V koaliciji so zahtevo za izredno sejo vložili po tistem, ko so poslanci minuli petek najprej zavrnili razpis posvetovalnega referenduma o opozicijskem predlogu novele zakona, nato pa predlog v ponedeljek ocenili tudi kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. S tem se je zakonodajna pot predloga, s katerim so v NSi želeli zvišati zneske posebne olajšave za vzdrževane družinske člane, končala.
Po mnenju vlade in koalicije je šlo pri predlogu novele in posvetovalnega referenduma o njej za manever, namenjen blokiranju vladnega predloga novele zakona o dohodnini. Parlamentarna obravnava slednjega se namreč ni mogla začeti, dokler je bil v postopku opozicijski predlog. Kot so v zahtevi za izredno sejo zapisali koalicijski poslanci, pa je spremembe treba uveljaviti čim prej, da bo gospodarstvo in tudi prebivalstvo čim prej in s čim večjo gotovostjo seznanjeno o pogojih poslovanja oz. delovanja v naslednjem obdobju.

Vladni predlog predvideva odpravo nekaterih razbremenitev pri dohodnini, ki jih je letos spomladi potrdila prejšnja parlamentarna večina, med drugim postopno zviševanje splošne olajšave do leta 2025. Uvaja tudi nekatere nove olajšave za mlade in tiste z nižjimi dohodki ter posega v sistem samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov.
Davčne spremembe želijo uveljaviti z novim davčnim letom, opozicija pa želi to preprečiti. Spremembam namreč ostro nasprotujejo, češ da je zviševanje davčnih obremenitev v času energetske in prehranske draginje nerazumno in škodljivo. V nasprotovanju so se jim pridružile tudi delodajalske organizacije, ki močno podpirajo dvig neto plač prek dohodninskih razbremenitev.

Vladni predlog novele zakona o dohodnini bo danes popoldne obravnaval parlamentarni odbor za finance.
Na četrtkovi izredni seji DZ bodo odločali še o predlogu vlade, da se za člane nadzornega sveta SDH s petletnim mandatom imenuje Franja Bobinca, Mira Medveška in Suzano Bolčič Agostini. Trenutno nadzorni svet, ki ga vodi Karmen Dietner, šteje tri člane od zakonsko predvidenih petih članov. V njem sta še Janez Vipotnik (namestnik predsednice) in Ivan Simič. Konec junija sta bila namreč kot nadzornika odpoklicana Božo Emeršič in Leon Cizelj. Ker Vipotniku sredi decembra poteče mandat, pa vlada zdaj predlaga tri nove nadzornike.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.