"Zdaj se začne resno delo, še nocoj," je dejal minister, ki bo na tej funkciji zamenjal Lilijano Kozlovič. Dikaučič je že zaprisegel kot novi minister. Primopredaja med Dikaučičem in njegovo predhodnico Kozlovičevo bo predvidoma v sredo dopoldne. Novi pravosodni minister Dikaučič se je v izjavi za medije po imenovanju na položaj zahvalil vsem poslankam in poslancem, ki so mu izrazili podporo. Razmere na ministrstvu so po njegovi oceni urejene, ekipa pa dobra, zato jo namerava ohraniti. Obenem je Dikaučič ponovno zavrnil opozicijske očitke o povezavah s slamnatimi podjetji.
Dikaučič se je v izjavi za medije v DZ po glasovanju, na katerem je prejel potrebno večinsko podporo, zahvalil vsem poslankam in poslancem, ki so mu jo namenili. Kot je dejal, se zaveda, da je do konca mandata še manj kot eno leto in da je program dela v precejšnji meri že določen s predsedovanjem Slovenije Svetu EU. V svojem mandatu se bo sicer zavzemal predvsem za zaščito oz. spoštovanje človekovih pravic, prav tako pa bo nadaljeval s pripravo zakonodaje za uresničitev koalicijskih zavez. Izpostavil je prenovo insolvenčne zakonodaje, zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov in zakonodajo, s katero bi uresničili odločbe ustavnega sodišča.
Opozicijske očitke o povezavah s slamnatimi podjetji je Dikaučič ponovno zavrnil. "Žalosti me, da je politična kultura določenih oseb takšna, da želijo na vsak način diskreditirati osebo, ki je pripravljena odgovorno odpravljati svoje delo," je dejal. Prvak SMC Zdravko Počivalšek je izrazil zadovoljstvo, da je Dikaučič v DZ prejel podporo. "Verjamem, da bo izpolnil vse zaveze, ki smo jih podpisali ob vstopu v to vlado v koalicijski pogodbi, in da bo razrešil tudi vsa vprašanja, ki so se vmes na tem področju nabrala," je pojasnil. Dikaučič ima po njegovih besedah polno zaupanje stranke in koalicije.
DZ razpravo o predlogu kandidata za pravosodnega ministra začel brez nastopa predsednika vlade
Predsednik vlade Janez Janša na izredni seji DZ ni podal dodatne obrazložitve. Že med predstavitvami stališč poslanskih skupin je del poslancev SDS zapustil dvorano, kar je zmotilo tudi nekatere poslance opozicije. Predsednik DZ Igor Zorčič je pojasnil, da na to ne more vplivati in razpravo so nadaljevali.
Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je pojasnil Janšev izostanek. Kot je dejal, je imel obveznosti na mednarodnem področju. V Kabinetu predsednika vlade so pojasnili, da se je Janši nepričakovano zavleklo delovno srečanje z veleposlaniki držav G7. Tako se začetka seje ni mogel udeležiti, da bi to storil 10 minut pozneje, pa po poslovniku DZ ni več možno, je dejal Krivec.
Kandidatu za pravosodnega ministra so soglasno podporo napovedali v poslanski skupini SDS. Kot je v predstavitvi stališča izpostavil poslanec SDS Dejan Kaloh, je Dikaučič, ki ima med drugim opravljen pravniški državni izpit, pravni strokovnjak na področju stečajne zakonodaje, hkrati pa ne sodi v nobeno od pravniških omrežij. To je po njihovi oceni zelo dober signal, da bo kot pravosodni minister deloval brez pritiskov in da se bo lahko neobremenjeno posvečal pravosodnemu resorju.
Ocenili so, da je bila predstavitev ministrskega kandidata dostojna, celovita, izčrpna in verodostojna, v njej pa je prečesal vsa relevantna področja in podsisteme, ki spadajo v pravosodni resor, ter ponudil rešitve. Med drugim se je po Kalohovih besedah kandidat zavzel za digitalizacijo pravosodja in objavo pravnomočnih sodb, kar je pomembno za krepitev sodne prakse in preglednost. "To je po oceni SDS eden od korakov, da bo pravosodni sistem tudi v praksi po meri državljana," je še dejal poslanec SDS.
