Komisija DZ za peticije ter človekove pravice je končala sejo, na kateri so obravnavali domnevno kršenje človekovih pravic v primeru poseganja v komunikacijsko zasebnost zaposlenih na MZZ.
Člani komisije na koncu izredne seje niso sprejeli nobenega izmed treh sklepov, ki jih je predlagala predlagateljica za sklic seje, poslanska skupina LDS. Namesto tega so ob obstrukciji predsednice komisije Majde Potrata sprejeli dva sklepa, ki jih je tik pred glasovanjem predlagala koalicija. V prvem sklepu komisija ugotavlja, da se je seznanila z nepooblaščenim razkritjem službenih dokumentov ministrstva za zunanje zadeve, v drugem pa komisija delodajalce poziva, naj sprejmejo interne akte, ki bodo urejali izjeme od prepovedi obdelovanja osebnih podatkov.
Proti ravnanju članov komisije, ki so sprejeli le predlagana sklepa koalicije, sta sicer protestirala Jožef Školč iz LDS in predsednica komisije Majda Potrata iz SD. Oba sta namreč menila, da bi sprejetje takšnih sklepov pomenilo zlorabo procedure. Po njuni oceni namreč sklepa ne govorita o tistem, za kar je bila seja sklicana, prav tako pa da vsebina sklepov ni osnovna vsebina razprave.
MZZ kršil pravila ali ne?
V popoldanskem delu zasedanja je razprava tekla predvsem o tem, ali je imelo ministrstvo pravne podlage za vpogled v spiske klicev s stacionarnih telefonov ministrstva in ali je bilo prav, da je nadzor sploh uvedlo ali ne.
Po mnenju Mirka Zamernika (SDS) je ministrstvo lahko ravnalo tako kot je ravnalo, saj je tisti, ki je depešo posredoval medijem, kršil interna pravila ministrstva. Temu je oporekala poslanka Darja Lavtižar Bebler (SD). Menila je, da bi to veljalo, če bi bil dokument označen z oznako zaupno. Ker pa ta ni bil označen tako po njenem mnenju sklicevanje na zakon o tajnih podatkih ni mogoče.
Eva Irgl (SDS) pa je opozorila, da ima informacijska pooblaščenka v svojih aktih zapisano, da lahko pogleda v elektronsko pošto svojih zaposlenih, zato ne razume, zakaj pooblaščenka v odločbi, ki jo je izdala MZZ, navaja, da bi si moralo pred vpogledom v številke klicev zaposlenih pridobiti sodno odločbo. Po njenem gre pri tem očitno za dvojna merila.
Kot je znano, je informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar že konec februarja v inšpekcijskem nadzoru ugotovila, da je ministrstvo za zunanje zadeve nezakonito obdelovalo t.i. prometne podatke v interni preiskavi na ministrstvu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.