
Zahtevajo, da so varnostne študije za zdravila javno dostopne in da so dvojne slepe varnostne študije izvedene za vsa zdravila. Prav tako želijo doseči nezdružljivost izdaje dovoljenja za zdravila v skrajšanih in poenostavljenih postopkih za zdravila v programih obveznega cepljenja in prepovedati uporabo zdravil, ki bi spreminjala človekov DNK.
Da predlog novele ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je sklenil že parlamentarni odbor za zdravstvo, predloga pa tudi ne podpira vlada. Večina poslanskih skupin je v torek na izredni seji DZ ocenila, da zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo, v SAB pa zakonu niso nasprotovali.
Kot je dejal Vojko Starović (SAB), je vzrok za nizko precepljenost s prostovoljnimi cepivi tudi v skopih informacijah o sestavi cepiv in študij. Zato je vprašanje o javno dostopnih varnostnih študijah po njihovem mnenju na mestu. Po mnenju SAB je krepitev kakovostnega in vsem dostopnega javnega zdravstva prioriteta, zato s tega vidika namero predloga podpirajo. V SDS se po besedah Anje Bah Žibert strinjajo, da je transparentnost pomembna tudi na področju cepiv, a ne na način, kot ga predlaga skupina volivcev. V državi so namreč pristojne institucije, ki morajo opraviti svoje delo in ustrezno ravnati v primeru nepravilnosti, je opozorila.
V LMŠ po navedbah Jožeta Lenarta podpirajo cilje novele, to je povečanje varnostnih cepiv, zaupanje v cepiva in zmanjšanje možnosti za pojav resnih in trajnih stranskih učinkov cepljenja, a menijo, da tega s predlagano novelo ne bi dosegli. Po njihovem mnenju bi nekatere rešitve privedle do situacij, ko v državi ne bi več mogli razpolagati z določenimi cepivi ali naprednimi zdravili.
Poslanci SD po besedah Dejana Židana podpirajo del zakona, ki govori o večji dostopnosti do podatkov. Če bi bili podatki bolj javni, javni interes ne bi trpel, k večjemu bi se zaupanje javnosti do cepljenj povečalo, je prepričan. Ne podpirajo pa dela zakona, ki govori, da moderna zdravila, ki so namenjena nekaterim najtežje bolnim, ne bi smela vplivati na njihov genom.
Branislav Rajić iz SMC pa za nekatere predlagane rešitve ocenjuje, da so v nasprotju z Evropsko zakonodajo in bi "lahko peljale v temo, stran od sodobnih znanstvenih dognanj". Strinja se, da je Na področju transparentnosti celotnega področja cepiv je treba narediti dodaten premik, a se mu zdi vsebina zakona v luči pandemije povsem neustrezna.
V NSi zagovarjajo, da mora biti program obveznih cepljenj urejen s sodobno doktrino, da so starši ustrezno obveščeni in informirani o vseh vidikih cepljenja za otroka, je povedala Iva Dimic. Ob tem je dejala, da nobeno cepivo, ki je v Sloveniji vključeno v program obveznega cepljenja, ni dobilo dovoljenja po skrajšanem ali poenostavljenem postopku. Zakona niso podprli, saj verjamejo v znanost.
Tudi poslanci DeSUS po besedah Branka Simonoviča pozdravljajo tovrstno razpravo, a menijo, da je trenutno veljavna zakonodaja primerna in vključuje vsa potrebna varovala, ki zagotavljajo varnost zdravil in cepiv.
Jani Ivanuša (SNS) pa je ugotavljal, da je bilo včasih cepljenje samoumevno, danes pa več ni. Po njegovem mnenju bi morali na teorije zarote odgovarjati izključno z razumljivimi znanstvenimi dejstvi. Teh teorij zarote bo vedno več, zato bi bilo treba tehtno razmisliti, kako se bo država odzvala na tovrstna delovanja, meni.

KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.