DZ je po skrajšanjem postopku sprejel novelo zakona o trošarinah, ki uvaja postopno zvišanje trošarin za cigarete, prvič že z letošnjim 1. aprilom. Novela hkrati določa tudi višje zneske trošarin za energente in alkoholne pijače, a vlada obljublja, da se tega ukrepa zaenkrat še ne bo poslužila.
Zvišanje trošarin za cigarete predvideva evropska direktiva, ki je sicer še v pripravi, in sicer s 1. januarjem 2014, je dopoldne ob predstavitvi zakonskega osnutka pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar. V Sloveniji bomo to storili postopno, prvič že z letošnjim aprilom.
Novela določa tudi višje zneske trošarin za energente in alkoholne pijače od trenutno veljavnih, kar pa po besedah Kamnarjeve še ne pomeni takojšnjega zvišanja. "S tem se daje le manevrski prostor vladi, da s svojo tekočo ekonomsko politiko uravnava in vpliva tako na cene teh izdelkov kot tudi na proračunske prihodke," je pojasnila.
Poleg tega se zvišuje obdavčitev poslovne uporabe električne energije na raven, kot velja za neposlovno uporabo elektrike, hkrati pa odpravlja še lani uvedena vrednostna omejitev pri uveljavljanju nižje trošarine za dizelsko gorivo, ki se uporablja za pogon tovornih vozil za komercialno uporabo. Zdaj je vračilo trošarine omejeno na 130 evrov za 1000 litrov dizelskega goriva, po novem pa omejitve ne bo več.
Kot bistveno novost pa je Kamnarjeva izpostavila uvedbo računalniško podprtega sistema za gibanje in nadzor trošarinskih izdelkov v članicah EU s 1. aprilom letos. Pri nas tem programom upravlja Carinska uprava RS.
Poslanci novelo načeloma podpirajo
V poslanskih skupinah so ob prevladujoči podpori zvišanju trošarin za cigarete vlado opozarjali na preudarnost pri določanju trošarin. "Obremenitve s trošarinami so že zdaj na visoki ravni, kar se prenaša tudi v končne cene, zato opozarjamo, da mora biti vlada pri regulaciji teh trošarin izredno previdna," je dejal Borut Sajovic (LDS). Trošarine na naftne derivate niso vreča, iz katere se državni proračun neomejeno polni, pa je opozoril Janez Ribič (SLS).
Predlagani noveli zakona o trošarinah so odločno nasprotovali v SNS. "Ne se izgovarjati na skrb za zdravje ljudi, če pa pri obrazložitvi zvišanja trošarin pri alkoholu in tobaku piše, da gre za povečanje proračunskih prihodkov," je dejal Bogdan Barovič (SNS).
Prav tako predloga novele zakona ne podpirajo v SDS. Kot je pojasnil Iztok Podkrižnik, so se trošarine za pogonsko gorivo že lani zvišale, kar domače prevoznike postavlja v nekonkurenčen položaj s tujimi.
"Načeloma sicer ne podpiramo zvišanja davčnih bremen," pa je dejal Franc Jurša (DeSUS), a hkrati ocenil, da cigarete ne sodijo v košarico osnovnih življenjskih potrebščin, temveč gre za luksuzno dobrino.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.