Slovenija

Nenapovedano srečanje v Bruslju

Bruselj, 19. 03. 2009 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski premier Borut Pahor se je srečal s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem. Pogovarjala sta se o aktualnih temah, vendar velikega premika ni. Sanader še vedno cilja na mednarodno sodišče.

Pahor se je v Bruslju sestal s Sanaderjem.
Pahor se je v Bruslju sestal s Sanaderjem. FOTO: Reuters

Hrvaški premier Ivo Sanader je v Bruslju povedal, da se je zjutraj sestal s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem. "Zjutraj sva se sestala, pogovarjala sva se in izmenjala mnenja o aktualnih temah, kar je vedno dobro. Menim, da je vselej dobro, da se pogovarjava in srečujeva," je dejal.

Da sta se premierja obeh držav res sestala, so potrdili tudi v Kabinetu predsednika Vlade RS. Slovenski diplomatski viri pa so potrdili, da se je premier Pahor danes v Bruslju ločeno sestal tudi z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom, ter pojasnili, da so bila tema pogovorov aktualna vprašanja in da je dogovorjeno, da se o vsebini pogovorov ne daje izjav.

Je pa po srečanju s Pahorjem Sanader dejal, da je skupna izjava o neprejudiciranju meje, o kateri so se v torek pogovarjali Rehn ter zunanja ministra Slovenije in Hrvaške Samuel Žbogar in Gordan Jandroković, "velik korak naprej in da zavrača razlog slovenske blokade".

Hrvaški premier od skupine za posredovanje pri reševanju vprašanja meje še vedno pričakuje, da mandat skupine vodi k mednarodnemu sodišču. "Menimo, da politično risanje meje ni nikoli dobro in da prinaša dodatne probleme, namesto da bi jih rešilo," je dejal.

Vrh EPP brez izjave

Vrh Evropske ljudske stranke (EPP) v Bruslju ni sprejel posebne izjave v podporo Hrvaški na poti v EU, za katero si je močno prizadeval Sanader.

Lani je vrh EPP, največje politične skupine v Evropskem parlamentu, sicer sprejel resolucijo o pogajanjih Hrvaške z EU, v kateri je pohvalil "bistven napredek" Hrvaške in pozval vse svoje članice, naj obnovijo svojo podporo pogajalskemu procesu na podlagi izpolnjevanja objektivnih meril in brez vpletanja dvostranskih vprašanj.

"Dobro je, da se srečujeva," meni Sanader.
"Dobro je, da se srečujeva," meni Sanader. FOTO: Damjan Žibert
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