Prednost Marjana Dikaučiča je, da izhaja iz praktičnih pravnih okolij, za kandidata pa so se v SMC odločili zaradi ureditve stečajne zakonodaje, je predlog kandidature pojasnil vodja poslancev SMC Gregor Perič. Nekateri so sicer ocenjevali, da to področje ni ključno za delovanje pravne države kot take, toda v SMC so po Peričevih besedah že večkrat izpostavili, da so "politični partner gospodarstva". Prav na tem področju zato vidijo še veliko možnosti za izboljšave, saj se tudi na ta način ščitijo delovna mesta in podjetja.
Po oceni poslanske skupine SMC je Dikaučič v predstavitvi pred matičnim odporom pokazal, da kratkotrajnost mandata ne vpliva na njegovo široko vizijo, ki jo ima za pravosodni sistem. Kot je dejala poslanka SMC Mojca Žnidarič, kandidat za pravosodnega ministra pozna sistem in težave pravosodja iz prakse, celoviti predstavitvi pa je prepoznal ključne teme, ki odražajo jasne cilje za delovanje ministrstva za pravosodje.
V SMC verjamejo, da se bo Dikaučič zavzemal za avtonomno pravosodje in vladavino prava, svoje delo pa opravljal zakonito in transparentno, je dejala. Prepričani so, da bo Dikaučičevo vodilo ob prevzemu resorja v središče pravosodja postaviti človeka in pravičnost. Žnidaričeva je še izpostavila, da so v SMC ponosni na vse, kar je uspelo realizirati nekdanji ministrici Lilijani Kozlovič, saj je realizirala bistveno več, kot je bilo zastavljeno v koalicijski pogodbi. To po besedah poslanke priča o prodornosti ministrstva za pravosodje pod vodstvom ministra iz vrst SMC. "Nič manj ne pričakujemo od Dikaučiča," je še poudarila.
Poslanska skupina NSi ni predstavila svojega stališča.
Ob prevzemu resorja novega ministra čakajo mnogi izzivi, eden izmed njih bo imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev. Na predstavitvi pred člani odbora DZ za pravosodje pa je med drugim poudaril pomembnost zagotavljanja primernih materialnih pogojev za delo v pravosodju. Ob tem je napovedal, da se bo zavzel za pospešitev postopkov za izgradnjo nove sodne palače, nadaljevanje gradnje zaporov na Igu in v Dobrunjah ter nadaljevanje posodabljanja informacijskih sistemov pravosodnih organov.
V odgovoru na kritike na račun njegove neizkušenosti je zagotovil, da je za delo dovolj usposobljen ter da ima dovolj izkušenj, da pozna delovanje sistema in težave pravosodja iz prakse.
V opoziciji kritično do pomanjkanja Dikaučičevih izkušenj in povezave s slamnatimi podjetji
V delu opozicije so v predstavitvi poslanskih stališč ponovili svoje dvome o njegovi izkušenosti, med drugim so bili kritični do njegovih povezav s slamnatimi podjetji in da se ni opredelil do vprašanja evropskih delegiranih tožilcev.
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je med drugim ocenil, da "gre za slamnatega moža, za slamnatega kandidata". Pravi minister za pravosodje bo po njegovih besedah premier Janez Janša. Kot je Golubović še opozoril v predstavitvi stališča poslanske skupine, od Dikaučiča niso izvedeli, kje je zaposlen, kakšna je bila njegova vloga pri slamnatih podjetjih in drugih poslih, pa tudi kakšna so njegova stališča do že sprejetih zakonov in aktov te vlade. Spomnil je, da se na predstavitvi pred matičnim odbor DZ o najbolj aktualnem vprašanju imenovanj dveh evropskih delegiranih tožilcev ni želel izreči. Poslanec je to označi za sprenevedanje in zavesten beg od prevzemanja odgovornost.
Poslanec Levice Željko Cigler je opozoril, da ni veliko znanega o kandidatu, ki da je brez političnih izkušenj in strokovnih referenc. Tudi predstavitev na odboru je bila tako splošna, da bi jo lahko uporabili za večino kandidatov večine ministrstev, so ocenili v poslanski skupini Levice. Kot je dodal, premier ni želel kandidata, ki bi bil podoben dosedanji ministrici, ki je ugovarjala odločitvi vlade, ampak želi kandidata, ki bo ubogal njegove ukaze.
