Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na današnji novinarski konferenci poudaril, da zadnji dogodki, povezani z revijo Mag in časopisoma Delo ter Večer, kažejo, da z novinarji obračunavajo predvsem v medijih, "ki so kapitalsko in politično povezani s Pahorjevo SD". Ob tem je spomnil, da so Socialni demokrati v svoji analizi ocene stanja v Sloveniji trdili, da medije prek kapitalskih povezav nadzoruje vlada. "Sedaj se jim te trditve vračajo kot bumerang," je še dodal.

Tanko je pojasnil, "da je po izredni seji 19. novembra postalo jasno, da vse dnevnike obvladujeta gospodarski družbi, ki imata globoke politične povezave v SD in LDS".
"Sedaj se je kot bumerang vrnila trditev SD o tem, da je sankcioniranje novinarjev način obračunavanje vladne koalicije z novinarji," je pojasnil in dodal, da "so do novinarjev najbolj kruti tisti, ki so predsednika vlade Janeza Janšo neupravičeno in lažno obtožili pritiskov na medije".
Vodja poslancev SDS je še dejal, da "je peticija novinarjev, v kateri so povzete ocene iz analize stanja SD, in s katero neposredno obtožujejo Janšo omejevanje medijske svobode, izrazito poudarila dvojno moralo dela opozicije". Ta po mnenju Tanka na eni strani ponuja lep obraz, po drugi strani pa nima za nikogar nobene tolerance in razumevanja.
LDS: Premalo vabljenih na razpravo

Na sejo odbora DZ za kulturo, šolstvo in šport na temo položaja medijev v Sloveniji bi morali povabiti še pobudnika peticije proti cenzuri Blaža Zgago in Mateja Šurca, predsednika vlade Janeza Janšo ter še druge strokovnjake z medijskega področja, menijo v poslanskem klubu LDS. Poslanska skupina Zares pa predlaga, naj se na sejo dodatno povabi še predstavnike urada predsednika republike, državnega sveta, katedre za medijske in komunikacijske študije ter predsednika programskega sveta RTV.
Predsednik odbora Branko Grims, ki je delno že razširil seznam povabljenih, sicer meni, da je število vabljenih več kot zadostno za ustrezno razpravo.
Kot so zapisali v LDS, sicer pozdravljajo Grimsovo odločitev o razširitvi kroga povabljenih k razpravi. Obenem pa predsednika odbora prosijo, da upošteva njihovo željo po čim bolj temeljiti in vsestranski razpravi o položaju medijev v Sloveniji. Zaradi tega si v LDS želijo, da bi v razpravi sodelovali še predsednik vlade, predstavniki urada predsednika republike, pobudnika peticije zoper cenzuro, katedre za novinarstvo, medijske in komunikacijske študije pri FDV, predsednika sveta RTV in Mirovni inštitut.
Predsednik odbora za kulturo, šolstvo in šport Branko Grims je dejal, da je nabor sodelujočih oblikoval tako, da bi omogočil kakovostno razpravo. "Zanimivo je, da so predlagatelji 'pozabili' na to, da obstajata zdaj dve novinarski društvi - na razpravo sem povabil obe, povabil sem tudi oba nosilca zgodb, ki sta v resnici daleč bolj relevantni za stanje v slovenskih medijih," pravi Grims. In sicer je povabil odgovornega urednika Večera Tomaža Ranca in odgovornega urednika tednika Mag Silvestra Šurlo, "ki si je upal javno spregovoriti o pritiskih kapitala oziroma lastnikov, kar je v resnici daleč največji problem, s katerim se danes soočajo slovenski mediji," je dodal Grims.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.