Na voliščih na območju Okrajne volilne komisije Velenje je prišlo do nepravilnosti. S strani volivcev je bil o novih nepravilnostih pri žigih na glasovnicah obveščen tudi volilni štab Lojzeta Peterleta.

Nepravilnost je bila podobna kot včeraj na območju Okrajne volilne komisije Kranj. Na glasovnici, kjer je navedenih sedem kandidatov, od zaporedne številke ena do sedem, je pod številko sedem navedeno ime predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta. Glasovnice so bile opremljene s pečatoma volilne komisije tako, da je z enim pečatom prekrita številka sedem in del imena predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta. Takšnih glasovnic naj bi bilo 50.
Nepravilnosti tudi v Ljubljani
S strani volivcev je bil volilni štab Peterleta obvešen tudi o novih nepravilnostih pri žigih na glasovnicah na voliščih na območju Okrajne volilne komisije Ljubljana, na volišču za predčasno glasovanje Ljubljana – Vič, Trg mladinskih delovnih brigad.
Vodja volilnega štaba Lojzeta Peterleta Marko Pogorevc je za 24ur.com poudaril, da ne želijo celotne zadeve z glasovnicami politizirati, vendar pa od Državne volilne komisije (DVK) pričakujejo tudi pojasnila o tem, kako je lahko prišlo do napak, saj je s tem bila kršena aktivna in pasivna volilna pravica. V Okrajni volilni komisiji Kranj so ugodili njihovi prošnji in so umaknili vse glasovnice, ki so bile napačno ožigosane. "Od Državne volilne komisije pričakujemo, da bo zagotovila korektno izvedbo volitev, kar vključuje tudi korektno opremljene glasovnice“, je še dejal Pogorevc.
Pritožba na komisijo
V volilnem štabu predsedniškega kandidata Peterleta so se volilni komisiji tudi pritožili. "Na podlagi navedenega smo se okrajni volilni komisiji Velenje pritožili in predlagali, da pritožbi ugodi in razveljavi ter uniči glasovnice na katerih je preko zaporedne številke sedem in kandidata Lojzeta Peterleta pečat, ter jih nadomesti z novimi pravilno opremljenimi glasovnicami na katerih bodo vidne vse številke in imena vseh kandidatov,“ so še sporočili iz Peterletovega štaba.
Za SNS je pošiljanje praznih glasovnic v tujino sporno
V poslanski skupini SNS obsojajo sklep DVK, na podlagi katerega se volivkam in volivcem, ki imajo stalno prebivališče v tujini, pošljejo glasovnice s priloženo volilno karto. Takšen sklep po njihovem prepričanju ne le pri bližnjih, ampak tudi pri vseh nadaljnjih predsedniških in tudi državnozborskih volitvah poraja dvom o njihovi korektnosti.

Menijo, da gre pri tej odločitvi za politično naravnanost in manipulacijo z volilnimi glasovi, kar nazorno kaže podatek, da je volilnih upravičencev v tujini po novem dobrih 73.000, pred tem pa jih je bilo zgolj 11.000.
Strankin poslanec Sašo Peče je na današnji novinarski konferenci dejal, da se je številka povečala kar za sedemkrat, pri tem pa v posebnem volilnem imeniku državljanov s stalnim prebivališčem v tujini za 23.000 oseb ni znan niti kraj bivanja. Poleg tega je več domnev, da so med osebami v volilnem imeniku tudi pokojni, pa ljudje z dvojnim državljanstvom, je še navedel.
Opozoril je, da ne bo nikakršnega nadzora nad tem, kdo je izpolnil volilni listič in ali je bil volivec pri tem sam ali ne. V poslanski skupini SNS pa svarijo še, da bi bilo lahko nekaterim omogočeno tudi dvojno glasovanje.
Po Pečetovih navedbah je DVK delala v skladu z navodili ministra za javno upravo Gregorja Viranta. Pri sprejetju svojega sklepa se je oprla na zakon o volitvah v državni zbor, ki pa ni usklajen s kasneje sprejetim zakonom o evidenci volilne pravice.
Sklep DVK po Pečetovem prepričanju služi temu, "da se umetno pridobi 45.000 volivk in volivcev za politično strujo, ki se je nekoč imenovala slovenska pomlad, danes pa se žal imenuje vlada Republike Slovenije". Svoje prepričanje je poslanec oprl tudi na podatke z zadnjih državnozborskih volitev, ko je bilo po njegovih navedbah denimo iz Argentine v Slovenijo poslanih 736 glasovnih lističev; od tega je delež, ki je pripadel NSi, znašal 77 odstotkov, SDS 14,4 odstotka ter SLS 2,8 odstotka.
Pri tem je še dodal, da velika večina teh volivcev ne pozna niti osnovnih značilnosti naše države, te ne obišče niti enkrat v mandatnem obdobju ter tako tudi razmer v Sloveniji ne pozna dobro. Sedaj pa bodo lahko krojili usodo države na predsedniških in državnozborskih volitvah.
V tujino poslanih 39.903 glasovnic
V zvezi z domnevno spornim pošiljanjem volilnega gradiva in glasovnic za glasovanje po pošti iz tujine je predsednik Državne volilne komisije Frantar zavrnil dvome, ki se pojavljajo v javnosti. Volilno gradivo je bilo sicer po zadnjih podatkih notranjega ministrstva razposlano na znane naslove 39.903 volivcev, ki imajo prijavljeno prebivališče v tujini.

Frantar nepravilnosti v zvezi s tem ne pričakuje, čeprav bo po drugi strani dejansko tem volivcem omogočeno, da glasujejo tudi na enem od slovenskih predstavništev v tujini poleg glasovanja po pošti. V izogib dvojnemu štetju glasov je bilo izdano navodilo volilnim odborom, ki bodo 21. oktobra vodili glasovanje na enem od 34 diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Okrajne volilne komisije in DVK pa bodo v postopku ugotavljanja izida volitev pri tistih volivcih, ki so glasovali po pošti iz tujine, morale preveriti, ali niso mogoče glasovali tudi na enem od volišč na slovenskih predstavništvih v tujini. V gradivu, ki je bilo poslano tem volivcem, je tudi priložena volilna karta, ki jo bo moral volivec podpisati.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.