V ponedeljek, 21. aprila, je ob 15.36 prišlo do eksplozije v kemični tovarni Fenolit na Bregu pri Borovnici, so zapisali na spletni strani Uprave za zaščito in reševanje. ''Ranjenih ni bilo, do onesnaženja okolja in do požara tudi ni prišlo. Bil pa je poškodovan reaktor za mešanje smol in ostrešje,'' so sporočili. ''Na kraju je bilo tudi sedem ljubljanskih gasilcev z dvema gasilskima voziloma. Prišli so ob 16.20, posredovali in vzeli vzorce za nadaljnjo preiskavo, ki so jih predali policiji,'' so za 24ur.com povedali na Gasilski brigadi Ljubljana. Operacijsko-komunikacijski center Policijske uprave Ljubljana je bil o ''delovni nesreči v podjetju v okolici Borovnice obveščen okoli 14.45''. ''Po prvih zbranih obvestilih je znano, da je prišlo do eksplozije na reaktorju v oddelku za proizvodnjo smole.''
Bralec, ki je bil v času eksplozije v neposredni bližini tovarne, je sporočil, ''da je ministrstvo za okolje in prostor prav 29. januarja letos Fenolitu izdalo dovoljenje za obratovanje naprave za proizvodnjo fenol-formaldehidnih smol s proizvodno zmogljivostjo 180 ton na dan''. ''Občina pri tem menda ni imela nobene besede. Le nekaj sto metrov stran od tovarne je vodno zajetje za 20.000 prebivalcev,'' je zatrdil. ''Dež je spral prvotni oblak, a se na slikah še lepo vidi, kako je porumenela bližnja streha bele barve,'' pa je opazil drugi očividec.
Borovniški župan Andrej Ocepek je za 24ur.com povedal, da ga je o eksploziji obvestil krajan ob 14.37. ''Počilo je nekaj minut prej,'' je dejal. Takoj je poklical komandirja policije. Župan je potrdil tudi podaljšanje obratovanja. Obenem je pojasnil, da mora Fenolit vsake toliko časa obnoviti uporabno dovoljenje. Glede dejstva, da občine ni nihče vprašal, ali se strinja s podaljšanjem, je dejal, da je ''to stvar ministrstva in republiških organov''. Ocepek sicer pomislekov glede onesnaževanja nima, prav tako meni, da pri zadnji eksploziji ni prišlo do hujših posledic za okolje. Po njegovem mnenju je do eksplozije prišlo ''zaradi človeškega faktorja''. Glede pitne vode je župan povedal, da je na zajetje res priključenih 20.000 ljudi, vendar pa gre ''za eno boljših vod v Sloveniji''.
Prokurist Fenolita Mitja Klavora je za 24ur.com pojasnil, da ''ni prišlo do eksplozije, temveč izrednega dogodka''. ''Vzrok še ni znan, ugotavljajo ga tako zunanje pristojne službe, kot tudi notranja komisija, ki naj bi izsledke preiskave predstavila do konca tedna,'' je dejal. Pojasnil je, da je verjetno prišlo do napake v postopku, zato je bila kemična reakcija pospešena. ''Reaktor, v katerem pridelujemo smolo, je hermetično zaprt. Zaradi pospešitve reakcije je prišlo do povečanega pritiska, zato je reaktor popustil in smolo je vrglo ven.'' Prišlo je do ''mehanskega onesnaženja, prah, ki je lila barve, je prekril tudi dvorišče okoli tovarne''. ''Okoljskega onesnaženja ni bilo,'' je zatrdil. V Fenolitu ocenjujejo, da je nastalo od 3.000 do 5.000 evrov materialne škode. V tovarni so še pojasnili, da se je dogodek zgodil okoli 14.10.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.