi kredibilnosti po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) premier poslanca sprašuje, ali bi se mu zdelo kredibilno, če bi komisija, "ki bi jo v začetku mandata ustanovila koalicija, v njej pa bi bili državni sekretar ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, novinar dupleških novic in žena nekega lokalnega tajkuna iz Maribora", preverjala njegovo premoženje. Janša poudarja, da je komisiji vse pojasnil, a za predsednika komisije Gorana Klemenčiča in podpredsednika komisije Roka Praprotnika to ni bilo dovolj.
Namesto Viranta Presečnik
Poslanke in poslanci so se seznanili z odstopom dosedanjega predsednika DZ Gregorja Viranta. "Odhajam zato, ker niso odšli tisti, ki bi morali oditi," je Virant poslancem pojasnil svojo odločitev. Kot je Virant v obrazložitvi svoje odločitve dejal poslancem, je bilo predsedovanje DZ "izjemna izkušnja". "Ni nam bilo lahko zapuščati koalicije, vendar dilem ni bilo. Če bi ostali zraven in pometli stvari pod preprogo, ne bi bili več mi," je dejal Virant. Medtem naj bi že stekli pogovori o prehodni vladi.
Predsednika DZ bo do nadaljnjega nadomeščal najstarejši podpredsednik DZ Jakob Presečnik, poslanec SLS. Presečnik je dejal, da si želi, da bi DZ vodil čim manj časa.
Poslanci in poslanke so še potrdili mandat novemu poslancu Državljanske liste (DL) Branku Kurnjeku, ki bo nadomestil poslanko Trudo Pepelnik.
Lukšič: Odstop Viranta je nepotreben
Predsednik SD Igor Lukšič meni, da je odstop Gregorja Viranta z mesta predsednika državnega zbora nepotreben. Da stranka izstopi iz koalicije, je dovolj, da odstopijo ministri, je o Virantovi odločitvi na novinarski konferenci dejal Lukšič. Po poročilu protikorupcijske komisije po njegovem mnenju niso ustrezno reagirali tisti, na katere je bilo to poročilo naslovljeno, pač pa so začeli reagirati napačni.
Virantov odstop bo po Lukšičevem mnenju povzročil dodatno stopnjo nestabilnosti, ki je bila v tem trenutku nepotrebna. Kot je poudaril, je predsednik DZ institucija in ustavna kategorija, ne pa zgolj predsedujoči nekemu organu, ki bi imel samo tehnične naloge.
Lukšič še pravi, da se s PS ne pogovarjajo o oblikovanju projektne oz. tehnične vlade. Ob tem je poudaril, da formalno sestankuje samo s predsedniki strank, zato formalni pogovori z začasno vodjo PS Alenko Bratušek za Lukšiča niso mogoči.
Izhod iz politične krize je po Lukšičevem mnenju v očiščenju politike, do česar bi lahko prišli z predčasnimi volitvami. "Slovenska politika potrebuje očiščenje, predvsem politikov s sumi koruptivnosti, saj sicer ne bo več zaupanja vanjo," je dejal.
Poleg tega bi bilo po njegovem mnenju dobro pretehtati, ali bi bilo mogoče v ustavo zapisati, da dejanja v zvezi s korupcijo ne zastarajo. Tako bi po njegovem mnenju lahko začeli očiščevanje družbenega prostora, da se bodo lahko "rekrutirali ljudje, ki ne bodo imeli za sabo nobenega repa in v katere bodo lahko ljudje zaupali". "Brez tega v Sloveniji ne bomo uspeli dobiti ljudi ne za v DZ ne za v vlado, kar pa nujno potrebujemo," je dejal.
Pličanič Janši: Kot politika in kot človeka te zelo spoštujem
Minister za pravosodje v odstopu Senko Pličanič deli mnenje ministrskega kolega Janeza Šušteršiča, ki je dejal, da bi bil še minister, a ne za vsako ceno. Ob tem je ob robu današnje seje DZ zagotovil, da ni seznanjen s pogovori za oblikovanje projektne vlade in da ga za zdaj niso povabili zraven.
"Janša je naredil napako. Zato ker protikorupcijski komisiji očitno ni dovolj dobro utemeljil svojega premoženjskega stanja in tudi ker na podlagi objave poročila ni odstopil. A to ne spreminja njegovih ostalih kakovosti," je bil jasen Pličanič.
Zapisal je še, da mu je bilo v veliko čast, da je lahko delal z njim. "Vesel sem, da sva se lahko odkrito in iskreno pogovarjala, žal mi je le, da za to ni bilo še več priložnosti. Kot politika in kot človeka te zelo spoštujem in ti želim vse dobro," je navedel Pličanič.
KOMENTARJI (2485)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.