Podobno je izpostavila tudi vodja poslancev SAB Maša Kociper. Izogibanje opredelitvi o zakonitosti razveljavitve razpisa po njenih beseda meče slabo luč na kandidata in v poslanski skupini SAB se ne morejo otresti občutka, da bo še ena od marionet v rokah predsednika vlade. "Prepričali smo se že, da ministri te vlade nimajo avtonomije in da sploh ni važno, kdo sedi na ministrskem stolu," je dejala. Dodala je še, da jih kandidat ni prepričal ne z referencami ne s stališčem in vrednotami.
Poslanec SD Predrag Bakovič pa je v predstavitvi stališča poslanske skupine SD poudaril, da mora biti pravosodni minister prvi branilec prava, predpisov in celotne pravosodne veje oblasti. Dikaučič je po Bakovičevih navedbah povedal, da vlogo ministra za pravosodje razume kot arbitra, ki mora pogosto iskati ravnotežje med predlogi in interesi tako med pravosodnimi organi in tudi politiko. V SD se zato sprašujejo, kako bo zagotovil spoštovanje pravnega reda in preprečil vmešavanje politike v neodvisno sodno vejo oblasti.
Očitajo mu, da je njegova preteklost obremenjena s slamnatimi podjetji, stečaji in osebami, ki so bile kazensko preganjane. Kot je dejal Bakovič, mora biti pravosodni minister zaupanja vredna oseba z visoko stopnjo integritete. Poslancev SD Dikaučičeva predstavitev ni prepričala, ostali so brez konkretnih odgovorov, med drugim se ni opredelil do vprašanja delegiranih tožilcev.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je izpostavil, da so kandidata konkretno spoznali šele na predstavitvi, saj je svež obraz in niso poznali njegovega ozadja, kompetenc in načina dela. Prav tako je nad prestavitvijo visela "senca člankov, ki so ga prikazali v izjemno negativni luči". "Kandidat je oseba, ki nima izkušenj z zahtevanega področja. Čeprav verjamemo, da se posameznik lahko nauči marsikaj, je vodenje tega resorja lahko težka preizkušnja za neizkušeno osebo, kot je Dikaučič," je opozoril.
Ob pomanjkljive reference kandidata se je danes obregnila tudi vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Janja Sluga. "Od Dikaučičevega bodočega šefa smo dobili trivrstično obrazložitev kandidature, ki bi jo lahko strnili v nekaj besed in rekli, da je to pač moj predlog za ministra. Sprašujemo se, ali se v teh nekaj besedah predsednika vlade zrcali vse zavržno podcenjevanje najvišjega zakonodajnega telesa v državi ali pač res ni nobene vsebine o kandidatu, s katero bi lahko utemeljil njegovo kandidaturo," je dejala.
Poslanska skupina SNS danes ni predstavila svojega stališča.
Predsednica stranke SD Tanja Fajon je v izjavi za medije pred državnim zborom komentirala glasovanje o Dikaučiču in izpostavila, da trenutno nobena stran nima večine, zato vsako glasovanje pomeni vnovično preštevanje. Z današnjim glasovanjem o novem pravosodnem ministru bi po njenem mnenju lahko ponovno pokazali na anomalije v državi. S temi dejanji bi si želeli predsedniku vlade in koalicijskim partnericam dokazati, da delajo v škodo Sloveniji in so za situacijo v državi soodgovorni.
Glasovanje o kandidatu za pravosodnega ministra je označila za "še eno farso", ki se dogaja v državnem zboru. "Na mizi imamo ime, ki ne vliva zaupanja. Ne verjamem, da bo sposoben upravičiti poštenost, pravosodni sistem in delovanje. Tukaj gre za zaupanje tudi v delovanje države. Kandidat je nekompetenten. Noče ali pa ne sme povedati, zakaj Slovenija še ni imenovala evropskih javnih delegiranih tožilcev. Temu se izogiba, pričakovala pa bi, da bi to naredil," je povedala Fajonova.
Ob izglasovanju bo Dikaučič nasledil Lilijano Kozlovič, ki je odstopila zaradi nestrinjanja z odločitvijo vlade, da ponovi postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev.
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.