plutto
20. 03. 2009 14.28
Izjave so izjave..na kosu papirja napisane, trenutno se jih upošteva..kasneje nič več..koliko je bilo napisanih in podpisanih izjav pred in po 2.sv ,ki sedaj veljajo NIČ.. v tem primeru bo isto.
jelica2@gmail.com
20. 03. 2009 13.22
Če bi bila situacija obratna, bi Hrvaška na mestu Slovenije obdržala tudi Istro, saj je do Pule upravljala železnico Slovenija, pa tudi šole... SLO je vse pustila, HR pa je vzela še tisto kjer so od nekdaj živeli Slovenci. Saj smo v Jugi pri nas morali (ne samo v vojski) recimo v trgovini odgovarjat stranki v takrat srbohrvaškem jeziku.
JanezNovakJohn
19. 03. 2009 20.24
Rehn je Sloveniji in Hrvaški predlagal, naj podpišeta izjavo o tem, da noben dokument ali dejanje po 25. juniju 1991 ne bi prejudiciralo reševanja mejnega spora. Ta izjava je neumna in nesmiselna. Hrvaška je izdala dokumente, je ponaredila kataster, postavila je mejni prehod in gradila most in cesto na slovenski zemlji. Vse to naj spravi nazaj v prvotno stanje, dokumente pa naj odstrani in uniči. Ne vidim druge poti ! ! !
bolimepatak
19. 03. 2009 17.13
hrvaška obljuba je, kot, da volk obljubi, da ne bo pojedel ovce.Spet bomo nasedli, za nekaj let odložili dokončno odločitev o meji, do takrat pa se bo pomaknila do Kopra.......
frako
19. 03. 2009 17.08
Upam da v Uniji ni tko. u bistvu je čist isto sam da te na bol legaln način oguljo. je dosti prednosti v uniji in hrvaški bi zelo prav prišli predusem nepovratni krediti kot ena ugodnost je pa dudi dosti obveznosti in jaz vidim hrvaško ki bo prehitela grčijo v sankcijah evrope ko bo enkrat hrvaška prišla v eu
josip.hr
19. 03. 2009 16.23
bnam 270719.03.2009, 15:501 Josip.hr: vir ni Nizozemski.tudi o izločitvah ni bilo govora,je pa največ govora o novih,ki trkajo največ zaradi bruseljskega denarja.Kdo ve katere so imeli v mislih?Si že nekaj ur razbijam glavo z tem problemom in ugotavljam katere države so najbolj zadolžene.Bom pa na vezi z kontaktom tudi zvečir...da mi več namigne. Potem pa nadaljujemo zvečer. LP.
josip.hr
19. 03. 2009 16.21
yukatan19.03.2009, 16:040 Spoštovani! Hvala na razlagi. Nemoreš biti bolj resničen kot si. Tudi meni se ne smili preveč tista EU ampak veš kot se pre nami pravi je "nužno zlo", ozz so ljudje prepričani da bo Unija prinesla delovna mesta, boljše plače, višji standard.. To je ono zarad čega bi se obični, mali ljudje mogli sekirat a ne zarad politikov. Za zdaj mam občutek da so precej Evropski trgovinski lanci, banke, podjetja tukaj samo zarad tega da bi nas čim bolj ogulili. Upam da v Uniji ni tko.
JozaFric
19. 03. 2009 16.09
Poglejte prvo sliko :)
JozaFric
19. 03. 2009 16.07
haha, poglejte prvio sliko. Kot da bi Pahor po telefonu govoril "pes"
yukatan
19. 03. 2009 16.04
Josip brez zamere toda.... mogoce je celo bolje ne biti clan EU. Ce sem iskren ne vidim nekih prednosti ( vsaj za navadne ljudi ne ). Predvidevam pa, da imate na hrvaskem tudi brez tega, da ste clani EU razne evropske trgovine, banke ipd..., ki kujejo dobicke s pomocjo hrvaskih drzavljanov. No ja, mogoce je prednost clanstva v EU to, da ima clovek moznost pravne zascite ( ce je ne dobi doma ). Pa se clanstvo v natu.... Kaj mislis, da je pozitivnega v tem? Seveda imam spet v mislih "korist "za vecino "navadnih" drzavljanov. lp
bnam 2707
19. 03. 2009 15.50
Josip.hr: vir ni Nizozemski.tudi o izločitvah ni bilo govora,je pa največ govora o novih,ki trkajo največ zaradi bruseljskega denarja.Kdo ve katere so imeli v mislih?Si že nekaj ur razbijam glavo z tem problemom in ugotavljam katere države so najbolj zadolžene.Bom pa na vezi z kontaktom tudi zvečir...da mi več namigne.
capo
19. 03. 2009 15.45
