Na Janševo ministrsko ekipo so se že odzvali sindikati, civilna družba in strokovnjaki. Največ kritik leti na izbiro Karla Erjavca za zunanjega ministra. Nekdanji zunanji minister Boris Frlec je pričakoval, da bodo na ta resor izbrali človeka, ki ima vsaj nekaj izkušenj s področja zunanje politike. "Ali se je vrednost dela v zunanji politiki znižala, ali ne čutimo nobene potrebe, da bi tam imeli kakšnega kvalificiranega človeka," se sprašuje Frlec, ki pravi, da bo med prednostnimi nalogami novega zunanjega ministra arbitražni sporazum in urejanje odnosov s sosedi.
Na pomanjkanje izkušenj Erjavca je opozoril tudi predsednik kluba nekdanjih veleposlanikov Peter Toš. Po njegovem mnenju se je prvič zgodilo, da bo Slovenija dobila zunanjega ministra, ki nima nobenih izkušenj na zunanjepolitičnem področju. Vsi pretekli zunanji ministri, s katerimi je Slovenija dosegla pomembne zunanjepolitične uspehe, so imeli izredno široko obzorje znanja in usposobljenosti, pa tudi izkušenost na področju zunanje politike, medtem ko kandidat za zunanjega ministra po Toševem mnenju tega nima. Erjavec, ki je sicer vodil že ministrstvo za okolje in resor za obrambo, meni, da mu kompetenc za vodenje zunanjega ministrstva ne manjka.
Hojs ne pozna obrambnega ministrstva
Svoj pogled na izbiro novih šefov so podali tudi v sindikatu vojske, obrambe in zaščite (SVOZ) in Sindikatu policistov Slovenije. Prioriteta novega notranjega ministrstva bi po ocenah Sindikata policistov Slovenije morala biti sprejetje policijske zakonodaje. Kdor koli bo novi minister za notranje zadeve, pa glede na trenutne razmere ne bo imel lahkega dela v policiji, meni predsednik sindikata Zoran Petrovič, ki dodaja, da so z Vinkom Gorenakom v času njegovega vodenja odbora DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje že korektno sodelovali. Tajnik SVOZ Božo Novak pa je povedal, da Hojsa ne poznajo, a opozarja, da po njihovem mnenju niti Hojs ne pozna obrambnega ministrstva. "Predvsem bi bilo koristno, da bi se znal pogovarjati in poslušati," meni Novak.
Pličanič bo moral dokazati, da pravosodje ni podrejeno
Kandidat za prevzem pravosodja in javne uprave iz Liste Virant Senko Pličanič pa ni neznanka samo za javnost, ampak tudi za predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimirja Štruklja. Najpomembnejša naloga bodočega ministra je po Štrukljevih besedah že opredeljena. Interventni zakon namreč velja do 30. junija, do takrat pa se mora dogovoriti o tem, kaj bo v drugi polovici letošnjega leta, sicer bomo prišli v situacijo, ki bo težko obvladljiva. V konfederaciji po Štrukljevih besedah upajo in verjamejo, da bodo ta pogajanja potekala v medsebojnem spoštovanju.
Predsednica Slovenskega sodniškega društva Janja Roblek pa pravi, da od bodočega ministra pričakujejo delovanje v okviru z ustavo in zakonom določenih pristojnosti, spoštovanje odločb ustavnega sodišča in drugih sodišč. Pričakujejo pa tudi, da si bo prizadeval za zagotavljanje neodvisnosti sodstva in tudi za zagotavljanje pogojev, ki jih sodišča potrebujejo za svoje normalno delo, kar bo seveda v teh časih težko. Roblekova je sicer mnenja, da poskuša prihodnja vlada z združevanjem ministrstva za pravosodje z ministrstvom za javno upravo na simbolni ravni dokazati, da je pravosodje podrejeno.
Veliko bremena bo tudi na plečih bodočega ministra za zdravje. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan izpostavlja ureditev področja zdravstvenega zavarovanja. Od novega ministra Kalanova pričakuje, da bo v zdravništvu videl partnerja. Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Samo Fakin pa pravi, da novega ministra najprej čaka vzpostavitev stabilnega financiranja zdravstvenega varstva. Ob tem bo največjo pozornost treba nameniti kakovosti zdravstvenih storitev in temu, da se dostopnost do zdravstvenih storitev ne bo zmanjšala, čakalne dobe pa da se ne bodo podaljševale.
Rektorja univerz ocenjujejta, da je Žiga Turk kompetenten in ustrezen kandidat za vodenje novega združenega ministrstva oz. ministrstva za izobraževanje, kulturo, znanost in šport. Programski direktor zavoda Maribor 2012 in prvopodpisani pod peticijo proti ukinitvi samostojnega resorja za kulturo Mitja Čander pa upa, da bo Turk kos vsem področjem, ki jih bo pokrival in da bo tudi kulturo ob vsem ostalem delu kompetentno pokrival.
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.