če bomo pristali na izjavo, nas bodo hrvati okrog prnesli....tak kot vedno
josip.hr
19. 03. 2009 15.45
bnam 270719.03.2009, 15:391 Ja, prišle govorice tudi do mene. Kot zdaj zgledi, po Hrvaški bo kai petletni moratorij na nove članice. Prav, ker sam tudi jaz mnenja da države kot je Rumunjska ali Bugarska nimajo kaj iskat v EU, je samo poslabšajo. Vir je precej z Nizozemske (Sam prav napisal?) katera je tudi za to da se nekatere države izločijo z Unije. Mogoče veš katere?
bnam 2707
19. 03. 2009 15.39
josip.hr: kakorkoli že v EUjih bo še dolgo bolela glava zaradi balkanskih zdrah.Razlika je le v temu,da smo mi znotraj vi pa zunaj.Po evropskih hodnikih se sliši tudi drugačna mnenja,ki niso ravno prijetna za nove balkanske kandidatke.Vira ti ne razkrijem,ni pa slovenski.Bo treba počakat,da bodo povedali tisti iz bruseljskega parketa.
josip.hr
19. 03. 2009 15.27
bnam 270719.03.2009, 15:14-1 Kaj se tiće Tuđmana, nije ni meni pretjerano drag i nije slučajnost što mu je na pokopu bio samo Njemački predsjednik. Poznato da je desetlječe njegove vladavine bilo na diplomatskom polju totalni promašaj a i sam je pokretač one nesretne privatizacije u Hrvata. No, svakako je imao ulogu u domovinskom ratu, što mu niko nmeože osporiti. Sanader je predsjednik države koja se natječe za punopravno članstvo u EU, pa nemožeš reči da se šeče briselskim hodnicima jer nema pametnijeg posla. To je njegov posao, pa nek ga radi. Ak je zakuhal kašu sa vašim uzornim političarima, nek je onda i pojede. O Sloveniji nemora previše govoriti, svi su je več upoznali.
bnam 2707
19. 03. 2009 15.18
PS: ta sestanek je opazoval na svoji barki ob hofmanovih kaplicah.
bnam 2707
19. 03. 2009 15.14
Izgleda,da nima doma nobenega pametnejšega dela.Res pa je,da se zelo rad sprehaja po bruseljskih hodnikih,kot kak pomenben faktor.Mimogrede kakšnega evroposlanca pocuka za rokav in mu šepeta na uho o "packarijah "Slovenije. Pred nekaj leti je Tuđman bil v neki afriški državi,kamor se je sam povabil,nihče ga ni sprejel,ostal je na tisti svoji barki,ker ga tam pač nihče ni šmerglal.Ko se je vrnil v banske dvore je rekel,da je bil tam na največjem sestanku,kar jih je svet kdajkoli videl,ter,da ima hrvaška neizmeren ugled v svetu.Seveda je bila to navadna laž,ker ga je bilo sram,da se je premetaval iz enega konca na dugega po tisti svoji barki.
scorpion777
19. 03. 2009 15.12
"Hrvaški premier od skupine za posredovanje pri reševanju vprašanja meje še vedno pričakuje, da mandat skupine vodi k mednarodnemu sodišču. "Menimo, da politično risanje meje ni nikoli dobro in da prinaša dodatne probleme, namesto da bi jih rešilo," je dejal." Predsednik Turk se ne bo strinjal, ker on se zavzema za mediacijo, saj mediacija nudi KREATIVNE REŠITVE in mejni spor tudi zahteva kREATIVNE rešitve! To so besede našega predsednika v intervjuju za rtv slo in je jasno povedal zakaj Slovenija ne more sprejeti odločitve mednarodnega sodišča po principu PRAVA, ker ne dopuščajo KREATIVNIH rešitev!
coyoteugly82@gmail.com
19. 03. 2009 15.10
"Menimo, da politično risanje meje ni nikoli dobro in da prinaša dodatne probleme, namesto da bi jih rešilo," je dejal Sanader. Kaki kmet, kako pa so drugače kot politično, meje bile določene leta 1954, ko je velika večina cone B pripadla Hrvaški?!? Zdaj pa bi šli na sodišče, ma ko jih jebe. Povedat kaj se od njih pričakuje in gotovo in dokler ne pridejo k sebi imajo lahko sami svojo Unijo.
weber1
19. 03. 2009 14.57
Vse zastonj je njihovo srečevanje , saj zmenili se itak nebodo ničeasar...Škoda vsakega časa zapravljenega z njim , bolje , da se Pahor posveti domačim gospodarskim problemom.....